Mám smlouvu do konce roku, termín porodu 19. prosince.

Anonymní
13.9.21 18:31

Mám smlouvu do konce roku,termín porodu 19. prosince.

Mám pracovní smlouvu do konce roku, a termín porodu 19. prosince. Nevíte jestli to tak může být? Bude mi zaměstnavatel držet místo, i po dobu rodičovské? Mám neschopenku od května.. Konec neschopenky bude ke konci září.. Mám nárok na mateřskou?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
791
13.9.21 18:39

Místo ti držet nemůže, když u něj po dobu rodičovské nebudeš zaměstnaná.
Pokud jsi v posledních svou letech odváděla minimálně 270 dní sociální pojištění, máš nárok na mateřskou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
568
13.9.21 18:51

Když ti konci smlouva, tak ti nemá jaké místo držet. Leda by ti smlouvu prodloužil, o čemž pochybuji, byl by sám proti sobě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15423
13.9.21 18:53
@Anonymní píše:
Mám pracovní smlouvu do konce roku, a termín porodu 19. prosince. Nevíte jestli to tak může být?

Může.

Bude mi zaměstnavatel držet místo, i po dobu rodičovské?

Když máš smlouvu do konce roku, tak rodičovskou dovolenou asi mít nebudeš. Rodičovská dovolená je volno od zaměstnavatele (tedy volno v době trvání pracovního poměru po skončení mateřské dovolené) a tvůj pracovní poměr skončí uplynutím doby, na kterou byl sjednán, nejpozději 31. prosince.

@Anonymní píše: Mám neschopenku od května.. Konec neschopenky bude ke konci září.. Mám nárok na mateřskou?

Máš. Každá zaměstnaná rodička má nárok na mateřskou dovolenou. https://cs.wikipedia.org/…ovolen%C3%A1

Mateřská dovolená začne nejdříve 8 týdnů před plánovaným porodem, tj. 24. října. A trvá 28 týdnů, takže pokud si vezmeš mateřskou dovolenou od 24. října, měla bys ji do 8.května 2022, kdybys byla celou tu dobu zaměstnaná. Protože ale mateřská dovolená je (podobně, jako rodičovská dovolená) volno od zaměstnavatele a ty budeš zaměstnaná jen do konce roku, budeš mít mateřskou dovolenou taky jen do konce roku. Pak ji mít nebudeš, protože pak už nebudeš zaměstnaná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25335
13.9.21 18:58

Nastoupis na mateřskou a po rodicaku už ti nikdo místo držet nebude, vyprší ti smlouva a pak si budeš hledat práci jinou. Na mateřskou máš nárok, pokud jsi odpracovala aspoň 270 dní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25496
13.9.21 19:01
@eumedon píše:
Máš. Každá zaměstnaná rodička má nárok na mateřskou dovolenou. https://cs.wikipedia.org/…ovolen%C3%A1Mateřská dovolená začne nejdříve 8 týdnů před plánovaným porodem, tj. 24. října. A trvá 28 týdnů, takže pokud si vezmeš mateřskou dovolenou od 24. října, měla bys ji do 8.května 2022, kdybys byla celou tu dobu zaměstnaná. Protože ale mateřská dovolená je (podobně, jako rodičovská dovolená) volno od zaměstnavatele a ty budeš zaměstnaná jen do konce roku, budeš mít mateřskou dovolenou taky jen do konce roku. Pak ji mít nebudeš, protože pak už nebudeš zaměstnaná.

Pokud za poslední dva roky odpracovala 270 dní. Nemá nárok každý.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4225
13.9.21 19:03

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74
13.9.21 20:08

No pokud nemáš smlouvu na dobu neurčitou tak ti místo držet nemusí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
734
13.9.21 21:07

@eumedon no větší slátaninu nesmyslných informací jsem dlooouho nečetla.

Komentáře od eumedon si prosím nevšimejte.

Mateřská dovolená, máš nárok pokud jsi za poslední dva roky byla 270 dní nemocensky pojištěna.
Rodičovská máš nárok za všech okolností.
Zaměstnavatel ti místo držet nebude, nemusí.
Pokud ti končí nemocenská a tvůj lékař ti ji neprodlouží musíš se vrátit do práce a doma zůstaneš nejdříve 8 týdnů před termínem porodu, kdy ti začne mateřská. Jinak pokud máš problemy a do práce nemůžeš lékař by ti měl nemocenskou prodloužit až do doby než půjdeš na mateřskou (8-6 týdnů před porodem).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9543
13.9.21 21:18
@terzera píše:

Mateřská dovolená, máš nárok pokud jsi za poslední dva roky byla 270 dní nemocensky pojištěna.
Rodičovská máš nárok za všech okolností.
Zaměstnavatel ti místo držet nebude, nemusí.
Pokud ti končí nemocenská a tvůj lékař ti ji neprodlouží musíš se vrátit do práce a doma zůstaneš nejdříve 8 týdnů před termínem porodu, kdy ti začne mateřská. Jinak pokud máš problemy a do práce nemůžeš lékař by ti měl nemocenskou prodloužit až do doby než půjdeš na mateřskou (8-6 týdnů před porodem).

On je ale rozdíl mezi mateřskou dovolenou a peněžitou pomocí v mateřství. A taky mezi rodičovskou dovolenou a rodičovským příspěvkem. Takže @eumedon píše info o MD správně, akorát k tomu mohl dodat taky info o PPM, aby to mělo pro zakladatelku nějaký přínos, protože jí jde očividně o nárok na PPM.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15423
13.9.21 21:22
@Lendeš píše:
On je ale rozdíl mezi mateřskou dovolenou a peněžitou pomocí v mateřství. A taky mezi rodičovskou dovolenou a rodičovským příspěvkem. Takže @eumedon píše info o MD správně, akorát k tomu mohl dodat taky info o PPM, aby to mělo pro zakladatelku nějaký přínos, protože jí jde očividně o nárok na PPM.

Tak především se zmiňovala, kdy jí končí neschopenka (na konci září) a na to se ptala na mateřskou. Informace pro nárok na PPM nedodala, takže jsem napsal, kdy jí začíná mateřská dovolená (nejdříve 8 týdnů před termínem porodu, 24. října), což na konec pracovní neschopnosti nenavazuje. Takže logiku to mělo: Nemá-li nastoupit do práce, bude si muset prodloužit neschopenku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15423
13.9.21 21:29
@terzera píše:

Blbosti píšeš ty, pleteš si mateřskou dovolenou s peněžitou pomocí v mateřství.

Mateřská dovolená je volno od zaměstnavatele podle zákoníku práce.

Zákoník práce,

§ 195 - Mateřská dovolená

(1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.

(2) Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.

(3) Vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí doby stanovené v odstavci 1. Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu, přísluší jí mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů, popřípadě 31 týdnů, jde-li o zaměstnankyni, která porodila zároveň 2 nebo více dětí.

(4) Jestliže se dítě narodilo mrtvé, přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 14 týdnů.

(5) Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena (§ 198 odst. 2) před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat