Mam se vrátit do práce po rodičovské, ale jsem asi těhotná

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
26.12.21 21:33

Mam se vrátit do práce po rodičovské, ale jsem asi těhotná.

Ahoj holky, tady se vždycky ví všechno, a i proto se na vás opět obracím :) Prosím poraďte mi-v unoru se mam po 3 letech vrátit do práce po rodičovské dovolené a asi jsem těhotná. Dnes vynechana menstruace a pozitivní test. Jelikož mám po novém roce podepisovat už nově pracovní smlouvu ve firmě, kam se mam vracet, jde o stávajícího zaměstnavatele, kde jsem měla celkem vysoký průměrný hrubý příjem, tak se ptám, jak to mám udělat? Přes půl roku ve firmě pracuju na DPP na jiné pozici. A ted se ptám, jak to udělat? Jde mi o to, že pracovní smlouvu bych neměla podepsat, protože bych přišla o dost peněz (odchazela jsem z manažerské pozice), ale nevím, jestli se mam domluvit na péči o dítě do 4 let věku dítěte a v příštím roce nastoupím na materskou, ale můžu toto, když bych chtěla, aby kluci (dvojcata, první děti) chodili denně do školky na více než 4 hodiny? Nebo to jde jen se 4 hodinami denně?
Věděla byste někdo, jak postupovat? Dekuju.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
82599
26.12.21 22:41

Tak se vrat na tu manazerskou pozici, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16070
26.12.21 23:05

A rodičovský příspěvek už máš vyčerpaný? Pokud ne, šlo by ho prodloužit do nástupu na mateřskou a v práci požádat o neplacené volno. To by byla asi nejlepší kombinace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
223
26.12.21 23:51

Počet hodin ve školce (jeslich) se pokud vím řeší jen do 2 let věku dítěte. Osobně bych vzhledem k tomu, ze je těhotenství zatím na začátku, řekla v práci, ze chci rodičovskou prodloužit (lze max do 4 let věku ditete) třeba protože jsou děti pořad nemocné, a těhotenství bych oznámila po prvním trimestru. Myslím, ze to lze prodloužit i pokud už je příspěvek vyčerpaný. Kdyby zaměstnavatel nesouhlasil, asi nezbývá než říct pravý důvod hned. Nebo na par měsíců nastoupit. Nastoupit na par měsíců těhotná ale většinou není řešení, které by zaměstnavateli v něčem pomohlo, naopak,

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36840
27.12.21 06:10

Pokud je to manažerská pozice, tak určitě půjde vykonávat v první polovině těhotenství, podle mě až do nástupu na MD. Asi bych v práci zatím o těhotenství neříkala, prostě bych se na pozici chvíli vrátila.
Přeji, ať vše dobře dopadne, ale v prvním trimestru jsou potraty časté, s čerstvým domácím testem bych neřešila vůbec nic, potom už tuto pozici nemusíš získat zpět. Nemáš zatím objektivní důvod být v těhotenství doma, případně v PN. Myslím si, že na takové pozici můžeš pracovat až do nástupu na MD.

Vím, že je to vůči zaměstnavateli blbé, že za pár měsíců bude muset dělat další organizační změny, ale máš na to právo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16070
27.12.21 06:28
@Urubamba píše:
Počet hodin ve školce (jeslich) se pokud vím řeší jen do 2 let věku dítěte. Osobně bych vzhledem k tomu, ze je těhotenství zatím na začátku, řekla v práci, ze chci rodičovskou prodloužit (lze max do 4 let věku ditete) třeba protože jsou děti pořad nemocné, a těhotenství bych oznámila po prvním trimestru. Myslím, ze to lze prodloužit i pokud už je příspěvek vyčerpaný. Kdyby zaměstnavatel nesouhlasil, asi nezbývá než říct pravý důvod hned. Nebo na par měsíců nastoupit. Nastoupit na par měsíců těhotná ale většinou není řešení, které by zaměstnavateli v něčem pomohlo, naopak,

Tak toto je všechno absolutně špatně. Pokud se na pojišťovně nahlásí jako osoba pečující o dítě do 7 let, může jít dítě do školky jen na 4 hodiny denně. Ty si to pleteš s nárokem na rodičovský příspěvek, kdy do dvou let může být dítě ve školce jen 96 hodin, aby o něj matka nepřišla. Dále zaměňuješ a motáš dohromady rodičovský příspěvek a rodičovskou dovolenou. Dovolená je omluvenka u zaměstnavatele a pouze do 3 let věku dítěte. Naopak příspěvek může čerpat až do 4 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16070
27.12.21 06:31

@Pears206 já jsem teda pochopila, že z manažerské pozice odcházela na první mateřskou a teď má jít podepsat smlouvu na jinou pozici. Když ji nepodepíše, bude se jí druhá mateřská vyplácet ve stejné výši jako poprvé. Proto píše, že je pro ni nevýhodné tu novou smlouvu podepsat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
82599
27.12.21 06:48
@nozu píše:
@Pears206 já jsem teda pochopila, že z manažerské pozice odcházela na první mateřskou a teď má jít podepsat smlouvu na jinou pozici. Když ji nepodepíše, bude se jí druhá mateřská vyplácet ve stejné výši jako poprvé. Proto píše, že je pro ni nevýhodné tu novou smlouvu podepsat.

