Mamce se zhoršuje paměť

Anonymní
27.12.19 18:10

Mamce se zhoršuje paměť

Ahoj, začínám mít podezření, že se „něco“ děje a už to nejspíš to potřebuju dostat ven.
Nějakou dobu pozoruju, že má mamka (68 let) potíže s pamětí a takovou tou mentální svěžestí nebo jak to napsat, a horší se to docela rychle.
Jde do obchodu pro tři věci, přinese jednu a to úplně jinou. Otevře okno, aby si vyvětrala, jde na wc a cestou zpět se ptá, kde že to je otevřené okno, že táhne. Zmatkuje u vaření, přestože vaří celý život. V půl druhé mi volá, že vyzvedne holku ze školky a půjdou na hřiště a když ji ve tři volám, jak se mají, tak samozřejmě holka je pořád ve školce, máma zapomněla. Neustále hledá své věci, mobil, brýle apod. Přestala rozumět vtipům a vtipy které říká ona vtipné nejsou. Rozhovor s ní je takový, jak to nazvat, pomalý, věci ji dochází pomalu. Je také více náladová, protivná.
Takových situací je spousta a spousta. Ono se to zdá jako maličkosti, ale ty maličkosti přibývají a jsou stále častější.
Samozřejmě jsem se pokoušela o tom s ní mluvit, ona si to neuvědomuje a pokud něco z toho přizná, tak je to podle ní věkem. Když jsem navrhla návštěvu lékaře (praktika), že by to s ním probrala (nabídla jsem i svůj doprovod), tak to kategoricky odmítla. Že i kdyby, tak ona léky brát nebude… Chápu, že to může být věkem a jde třeba o běžný stav, ale na druhou stranu se bojím demence. S tou jde něco dělat jen v začátku, pak už je to na houby.
Myslíte, že je dobrý plán, zajít k jejímu praktikovi a říct mu o tom? Mamka má jít v lednu na prevenci, tak by toho mohl využít a trochu se na to zaměřit. Fakt už nevím jak na ni.

• Nahlásit
  • Citovat

Reakce:

16866
27.12.19 18:14

Jo, s tím praktikem je to dobrý nápad. Zkuste mu zavolat před tou prevencí, aby se na to zaměřil.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3375
27.12.19 18:15

Ano, my volali praktikovi a teď už s babičkou i k odborným lékařům chodí vždy někdo, babička se občas ostycha něco zmínit nebo zapomene

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11900
27.12.19 18:17

Ano, je to dobrý nápad, léky alzheimera nevyléčí, ale zpomalí, může delší dobu zůstat stejná a nehoršit se, hodně důležitá je i pestrá strava, tito lidé většinou pořád dokola jí stejné věci a to jim neprospívá

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
114
27.12.19 18:23

Určitě lékaře. A k tomu přidat trénink hlavy. Křížovky, rikanky pro vnučku atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.12.19 18:24

@stinga To jsem si právě přečetla, že léky nemoc zpomalí. Stravu má ok, na to dohlížím. Snažím se, aby měla i pohyb, denně na chvíli na procházku. Čte knížky, má předplacený časopis Téma a dost luští křížovky. Ale i v tomhle si občas povzdechne, že už to není co dřív.
Toho praktika teda kontaktuju, třeba to z jeho strany vezme lépe, než ode mě.

• Nahlásit
  • Citovat
8100
27.12.19 18:28
@Anonymní píše:
@stinga To jsem si právě přečetla, že léky nemoc zpomalí. Stravu má ok, na to dohlížím. Snažím se, aby měla i pohyb, denně na chvíli na procházku. Čte knížky, má předplacený časopis Téma a dost luští křížovky. Ale i v tomhle si občas povzdechne, že už to není co dřív.
Toho praktika teda kontaktuju, třeba to z jeho strany vezme lépe, než ode mě.

Těžko říct, jak bude lékař spolupracovat. Mohl by jí pozvat třeba nějakou pozvánku na prevenci a v rámci toho ji poslat na potřebná vyšetření.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21518
27.12.19 18:48
@Anonymní píše:
Ahoj, začínám mít podezření, že se „něco“ děje a už to nejspíš to potřebuju dostat ven.
Nějakou dobu pozoruju, že má mamka (68 let) potíže s pamětí a takovou tou mentální svěžestí nebo jak to napsat, a horší se to docela rychle.
Jde do obchodu pro tři věci, přinese jednu a to úplně jinou. Otevře okno, aby si vyvětrala, jde na wc a cestou zpět se ptá, kde že to je otevřené okno, že táhne. Zmatkuje u vaření, přestože vaří celý život. V půl druhé mi volá, že vyzvedne holku ze školky a půjdou na hřiště a když ji ve tři volám, jak se mají, tak samozřejmě holka je pořád ve školce, máma zapomněla. Neustále hledá své věci, mobil, brýle apod. Přestala rozumět vtipům a vtipy které říká ona vtipné nejsou. Rozhovor s ní je takový, jak to nazvat, pomalý, věci ji dochází pomalu. Je také více náladová, protivná.
Takových situací je spousta a spousta. Ono se to zdá jako maličkosti, ale ty maličkosti přibývají a jsou stále častější.
Samozřejmě jsem se pokoušela o tom s ní mluvit, ona si to neuvědomuje a pokud něco z toho přizná, tak je to podle ní věkem. Když jsem navrhla návštěvu lékaře (praktika), že by to s ním probrala (nabídla jsem i svůj doprovod), tak to kategoricky odmítla. Že i kdyby, tak ona léky brát nebude… Chápu, že to může být věkem a jde třeba o běžný stav, ale na druhou stranu se bojím demence. S tou jde něco dělat jen v začátku, pak už je to na houby.
Myslíte, že je dobrý plán, zajít k jejímu praktikovi a říct mu o tom? Mamka má jít v lednu na prevenci, tak by toho mohl využít a trochu se na to zaměřit. Fakt už nevím jak na ni.

