Můj vztah s mámou - je to manipulativní jednání?

Anonymní
8.7.15 15:39

Máma. Je to manipulativní jednání???

Ahoj prosím poraďte, v poslední době si čím dál častěji myslím, že máma ve vztahu ke mě používá manipulace, ale nechci být proti nikomu neprávem zaujatá.

Pokusím se být stručná. Sebemenší výměna názorů probíhá stylem…„uvědom si, co budeš dělat, až si nás všechny rozhádáš, to si to hodíš, jak tě znám“, „jestli se ti tu nelíbí, jezdit k nám nemusíš, já tady nikoho nedřžím“, „uvědom si, co pro tebe děláme“, „do teď jsem byla v pohodě, jen díky tobě jsem teď vynervovaná a ještě dlouho budu, doufám že jsi ráda“ atd atd. Vždy odjíždím s hroznymi pocity viny, jak jsem nemožná.

Ráda bych uvedla, že se rodičům snažím še vším pomáhat, vyjít vstříc. Mou chybou bylo, že jsem se jí i hodně svěřovala a plno věcí při konfliktu použije pak proti mě a manželovi. Když jí to vytknu, odpoví ať se chodím svěřovat jinam, aspoň jí ulevím od starostí, ale že si je jistá, že brzy ráda přijdu. Když přijedu bez manžela na návštěvu s dětmi na chatu, kde je dalších 7 lidí a 4 psi a řeknu že má práci a asi se mu do toho blázince nechtělo, cítí se ihned opravdu hluboce uražená.

To tak zhruba. Cítím se z toho pod psa. Omlouvám se za anonym.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

21623
8.7.15 15:46

Myslím že si to myslis správně. Taky to znám. Věty typu " ty tvoje výmysly mě jednou přivedou do hrobu..vůbec jsem kvůli tobě nespala.. " Rozvadela jsem se, opravdu ne jen tak z pleziru, ale bylo to tu furt. Přestala jsem se svěřovat. Není dobré vyvolávat v druhých pocit viny, upozorňovat na to, co pro druhého udělali, očekávat nekonečný vděk.. Je to manipulativni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.7.15 15:54

Andělka, Děkuji. Vždycky to obrečím a pak abych jí nezpůsobovala nějakou újmu, taky ale vždycky ve finále udělám co chce. urcitě pomůže se přestat svěřovat, musím to vydržet.

• Nahlásit
  • Citovat
21623
8.7.15 16:08

Ono je těžké korigovat chování vlastního rodiče. Porad jsme jejich děti a oni se těžko smiruji s tím, že by se k nám měli chovat jako k jiným dospělým. K cizímu by si tohle asi nedovolili. Taky to může krýt nějaké problémy, nejistotu.. Mrzí mě, že kvůli tomu náš vztah ochladl, na druhou stranu to je možná i dobře, jsem dospělá, mám vlastní život, rodinu, musím si hledět toho a ne jestli projevuju dost vděčnosti a zda jsou rodiče se mnou spokojení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.7.15 16:08

Situace je i taková, že se rodičů a bratra zeptám, kdy mam udělat oslavu malé, aby se jim to hodilo. Oni řeknou termín, já napeču, navařím, vše odvezu na chatu, protože oni k nám o víkendu nejsou ochotni kvůli chatě dorazit. Pak tam oni začnou něco dělat a mě máma vyčte, že jsme tam seděli jak idioti a že by se být námi styděla až do prde**. Přitom, když řeknou, vždy se vším přijedeme pomoci. Už opravdu nevím…jelikož pak mám ještě pocit viny.

