Mám nárok na mateřskou v mém případě?

8.1.20 23:41

Mám nárok na mateřskou v mém případě?

Ahoj holky, diskuze na webu sleduju už dlouho a ted mě potkala taková věc s kterou si nevím rady, tak proč se nezeptat vás zkušených :lol: :cert:
Jsem v 6 tt těhotenství a je mi 20 let :P Do téhle doby jsem pracovala spíš jen po brigádách a to hlavně bez smlouvy s penězma hned na ruku :( No a věc se má tak že v polovině listopadu jsem poprvé nastoupila někam na HPP, ale zůstala jsem tam pouze do konce prosince (kvůli platu, špatnému vedení a nemluvě o dohadování jestli plat vůbec dostanu… ) No a zhruba týden po výpovědi jsem právě zjistila že jsem těhotná :( Takže šílený.. A chci se zeptat pokud bych ted pracovala zhruba 6 měsíců někde na HPP, měla bych nárok na mateřskou nebo by se mi to alespoň nějak počítalo? Nemám v těchto věcech přehled takže se předem omlouvám pokud někoho pohorším :D
Jinak s přítelem jsem skoro 3 roky, bude mu 28let, práci má, ale bohužel bydlí v podnájmu, takže ted řešíme hodně otázku peněz. Nechci aby se sedřel a chci samozřejmě přiložit ruku k dílu co nejvíc :( A na miminko se moc těšíme :cert:
Za každou radu nebo odpověd moc děkuju :srdce:

Příspěvek upraven 21.01.20 v 09:18

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

12104
8.1.20 23:53

Nárok na mateřskou vzniká pokud bys měla v posledních 2 letech účast na nemocenském pojištění 270 dní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.1.20 00:02
@nesssinka píše:
Nárok na mateřskou vzniká pokud bys měla v posledních 2 letech účast na nemocenském pojištění 270 dní.

Achjo, tak to už asi nedoženu do porodu :lol: děkuji moc za objasnění :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.1.20 00:10

Může se Ti započíst doba studia (viz další důležité informace na stránce níže), „mateřskou“ může čerpat otec (za splnění podmínek) od 6. týdne po narození, nebo můžeš jít 6-8 týdnů před a 6 týdnů po porodu na nemocenskou (tam stačí splnit kratší dobu pojištění)

https://www.cssz.cz/…-v-materstvi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
281
9.1.20 03:32

Jak je psáno výše, pokud jsi podzimní/měla odklad a loni jsi maturovala (nebo zdárně dokončila jakékoli formální studium), tak by ti to mělo vyjít - určitě se stav na OSSZ (nebo napiš do poradny), tam ti poradí. Jestli jsi školu dodělávala už předloni, tak tam to asi spíš nevyjde (nevím, v jakém jsi měsíci). :mavam: Ještě doplnění, jestli jsi pracovala jen 2 měsíce, tak se (pravděpodobně) nevejdeš do ochranné lhůty - takže pokud se tě týká to dokončené studium, musíš se ještě někde zaměstnat…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.1.20 07:34
@listento píše:
Jak je psáno výše, pokud jsi podzimní/měla odklad a loni jsi maturovala (nebo zdárně dokončila jakékoli formální studium), tak by ti to mělo vyjít - určitě se stav na OSSZ (nebo napiš do poradny), tam ti poradí. Jestli jsi školu dodělávala už předloni, tak tam to asi spíš nevyjde (nevím, v jakém jsi měsíci). :mavam: Ještě doplnění, jestli jsi pracovala jen 2 měsíce, tak se (pravděpodobně) nevejdeš do ochranné lhůty - takže pokud se tě týká to dokončené studium, musíš se ještě někde zaměstnat…

Jo tak bohužel ani to není můj případ :zed: život jsem lehký neměla takže studium jsem vlastně ani neměla šanci dokončit a musela jsem jít makat :D takže bohužel ať hledám jakoukoliv výchozí cestu tak stejně mateřská nebude :nevim: nějak se s tím budeme muset poprat a pomažu do práce dokud to bude mimčo dovolovat, každopádně děkuji za odpověď :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2898
9.1.20 08:08

@Berynka123 tak po porodu dostanete rodičák, který jde nastavit až do 10tis. to není málo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.1.20 08:09

@Berynka123
Tak půjdeš na nemocenskou na těch 12-14 týdnu (tam by měla stačit kratší doba pojištění 3 měsíce - když půjdeš teď do práce, tak to je úplně OK) a pak může (pokud splní podmínky) případně čerpat mateřskou přítel

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10206
9.1.20 09:28

@uživatel2 pro pn ale musí být důvod

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.1.20 12:01
@lachtanice86 píše:
@uživatel2 pro pn ale musí být důvod

Důvodem pro nemocenské dávky je skutečnost, že žena je 6 (asi i 8) týdnu před porodem a 6 týdnů po porodu - vystavuje gynekolog

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10206
9.1.20 12:07

@uživatel2 ne pro pn musí být zdravotní důvod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.1.20 12:14
@lachtanice86 píše:
@uživatel2 ne pro pn musí být zdravotní důvod.

Nemas-li nárok na PPM pak máš nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem, tj. 6 týdnů před a 6 týdnů po. Žádný jiný důvod nepotrebujes

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.1.20 16:59

Nárok na mateřskou

Zdravím, našla jsem tuhle diskuzi, něco jsem si už pročetla, ale pořád se nemůžu dopátrat jestli bych já měla nárok na mateřskou…budu ráda za každou informaci. Do práce jsem nastoupila v lednu, smlouvu mám na dobu určitou - do konce srpna. Co jsem se dočetla, tak musím mít odpracováno 270 dní, což je zhruba 9 měsíců, tedy práce do konce září…kdyby mi však smlouvu neprodloužili a já byla v tom srpnu už těhotná, platí mi ochranná lhůta 180 dní a tedy bych nárok měla? Nebo ta lhůta je jen tehdy až mám odpracovaných těch 270 dní? Někde jsem se dočetla, ze pokud je smlouva na dobu určitou a kvůli těhotenství se neprodlouží, platí pak ta ochranná lhůta, ale nevím jestli i v mém případě, když mám smlouvu od ledna do srpna. Díky za reakce :)

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama