Mám nárok na mateřskou v ČR, když jsem zaměstnává 10 let v UK?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Marianna78
Nováček 1 příspěvek 02.03.18 06:05
Mám nárok na mateřskou v ČR, když jsem zamestnana 10 let v UK?

Ahoj holky, jsem ve 4 tem měsíci tehotenstvi. Ziji a pracuji (legálně pořad stejný zaměstnavatel)10 let v Londyne. Chtěla bych porodit v ČR a potom tady taky už zůstat. Co všechno budu potřebovat za dokumenty? Budu mít nárok na mateřskou v ČR, když dam výpověď v UK?

Reklama

Reakce:

Pety2
Ukecaná baba ;) 2061 příspěvků 02.03.18 06:25

Na mateřskou ne, pokud sis po poslední min.rok (možná víc) neodváděla v ČR sociální pojištění, na rodičák ano, pokud si v době porodu budeš platit české zdravotní pojištění. Pokud jsi v zahraničí, čerpáš „dávky“ pouze podle země ve které odvádíš pojištění. Žiji také v zahraničí, takže jsem si to zjišťovala.

megy.misa
Kecalka 221 příspěvků 02.03.18 07:12

Není pravda. Anglie je v EU, takže je jedno, jestli pracuješ v UK nebo v ČR, sčítá se to dohromady. Pokud žiješ a pracuješ v jiném státu EU, je možné si po návratu do ČR zažádat o mateřskou tady v ČR. Na Okresní správě sociálního zabezpečení Ti vystaví formulář - myslím E101 o příslušnosti k právním předpisům. Na základě tohoto formuláře a jiných dokladů pak za splnění určitých podmínek můžeš dostat mateřskou v ČR. Doba, po kterou si pracovala ve Velké Británii se Ti sečte s dobou kterou si dělala v ČR. Po návratu do ČR si ale hned zajdi na ÚP, pokud nebudeš mít práci.

nozu
Extra třída :D 11052 příspěvků 02.03.18 07:18

@megy.misa no, otazka je, jak se to bude resit, kdyz v dobe zadosti o penezitou podporu v materstvi uz britanie v eu nebude…

zakladatelko, radsi si napis dotaz na ministerstvo prace a socialnich veci. tvuj pripad bude asi hodne specificky…

megy.misa
Kecalka 221 příspěvků 02.03.18 07:23

@nozu Pokud vím, dvouletá lhůta končí až někdy začátkem 2019 :)
Ale samaozřejmě určitě bude lepší zavolat si na úřady. Nikde jinde 100% odpověď člověk nedostane.

Lemonkas
Závislačka 4148 příspěvků 02.03.18 07:31

A narok na materskou z Britanie bys nemela, kdyz pracujes a zijes tolik let tam?

Ester13
Kelišová 5434 příspěvků 02.03.18 08:03
@Lemonkas píše:
A narok na materskou z Britanie bys nemela, kdyz pracujes a zijes tolik let tam?

Skoro nikde na světě není tak štědrý systém, aby platil 3 roky MD. :)

beruska9
Extra třída :D 10163 příspěvků 02.03.18 08:17

Svagrova to resila pred nekolika lety, kdy jeste nehrozil Brexit, to s tim mozna zamava…jinak se to v ramci EU uznava. V zasade z toho vyslo, ze si mohla vybrat. Jelikoz planovali brzy dalsi dite, vybrala si britsky rodicak, nebo co to maji, ktery byl na kratsi dobu, ale vyssi sumu…takze si poradne zjisti oboje podminky (a vliv toho Brexitu).

Uživatel je onlineKáťa19
Kelišová 5435 příspěvků 41 inzerátů 02.03.18 08:26

Ahoj, co se tyka zdrav. pojisteni, procti si http://www.cmu.cz/cs/pojistenci
Zalezi, zda na materske bude stale trvat prac. pomer atd…

Tady rodinne davky v ramci EU ;)
https://europa.eu/…index_cs.htm

Laurinka30
Povídálka 27 příspěvků 21.03.18 12:06

@megy.misa Takže pokud pracuji v Německu, můžu žádat o mateřskou i rodičák v ČR?

megy.misa
Kecalka 221 příspěvků 21.03.18 15:10

@Laurinka30 Netuším, jak je to v Německu, já žila v UK, takže bych nerada radila špatně ohledně jiné země :) Ale teoreticky by to mělo být v tomto stejné - pokud pracuješ a odvádíš, co máš, pak můžeš žádat i v ČR.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Počítání peněz, samota i blýskání na lepší časy. Jak se žije maminkám samoživitelkám z eMimina?

Byla to láska jako trám, ale po svatbě se z něj stal jiný člověk. Nezměnil se... číst dále >

Jak si sbalit tašku do porodnice a nezbláznit se

Jmenuju se Laura a čekám druhé dítě. A možná to znáte taky – to si takhle... číst dále >

Články z Expres.cz

Orální hrátky pardubické učitelky: Tady jsou fotky, kterými se chlubila!

O takové slávě se pardubické základní škole nezdálo ani v nejhorších snech.... číst dále >

Pošťák Ondra se změnil k lepšímu, nechal si narůst vousy a zmužněl

S krátkou pauzou již třináct let pomáhá Ester Janečková prostřednictvím svého... číst dále >

Články z Ona Dnes

Nový vynález podle NASA. Kalhotky, které nemusíte týden prát

Spodní prádlo se má denně měnit. Dánští designéři však vymysleli oděvní... číst dále >

Šaty Meghan Markle vznikaly stovky hodin. Víc než Kate za ně neutratila

Odkaz na éru Audrey Hepburnové, přísný dress code i jednotlivé země... číst dále >

Reklama