• Nahlásit
  • Citovat
939
8.7.15 16:10

Můj táta měl náznaky něčeho podobného. Ale jen ve vypjatějších chvílích. Mě to vždycky urazilo, tak jsem se s ním pak nebavila. Tyhle naše tahanice trvaly celé roky. Kolikrát to vážně nebylo vůbec hezký. Pak to nějak časem vyšumělo. Naštěstí. Zanedlouho totiž táta zemřel. Strašně by mě mrzelo, kdybych s ním byla rozhádaná. Od té doby si na to dávám u blízkých lidí pozor. Člověk neví dne, ani hodiny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.7.15 16:11

Andělko, přesně tak. Opravdu mi došlo, že tím trpí i můj vztah s manželem. A plno věcí pro rodiče dělám na úkor něj a času s nim.

• Nahlásit
  • Citovat
1319
8.7.15 16:13

Podle mě to manipulace je. :zed: :zed: :zed:

Příspěvek upraven 08.07.15 v 16:14

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
226
8.7.15 16:14

Vsechno v poradku samozrejme neni, ale rict mi dcera, ze se zetakovi (ke mne) do toho blazince nechtelo, tak se me to taky silne dotkne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21623
8.7.15 16:15
@Anonymní píše:
Andělko, přesně tak. Opravdu mi došlo, že tím trpí i můj vztah s manželem. A plno věcí pro rodiče dělám na úkor něj a času s nim.

Tvoje rodina je základní, tvůj vztah s manželem. Kdyby se vztah zhoršil, rozpadl, když bude doma dusno a ty nespokojená, ale rodiče možná, možná spokojení s tebou, stálo by to za to? Těžko že?
Když se k tomu staví takto, tak se víc věnuj vám, udělat si oslavu jen v blízké rodině není špatné. Prarodiče přijdou když budou chtít. Nebo popreji jindy. Taky by mě nastvalo kdybych vše připravila a ještě mi to bylo vycteno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.7.15 16:25

Andělka, přesně tak, nestálo. A pevně doufám, že jsem si to uvědomila ještě včas.

Sppo, asi ano. Ale nutno říct, že jezdit s oslavou dítěte za nimi na chatu, protože jim se o víkendu k nám nechce také není úplně standard. Zveme je na každý Štědrý večer k nám a letos mi oba řekli, že uvidí, že když bude sníh pojedou na chatu, ať tam pak kdyžtak s dětmi přijedeme. To mi bylo líto moc.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
8.7.15 16:32

Baby, jenže to je přesně ten argument, kterého ona hojně používá a kvůli kterému fakt vždycky udělám, co chce. :,(

• Nahlásit
  • Citovat
21623
8.7.15 16:36
@Anonymní píše:
Baby, jenže to je přesně ten argument, kterého ona hojně používá a kvůli kterému fakt vždycky udělám, co chce. :,(

Jaký přesně? Tak to prostě neber za své. Ono taky co se pak naučí děti? Že stačí vyvolat pocit viny, zahrát na city a druhý udělá co oni chtějí?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.7.15 16:46

Andělko, takový ten…„třeba víckrát nebudeš muset to a to, třeba to je naposledy…nevíš dne ani hodiny“, vzhledem k tomu, že to hojně říká i před dětmi, začíná mi to vadit. Malá se pak ptá, jestli je babička nemocná atd. Nerada bych jí tím zaplácávala zbytečně hlavičku, já to poslouchám od dětství. Neodjela jsem kvůli ní do USA „víš, co se může stát za dva roky, bude tě to mrzet“, vždycky jsem kvůli těmto řečem o ní měla nezdravý strach.

• Nahlásit
  • Citovat
22862
8.7.15 16:47

Tak si to nepřipouštěj a nebude možné s Tebou manipulovat. Jo a kdyby mi dcera řekla, že se zeti do toho blázince nechce, taky by mě naštval. A jinak formulace - když se ti tu nelíbí nejezdi mi přijde jednoznačně sdělovací, nikoliv manipulativní. A věta - tak mi nic neříkej, aspon budu klidněji spát, je taky jen konstatování. Ono je to totiž tak, že pak se člověk užírá a mladý už dávno o nějakém sporu nevědí. Navíc neuvádíš, jaká výměna názorů. Pak těžko soudit. Není tu ani tvoje reakce, nic.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama