Mám nárok na mateřskou v Německu?

32
30.3.16 19:10

Mám nárok na mateřskou v Německu ?

Sháním maminku, která v posledním půl roce byla zaměstnaná v Německu a bydlí v ČR a je teď na mateřské. Nebo kohokoliv kdo mi rozumí. Vůbec si nevím rady. Všechny informace co jsou na českých stránkách jsou z minulého roku a to už teď neplatí:(
Můj případ je:
Jsem dva roky zaměstnaná v Německu. Platím sociální i zdravotní v Německu. Manžel je Čech a pracuje v Čechách.
Na Familienkasse mi řekli že pokud nemám německou adresu a bydlím v ČR, tak v Německu nemám na nic nárok. Když jsem volala na úřady v ČR bylo mi řečeno že dostanu jen rodičovský příspěvek který je vyplácen od 6.měsíce věku dítěte (klasicky 220 tis. na dva, tři nebo čtyři roky. Ale na mateřskou nárok nemám.
Co tedy dostanu 6.týdnů před porodem až do 6.měsíce věku dítěte? Přece nemůžu být bez příjmu? Prosím poraďte, už nevím kde se mám ptát.
Momentálně jsem v pracovní neschopnosti a to mi je bez problému z Německa vypláceno.

Moc děkuji za každou radu!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4157
30.3.16 19:21

Ohledně věcí v Německu neporadím, ale tady v čechách nebudeš mít nárok na mateřskou, ale budeš od narození dítěte pobírat rodičovský příspěvěk (4-letý, do 9.měsíců 7600 a pak do 4-let 3800), ale přes přítele si ho budeš moci zkrátit, záleží na jeho vyměřovacím základu, ale třeba i jen na 2 roky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
32
30.3.16 19:25

@Lemonkas no to já vím, to mi říkali. Ale dostanu prý až od 6.měsíce věku díťete. Dřív ne:(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2745
30.3.16 19:44

@Haulani pokud nemáš nárok na mateřskou, dnem porodu nastupuješ na rodičovskou a podíráš ji až do vyplacení 220tis. Vše se vyřizuje po porodu- klidně až po 6 nedělí ( dávky vyplácí až 3 měsíce zpětně). Do této skupiny patří i matky co přišly o zaměstnání během rodičovské, byly na UP, studentky po absolvování a všichni co nesplnili podmínky pro vyplácení PPM.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
32
30.3.16 19:48

@smudlinky Ale dnes jsem opravdu vše vyřizovala a od českého státu NEDOSTANU nic jiného než jsem psala, protože jsem v ČR neplatila ani zdravotní ani sociální ani nikdo za mě to neplatil. Je to logické. Proto potřebuji někoho kdo už to v De řešil… Ale děkuju

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1987
30.3.16 20:03

http://www.cssz.cz/…oby_2014.pdf

Zkus se podívat na tohle, jestli tam najdeš nějaké informace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
32
30.3.16 20:07

@Rolin děkuji,ale to je rok 2014. Tento rok už je právě vše jinak:(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
32

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
32

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1987
30.3.16 20:20
@Haulani píše:

Nařízení EP a Rady č. 883/2004 nezrušili, platí stále, ledaže by se novelizovaly právní předpisy v Německu týkající se nároku na peněžitou pomoc v mateřství. I tak by tyto předpisy musely respektovat principy uvedené v nařízení (rovnost nakládání apod.). Úřadem v ČR, kde ses ptala, myslíš Úřad práce nebo ČSSZ?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
32
30.3.16 20:21

@Rolin ptala jsem se první na ČSSZ tam řekli že od nich nemám nárok na nic a na úřadu práce mi řekli to co jsem psala v prvním příspěvku…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
32
30.3.16 20:22

@Rolin ptala jsem se první na ČSSZ tam řekli že od nich nemám nárok na nic a na úřadu práce mi řekli to co jsem psala v prvním příspěvku…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
32

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
32

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1987
30.3.16 20:24

Tohle jsem ještě našla na stránkách ČSSZ:
Ustanovení týkající se peněžitých dávek v nemoci a mateřství jsou uvedena v hlavě III, kapitole I, oddílu 1 (články 17-22) nařízení EP a Rady (ES) č. 883/2004 a v hlavě III, kapitole I (články 22-32) nařízení EP a Rady (ES) č. 987/2009.

„Poskytování peněžitých dávek v nemoci a mateřství se řídí právními předpisy toho členského státu, ve kterém je osoba pojištěna. V praxi to znamená, že pokud bude dotyčná osoba pobývat v jiném členském státě Evropské unie (například jako turista nebo vyslaný pracovník) a zůstane pojištěn v ČR, budou mu peněžité dávky v nemoci a mateřství poskytovány podle českých platných právních předpisů. Když se občan rozhodne pracovat v jiném členském státě a v tomto státě bude i nemocensky pojištěn, dostane peněžité dávky v nemoci a mateřství podle právních předpisů tohoto státu.“

S ohledem na nařízení 883/2004 by německé úřady neměly podmiňovat nárok na německou PPM trvalým pobytem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama