Mám nárok na matěřskou v mé situaci?

Anonymní
9.4.16 20:29

Mám nárok na matěřskou v mé situaci?

Zdravím, omlouvám se za anonym, ale potřebovala bych poradit. Vím, že diskuzí na stejné téma je tu hned několik, ale nikde jsem se nevyčetla to, co bych právě potřebovala.
Popíšu vám svoji situaci. Otěhotněla jsem ve zkušební lhůtě, ze zdravotních důvodů jsem byla nucena jít hned po první kontrole na rizikové tedy neschopenku, zaměstnavatel mi smlouvu podle očekávání neprodloužil a rozvázal semnou pracovní poměr, na neschopence jsem tedy i nadále ze zdrav. důvodů. Před tímto zaměstnáním jsem byla z vlastní blbosti zaměstnaná jinde pouze na dohodu o pracovním poměru, tedy nemám jakoby odpracováno. Čekáme prvního potomka a vůbec se v tomhle nevyznám, proto vás chci poprosit o radu. Rodičák si budu žádat přes přítele a to 3 letou variantu. Co mě ale zajímá je mateřská, mám na ni v mé situaci nárok? O mateřskou zažádat přes přítele nelze, jak jsem vyčetla. Co to pro mě bude znamenat? Budu muset zůstat na neschopence až do doby, než se dítě narodí a od té chvíle nastoupím přímo na rodičák a budu pobírat rovnou těch 7 600,– které se pobírají při výběru 3 leté varianty až do 3 let věku dítěte? A kdy a kde se o tento příspěvek žádá?
Vím, že je toho dost, ale budu vám vděčná za vysvětlení. Předem děkuji :-) D.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

14809
9.4.16 20:36

Ahoj. Na materskou mit narok nebudes. Budes az do porodu na nemocenske a po porodu si pres pritele zazadas o rodicak. (Pokud on splnuje pozadavky pro uznani materske. )A budes pobirat rovnou rodicak. A castku, kterou budes pobirat si vypocitas tak, ze 220000,– vydelis poctem mesicu, po dobu kterych budes chtit rodicak pobirat. kdyz neni materska vychazi to neco kolem 6000,–.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69308
9.4.16 20:36

No na mateřskou nemáš nárok, takže to oznámíš doktorovi a nenecháš si ukončt neschopenku v době 8-týdnů před porodem, protože na PPM nemáš nárok a zůstaneš na neschopence až do konce šestinedělí. Pak rovnou rodičák. Žádat půjdeš kolem konce té neschopenky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69308
9.4.16 20:38

No a peníze, máš 220000, když vezmu, že první měsíc budeš ještě na nemocenské, tak do tří let věku dítěte ti chybí 35měsíců, takže 220000/35 je 6285 měsičně

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
944
9.4.16 20:41

Prosim o sz, poslu kontakt na nekoho, kdo by mohl odpovedet

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14809
9.4.16 20:43

A zada se na Uradu prace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
9.4.16 20:46

Moc vám děkuji za vysvětlení, takže na neschopence zůstanu až do konce šestinedělí a pak tedy rovnou na ten rodičák o který si zažádá přítel a převede ho na mě. (Přítel nárok má) Je to tak? A kde se o něj žádá?
Když už jste tak ochotné, mohla bych vás poprosit o radu i mimo téma? Zajímalo by mě co je potřeba vše ještě vyřídit před narozením dítěte, abych na nic nezapoměla a především kdy. :think: Nyní jsem v 5. měsíci :think:

• Nahlásit
  • Citovat
69308
9.4.16 20:48

Ne zažádáš si ty, je na to formulář, jen je tam kolonka přes matku nebo přes otce, tak vy vyplníte příjem otce, tedy jeho mzdová s razítkem, ta volba se dělá takhle, nic se nikde nepřevádí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69308
9.4.16 20:50

No musíte na matriku, kde podepíšete souhlasné prohlášení o jméně, kde přítel uzná otcovství a napíšete jméno, na kterém jste se dohodli a příjmení, jestli po tobě nebo po něm. Aby byl rovnou zapsán do rodného listu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
9.4.16 20:50

@terinka4444 Omlouvám se, opravdu se v tomto nevyznám. Děkuji za objasnění :)

• Nahlásit
  • Citovat
18163
9.4.16 20:52

A jeste musis sehnat pediatra pro dite. Jeho jmeno pak budes vyplnovat v porodnici.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
9.4.16 20:54

A v kterém měsíci by se tyhle věci měli vyřizovat? Nechceme nic prošvihnout, příjdu si jak Alenka v říši divů :)

• Nahlásit
  • Citovat
69308
9.4.16 20:56
@Anonymní píše:
A v kterém měsíci by se tyhle věci měli vyřizovat? Nechceme nic prošvihnout, příjdu si jak Alenka v říši divů :)

to je v podstatě jedno, můžeš odteď kdykoliv, jen včas, kdybys nedej bože porodila dřív, ať to máte, musí se to předložit v porodnici, jinak nebude otec zapsaný jako otec

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
9.4.16 20:58

@terinka4444 Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
69308
9.4.16 21:00
@Anonymní píše:
@terinka4444 Děkuji