No a proc by ji podepisovala, když ji ta puvodni trva a na pripadne zmene se musi dohodnout obe strany.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
223
27.12.21 08:59
@nozu píše:
Tak toto je všechno absolutně špatně. Pokud se na pojišťovně nahlásí jako osoba pečující o dítě do 7 let, může jít dítě do školky jen na 4 hodiny denně. Ty si to pleteš s nárokem na rodičovský příspěvek, kdy do dvou let může být dítě ve školce jen 96 hodin, aby o něj matka nepřišla. Dále zaměňuješ a motáš dohromady rodičovský příspěvek a rodičovskou dovolenou. Dovolená je omluvenka u zaměstnavatele a pouze do 3 let věku dítěte. Naopak příspěvek může čerpat až do 4 let.
.

Pletete se vy. Se zaměstnavatelem se lze domluvit na volno do 4 let věku dítěte, tzn. Rodičovskou dovolenou prakticky prodloužit. Rozdíl je v tom, ze zaměstnavatel již není povinnen místo držet, tedy jde o domluvu. Proto píšu, ze s tím zaměstnavatel nemusí souhlasit, v případě nového těhotenství a korektnich vztahu v mem okolí vždy odsouhlasili.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
223
27.12.21 09:05
@nozu píše:
.

Pletete se vy. Se zaměstnavatelem se lze domluvit na volno do 4 let věku dítěte, tzn. Rodičovskou dovolenou prakticky prodloužit. Rozdíl je v tom, ze zaměstnavatel již není povinnen místo držet, tedy jde o domluvu. Proto píšu, ze s tím zaměstnavatel nemusí souhlasit, v případě nového těhotenství a korektnich vztahu v mem okolí vždy odsouhlasili. S rodičovským příspěvkem tato doba nesouvisí, to mate pravdu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
82599
27.12.21 09:11
@Urubamba píše: .Pletete se vy. Se zaměstnavatelem se lze domluvit na volno do 4 let věku dítěte, tzn. Rodičovskou dovolenou prakticky prodloužit. Rozdíl je v tom, ze zaměstnavatel již není povinnen místo držet, tedy jde o domluvu. Proto píšu, ze s tím zaměstnavatel nemusí souhlasit, v případě nového těhotenství a korektnich vztahu v mem okolí vždy odsouhlasili.

Tak neplacene volno si muzu domluvit kdykoliv a fakt to neni prodloužení rodičovské dovolené.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
223
27.12.21 09:26
@j.a.n.i1 píše:
Tak neplacene volno si muzu domluvit kdykoliv a fakt to neni prodloužení rodičovské dovolené.

Js moc nechápu proč v právních otázkách každý prezentuje své názory jako fakta, když se vše dá snadno dohledat

Vysvetleno napr tady; https://www.pravoprovsechny.cz/…y-prispevek/. Běžne se to v hr právně nazývá prodloužení RD.

“ Rodičovská dovolená může být prodloužena až do 4 let věku dítěte, nicméně zde je třeba požádat zaměstnavatele o neplacené volno. Zaměstnavatel může, ale nemusí s žádostí zaměstnance souhlasit. Nesouhlasí-li zaměstnavatel s prodloužením rodičovské dovolené do 4 let věku dítěte, je zaměstnanec povinen nastoupit do práce po ukončení řádné rodičovské dovolené. V opačném případě nezbyde nic jiného, než ukončit pracovní poměr. Nedostaví-li se zaměstnanec do práce po ukončení rodičovské dovolené, hledí se na jeho nepřítomnost jako na neomluvenou absenci, která může být podnětem pro ukončení pracovního poměru.”

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
82599
27.12.21 09:30

@Urubamba Ja neprezentuju sve nazory, ale zneni zakoniku prace. A to, ze ty se ridis nejakymi nesmyslnymi clanky je tvuj problem. Proste rodičovská dovolena je maximalne do 3 let veku, pak uz je to neplacene volno a to jestli tomu nejaka omezena personalistka rika, ze se jedna o prodloužení RD, je pouze jejjeji neznalost a pitomost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
223
27.12.21 09:38
@j.a.n.i1 píše:
@Urubamba Ja neprezentuju sve nazory, ale zneni zakoniku prace. A to, ze ty se ridis nejakymi nesmyslnymi clanky je tvuj problem. Proste rodičovská dovolena je maximalne do 3 let veku, pak uz je to neplacene volno a to jestli tomu nejaka omezena personalistka rika, ze se jedna o prodloužení RD, je pouze jejjeji neznalost a pitomost.
.

Aha, žádné Vaši citace zákoníku práce, která by toto negovala jsem si nevšimla. Je to běžne řešení prave těchto situaci. Právně takto upravené. Zakladatelko, samozřejmě se musíte domluvit konkrétně u vas. Řešení je i nastoupit a jít hned na nemocenskou, pokud se domluvíte s doktorem, ale určitě bych se zkusila nejdřív domluvit, pokud mate se zaměstnavatelem dobre vztahy a chcete po další rodičovské zase nastoupit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
82599
27.12.21 09:45
@Urubamba píše: .Aha, žádné Vaši citace zákoníku práce, která by toto negovala jsem si nevšimla. Je to běžne řešení prave těchto situaci. Právně takto upravené. Zakladatelko, samozřejmě se musíte domluvit konkrétně u vas. Řešení je i nastoupit a jít hned na nemocenskou, pokud se domluvíte s doktorem, ale určitě bych se zkusila nejdřív domluvit, pokud mate se zaměstnavatelem dobre vztahy a chcete po další rodičovské zase nastoupit.

Pravne je ro upravene tak, ze musi zadat o neplacene volno, neb zadne prodloužení RD do 4 let neexistuje, tak nevím proc sem takovy nesmysl tahas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat