Maminka = chování dítěte

Anonymní
21.12.19 19:09

Maminka = chování dítěte

Ahoj holky,
popravdě se jdu asi spíše vypovídat, ale ráda si přečtu vaše rady, zkušenosti.
Krátký nástřel - já s moji maminkou, jsme vždy bydlely u babičky a dědy. Babička vedla domácnost, děda byl vždy hlava rodiny. V roce 2007 zemřela babička, mamka převzala tu starost o domácnost a děda fungoval dál. Já chodila do školy. V roce 2011 zemřel děda a tady to všechno začíná.. Mamka prostě přepla do nějakého režimu dítěte. Ona na své rodiče byla šíleně fixovaná a prostě začala být nesamostatná v rozhodování o běžných věcech. Tu roli „rozhodování“ jsem postupně přebrala já, potřebuje jakoby to ujištění a to trvá doteď (mamince je 59let). Příklad: koupit/nekoupit roční šalinkartu - dokáže o tom mluvit hodiny a nedobere se k rozhodnutí; v bytovce se hromadně měnili kotle - 100× ji můj přítel ujistil, že nábytek ji v koupelně odmontuje, aby to bylo připravené - volala 5× denně, jestli se na to může spolehnout. Přitom vždy vše zařídíme, zaplatíme. I její vyjadřování se mění, opravdu v tom poznávám dítě (papat; zamiškat polévku; spinkala; tam potkala venku kočičku). Mamka prostě byla vždy sebevědomá, vzdělaná ženská. Dneska jsme ji vezli cukroví a zdobili u ní doma stromeček (na Vánoce jede stejně k nám) a když jsem se na ni dnes z toho křesla dívala, tak ona už je takový chudáček. Chvilkami s prominutím takový „debílek“. Já se o ni samozřejmě postarám, ale ona sama mě vždy učila, že se na věci/situace musím dívat reálně, žádné nalhávání. Chodí do práce - manuální činnost a tam jsem se na ni přes známého pozeptala a vše ok. Prý je to takové věčné „dítě“, ale práci dělá kvalitní.
Snažila jsem se mamku po smrti dědy dostat k psychologovi, ale bohužel nedala si říct. Prostě když se na to podívám opravdu reálně, tak vím, že ji nebudu moci ponechat třeba vnoučata na hlídání a ten její duševní stav, je čím dál horší. Svéprávná je, ale pro jistotu jsme všechno přepsali na mě - elektřina, plyn, paušál - mamka souhlasila. Nechápu, jak je možné, že prostě se ten „mozek“ přepl, co se v té hlavě v tom roce 2011 stalo. Vím, že na ně byla šíleně fixovaná, ale musí přece žít dál a né se utápět minulostí. Jsem z toho smutná a vím, že už to lepší nebude.
Chvilkami mi je i trapně - když jsme šli třeba do restaurace. Nedokázala se rozhodnout co si dát, nakonec tedy po hodině vybírání se rozhodla a byla ujištěna, že dostane navíc extra tatarku. Pak se polévkou hned pokyndala atd.. Ale nepeskovala jsem ji a nebyla jsem zlá, bůh ví, jaká budu já. Prostě brala jsem to tak, jak to je.
Přítel ví, jak se situace vyvíjí - jsme spolu 6 let, stavíme dům a sám říkal, že vidí, jak mamka postupně „upadá“ (jezdím tam 3× týdně; kompletně zajišťuji nákupy; doplatila jsem ji úvěr na rekonstrukci bytu; po té finanční stránce jsem ji zajistila).
Je mi moc líto, že všechno má tak rychlý spád :( Taková byla babička až okolo 78 let a mamce je teprve 59 let. Nechodí k žádným doktorům a říká, že doufá, že brzy umře, že chce za svou maminkou a tatínkem. Když jsem ji řekla, že ji tady přece taky potřebuji a že časem budou i ty vnoučátka, tak říkala, že já se o sebe postarám, že ví, že jsem dobře vychovaná, že je na mě hrdá, že mě miluje (ale přeci jen chce za svou maminkou a tatínkem :( )
Na internetu jsem pročítala různé diskuse a narazila jsem na syndrom „nedospělého dítěte“ - dle popisu to přesně vystihovalo mou mamku, ale nedaří se mi k tomu nic bližšího dohledat.

Holky, dnes vyjimečně anonym. Děkuji za pochopení  :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

85230
21.12.19 19:22

Nejsem psycholog, ale přijde mi, že v módu dítěte jede proto, že může. Prostě může. Vy zařídite, zaplatíte, obstaráte. Prevzali jste úlohu jejich rodičů.
V práci to tak nemá, tam je za svéprávného dospělého spolupracovníka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1145
21.12.19 19:27

Buď má psychické problémy, takže bych zkusila odborníka. A nebo je to prostě vyčůraná manipulantka, která využívá pohodlí, které ji poskytujete. Ať tak či tak, některé vaše kroky mi přijdou fakt absurdní a Tvůj muž má asi svatou trpělivost 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8606
21.12.19 19:29

@Anna766 souhlasím, muze tam být i jiný problém, ale maminka to má snadné až moc.