Na prevenci k lékaři a na tyto věci upozornit. Na Alzheimera existují různé testy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.12.19 18:59

Bohužel bych to typovala na Alzheimera. Léky pomohou. Zhoršovat se to ale bude i kdyby to byla „jen“ demence. Nás dědeček nakonec jednoho dne zapl vodu, zaspuntoval dřez a zapomněl jak se vypne kohoutek. Vytopil úplně celý byt a dvě patra. Do té doby měl jen příznaky jako vaše maminka, zapominal věci na nakupu, kdo otevřel okno, lednici, po této příhodě už jsme ho nenechávali samotného, taky to mohl být plyn nebo trouba. Ještě že jen voda.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1809
27.12.19 19:16

Určitě bych to řešila s praktickým lékařem. A od ledna jsou součástí prevence MMSE testy pro určitou věkovou kategorii, takže lékař jí prostě ten test může udělat a říct, že je to součást prevence. A nebo si ho můžeš udělat s maminkou sama, MMSE test - najdeš na netu, a test hodin (nechat nakreslit ciferník a nějaký čas). Pokud by tam byla nějaká odchylka, tak klidně rovnou k psychiatrovi. Bohužel praktici léky na demenci psát nemohou. Také bych nechala udělat základní laboratoř včetně hormonů štítné žlázy a vit B12 - nedostatek může způsobovat poruchy paměti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31354
27.12.19 19:22
@Lenny.prochazku píše:
Určitě lékaře. A k tomu přidat trénink hlavy. Křížovky, rikanky pro vnučku atd.

Rostu z toho, když lidé iracionálně odmítají léky. Škodí si, zkracují si život a jeho kvalitu, zakládají tím vyšší zátěž na své okolí, což jim však nedochází. Ad křížovky - neuškodí ani nepomohou.Viz rozhovor s prof.MUDr.Benešem https://www.lidovky.cz/…142_lide_ape

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.12.19 19:45

@Lucka1111 Na ty testy kouknu, díky.
@Burj Chalifa Na jednu stranu ji chápu, prošla si léčbou rakoviny, 2×. Léků měla tolik, že se ji fakt nedivím. Užila si nežádoucích účinků atd. Ale když je to potřeba, tak by měla mít rozum. Proto doufám, že třeba zapůsobí autorita lékaře a i když teď předem odmítá, tak pak na ně přistoupí.
Ona luští křížovky už přes čtyřicet let, tak je to už spíš jen doplňovačka, mozek si tím už podle mě netrénuje. To na ní vidím, že když luští, tak je to spíš jak psací automat.

• Nahlásit
  • Citovat
21518
27.12.19 19:47
@Anonymní píše:
@Burj Chalifa Na jednu stranu ji chápu, prošla si léčbou rakoviny, 2×. Léků měla tolik, že se ji fakt nedivím. Užila si nežádoucích účinků atd. Ale když je to potřeba, tak by měla mít rozum. Proto doufám, že třeba zapůsobí autorita lékaře a i když teď předem odmítá, tak pak na ně přistoupí.
Ona luští křížovky už přes čtyřicet let, tak je to už spíš jen doplňovačka, mozek si tím už podle mě netrénuje. To na ní vidím, že když luští, tak je to spíš jak psací automat.

A co kdyby zkusila křížovku vymyslet? To by šedou kůru zaměstnala :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31354
27.12.19 19:49
@Anonymní píše:

právě že jí léky zachránily život. U somatických obtíží, zejména tam, kde jde o život, maminka neodmlouvala. Lidé však mají problém si připustit nedostatečnost psychickou.Za kardiologii se nestydí, za psychiatra ano.Ta starší generace to tak bohužel má.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31354
27.12.19 19:50
@Russet píše:
A co kdyby zkusila křížovku vymyslet? To by šedou kůru zaměstnala :nevim:

no zo teda :palec:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek