Mám nárok na řádnou dovolenou po neschopence

14.2.20 16:45

Mám nárok na řádnou dovolenou po neschopence a skončení mateřské

Ahoj holky 1.9.2019 jsem nastoupila na neschopenku kvůli rizikovému těhotenství. Od 1.3.2020 nastupuji na mateřskou. Chtěla jsem se zeptat zda máte některá zkušenost jak je to s čerpáním řádné dovolené u zaměstnavatele po skončení mateřské dovolené před přechodem na rodičovskou dovolenou. Smlouvu u zaměstnavatele mám na neurčito. V roce 2019 mi zbývaly asi 3dny dovolené (nevím však zdá se to nějak nezkrátilo) a jak je to s rokem 2020, když jsem stále na PN. Mám vůbec na nějakou dovolenou nárok? Předem moc děkuji za odpovědi. Pěkný den Daniela

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

7770
14.2.20 16:55

Za 2020 budeš mít nárok na celou roční dovolenou. Za 2019 záleží, jestli jsi za celý rok zmeškala 100 a více směn. Pokud ano, tak by se krátila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
273
14.2.20 17:00

Ano máš nárok si tu dovolenou vyčerpat. Já jsem taky byla na rizikovém těhotenství (učitelka MŠ) a po skončení mateřské jsem čerpala dovolenou. Ale musíte tu žádost sepsat se zaměstnavatelem. A s rodičákem to vůbec nesouvisí, o ten si zažádej tak aby ti navazoval hned na mateřskou (tak mi to vyloženě řekla paní na pracáku)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14969
14.2.20 17:06

Máš nárok ji vyčerpat. Já ji čerpala loni, vzala sem si ji před nástupem na mateřskou, aspoň sem si zkrátila neschopenku :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14969
14.2.20 17:07

@Jdani rodicak ti nemusí navazovat na mateřskou, o ten si můžeš požádat kdykoliv. Mě končila mateřská v půlce měsíce a rodicak sem si dávala až od měsíce dalšího.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
915
14.2.20 19:04
@Kriss Tina píše:
Máš nárok ji vyčerpat. Já ji čerpala loni, vzala sem si ji před nástupem na mateřskou, aspoň sem si zkrátila neschopenku :D

Tohle přesně chci udělat já.
Mám neschopenku od 4.11.2019, starou dovču 13 dní, nová v roce 2020 25 dní (zatím na ni nárok nemám, protože jsem neodpracovala ani jeden den, ale prý se “aktivuje” mateřskou dovolenou, ta by měla být od 10.4.). Takže bych tu dovču chtěla vybrat před nástupem na mateřskou. Problém by to tedy být neměl? Můžu se zeptat, jestli jste už v době zajištění dovolené měla i vyplněné a odevzdané papíry k mateřské?

Jinak zakladatelko, není pro tebe také lepší vybrat si to před tou mateřskou?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
273
14.2.20 19:13
@Kriss Tina píše:
@Jdani rodicak ti nemusí navazovat na mateřskou, o ten si můžeš požádat kdykoliv. Mě končila mateřská v půlce měsíce a rodicak sem si dávala až od měsíce dalšího.

Jo já vím, špatně jsem to napsala. Myslela jsem tím, že když bude čerpat tu dovolenou hned po mateřský, tak zároveň může být i na rodičáku :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14969
14.2.20 19:18

@dendishek jo ja si tu dovolenou domlouvala když sem byla odevzdávat ty papíry k mateřské, ale neměla sem tě dovolené teda tolik, mi zbýval asi týden.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7770
14.2.20 19:21

@dendishek Zaměstnavatel ti dovolenou před MD nemusí umožnit, po MD ano.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7770
14.2.20 19:22

@dendishek A finančně výhodnější je to po MD a mít déle nemocenskou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9013
14.2.20 19:45
@Lendeš píše:
@dendishek A finančně výhodnější je to po MD a mít déle nemocenskou.

V naprosté většině případů ano. Ale už jsem taky počítala kamarádce, že se jí vyplatilo vzít si 5 dnů dovolené ještě před MD, protože díky tomu měla v dalším roce ze zbytku PPM a dovolené příjem do 68tis. a manžel si ji mohl za ten rok uplatnit v daních (a za těch 5 dnů neschopenky místo dovolené by určitě neměla skoro 25tis., které dostali ve vratce daní). To jen, že to tak nemusí být úplně vždycky, ale většina lidí do takových detailů nejde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
915
14.2.20 20:01

@Kriss Tina @Lendeš @zrcadlo
Díky za info. Mě ani tak o finanční stránku nejde, spíš o tu pohodu do porodu. Myslím si, že zaměstnavatel s tím problém mít nebude, už za mě bude náhrada, a tak jako tak bych tam nebyla (kvůli nemocenské). Ale samozřejmě uvidíme, jak to dopadne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15.2.20 07:52

Holky děkuji moc jste mi pomohly :blush:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie