Mám nárok na mateřskou? ÚP, neschopenka

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.03.19 16:04
Mám nárok na mateřskou? ÚP, neschopenka

Ahoj holky,
chtěla jsem se zeptat, jak je to s nárokem na mateřskou v mém případě. Byla jsem zaměstnaná od r. 2016 do ledna 2018, poté jsem byla únor, březen a duben na ÚP, do nového zaměstnání jsem nastoupila v květnu 2018, v říjnu jsem otěhotněla a od začátku listopadu jsem na neschopence, smlouva mi běží až do konce května 2019, termín mám na konci června. Známý mi říkal, že když jsem byla ty tři měsíce na ÚP, tak už bych nárok mít neměla, ale zase všude čtu, že musím mít během posledních dvou let odpracováno 270dní, což nevim jestli se ještě počítá, když je tam ten pracák i ta neschopenka… Jinde čtu, že se neschopenka počítá normálně jako odpracované dny, tak už se v tom ztrácím… 8o

Reakce:
matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33665 příspěvků 14.03.19 16:09

to ti vyjde, neschopenka se počítá do konce pracovní smlouvy. 6 týdnů před termínem porodu ji ukončíš nastoupíš na PPM

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.03.19 16:14

@matkabagristy Děkuji za odpověď.Mě tam pořád strašily ty tři měsíce na ÚP. Četla jsem, že se uvádí nástup na mateřskou 6-8 týdnů před termínem porodu. To si můžu zvolit, jestli chci na mateřskou nastoupit 6. nebo 8. týden před nebo je to dáno lékařem, popř. jinými parametry?

nozu
Extra třída :D 12311 příspěvků 14.03.19 16:39
@Anonymní píše:
@matkabagristy Děkuji za odpověď.Mě tam pořád strašily ty tři měsíce na ÚP. Četla jsem, že se uvádí nástup na mateřskou 6-8 týdnů před termínem porodu. To si můžu zvolit, jestli chci na mateřskou nastoupit 6. nebo 8. týden před nebo je to dáno lékařem, popř. jinými parametry?

můžeš zvolit jakýkoliv termín v rozmezí 6 - 8 týdnů před termínem porodu. Vzhledem k tomu, že jsi na neschopence, nejvíc se ti vyplatí těch 6 týdnů před porodem. Lékaři rádi trvdí, že z neschopendky se MUSÍ nastoupit na mateřskou 8 týdnů před porodem, ale nemají na to právo. Nikde to v zákoně ani ve vyhlášce není. A termín nástupu si volíš ty, neurčuje to ani lékař, ani zaměstnavatel.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.03.19 14:04

@nozu Můžu se ještě zeptat, v čem by se to teda lišilo, kdybych nastoupila 8 týdnů před termínem? Nějak nevidim tu výhodu nastoupit těch 6 týdnů před. :-) V čem je to výhodnější?

Lendeš
Kelišová 6155 příspěvků 15.03.19 14:09
@Anonymní píše:
@nozu Můžu se ještě zeptat, v čem by se to teda lišilo, kdybych nastoupila 8 týdnů před termínem? Nějak nevidim tu výhodu nastoupit těch 6 týdnů před. :-) V čem je to výhodnější?

Finančně je výhodnější nastoupit 6 týdnů před - o 2 týdny déle nemocenská dávka.

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1759 příspěvků 15.03.19 14:12
@nozu píše:
Lékaři rádi trvdí, že z neschopendky se MUSÍ nastoupit na mateřskou 8 týdnů před porodem, ale nemají na to právo.

Asi je štve, že někdo chce ze systému vysosat maximum. Nedávno tu byl případ, kdy lékařka chtěla pacientku na ty 2 týdny uschopnit.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.03.19 14:15

@Lendeš Takhle jsem nad tím nepřemýšlela, ale je to logický. Moc děkuji. :)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.03.19 14:17

@Luboš P Zajímavý. Můj doktor je naštěstí normální. Od začátku jsem na rizikovém těhotenství, tak to snad nehrozí. Ale chápu, že spousta maminek chce na neschopenku jen tak, i když to není potřeba a někteří lékaři s tim nemusí souhlasit. :-)

nozu
Extra třída :D 12311 příspěvků 15.03.19 15:52
@Anonymní píše:

Jak už bylo napsáno. PPM je pak na 28 týdnů (snad se nepletu) a pak navazuje rodičovský příspěvek. Takže by ses v podstatě „připravila“ o 2 týdny za neschopenku. Ale na druhou stranu je pak potřeba zvážit, jestli ti to třeba za rozvolnění režimu kvůli omezeným vycházkám nestojí.

Váš příspěvek
Reklama