Příspěvek upraven 21.12.19 v 19:39

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
433
21.12.19 19:34

Zkusila bych toto probrat s jejím doktorem. Může to být předčasná stařecká demence (vyvolaná např. velkým stresem-úmrtí rodičů). Nebo mě napadá začínající alzheimer. Může toho být x. Mnohdy řešitelné správnou medikací. Její praktický dr by měl mít s takovými lidmi a chováním k nim zkušenost - rozumějte jak ji přimět např. zajít k psychologovi. Na názor z práce bych nebrala až takovou váhu, může profitovat z monotóní naučené situace (práce) a nikdo si ničeho nevšimne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
433
21.12.19 19:38

@Anna766 že by se naschvál hodinu rozhodovala nad jídlem a pak se pokydala..?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
145
21.12.19 19:39

No a kdyby jste se přestali tolik starat? Třeba nakoupit by si musela sama? Co by se stalo, byla by o hladu a nebo by si koupila alespoň pečivo v samošce?
Možná má i nějaký psychický problém, nebo nemůže to být fyzické, že má nějakou chybu v mozku? I když to nesedí, že to vzniklo konkrétně po smrti rodičů. Vzala bych ji k psychologovi, nejdřív si s ním sedla a probrala situaci, co se stalo a tak. Mohl by jí udělat nějaké základní testy inteligence, ale podle popisu to vypadá, že je normálně chytrá ženská.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
21.12.19 19:39

@Anna766 To jsem už zkoušela, aby byla sama za sebe a ovoce to neprineslo. Volala s placem, ze nevi, co delat, jestli je to správně atd. Vlastně přesně co píšeš, tak takový jsem měla názor.

• Nahlásit
  • Citovat
8606
21.12.19 19:42
@Anonymní píše:
@Anna766 To jsem už zkoušela, aby byla sama za sebe a ovoce to neprineslo. Volala s placem, ze nevi, co delat, jestli je to správně atd. Vlastně přesně co píšeš, tak takový jsem měla názor.

No, trošku vydírání tam bude, ale zkusila bych ji nejak premluvit, aby si nechtěla napsat doporučení k dobrému psychiatrii, na geriatrii a následně tam s ní jít. Může tam být skutečně problém

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
144
21.12.19 19:46

Může tam být počínající psychické onemocnění, demence…předčasně vyvolané stresem ze smrti rodičů. Normálně se jistě nechová, kor pokud to dřív nedělala a je to vzdělaná, inteligentní/či původně byla/žena. Hnala bych ji k doktorovi.
Pokud jí nic nezjistí-tak ta manipulace tam být může-to, že vám zapláče, že něco nezvládne a neporadí si je součást manipulace. Ví, že ji tak nenecháte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
85230
21.12.19 19:53
@AlcaBa píše:
@Anna766 že by se naschvál hodinu rozhodovala nad jídlem a pak se pokydala..?

To někde píšu?
Proč se jedno dítě chová jinak k matce, třeba se jí vzteká, řve, válí se na zemi kvůli každé blbině a u otce ne, nedovolí si to…protože u matky může, vycítí její slabost a malou důslednost, otec je přísnější a dítě si netroufne… to je příklad, neber doslova.
Ano, může to být psychický problém, začátek nějaké nemoci, to nepopírám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
433
21.12.19 20:22

@Anna766 ne nepíšeš. Já se normálně zeptala. Diskutujeme že…a dospělého bych k vydírání alá dítě nepřirovnávala… i když :nevim: Může to být klidně i nádor v mozku tlačící na konkrétní centrum (zde rozhodování). To my tady nerozseknem. Ale pokud byla inteligentní žena a teď toto…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
21.12.19 20:23

@Anna766 @fea 75 @g.sandova @Varya Třeba s tím nakupováním, jsem to asi blbě napsala. Já nakupuji ty těžší položky (vody, olej) a ona si pečivo, uzeniny atd. kupuje sama. Vždy to spojím i s takovou kontrolou, zda je u ní doma vše ok. Ona sama po mě nikdy nic nechtěla (peníze, nějakou pomoc). Ba naopak peníze by nám nejradši všechny dala, pořád má starost, abychom zvládli skrz peníze dostavět dům apod.
Jsou prostě situace, kdy je vidět, že ona neví - např. jsme obalovaly řízky a ona najednou nevěděla postup (že prvně mouka, pak vejce, strouhanka). Pohled zadumaný, bylo vidět, že přemýšlí a neví. Na druhou stranu jsme dělali refin hypotéky a bavili jsme se o tom u ní doma a ona, že to taky spočítá (jestli je to výhodné). CVAK! Mozek se spustil jak za starých časů (je vystudovaná účetní; VŠ. Po smrti dědy odešla z velké firmy a začala dělat rukama). Spočítala všechno dobře, mluvila jak ze žurnálu - po dlouhé době, jsem poznávala svoji mamku.

• Nahlásit
  • Citovat
85230
21.12.19 20:25
@Anonymní píše:
@Anna766 @fea 75 @g.sandova @Varya Třeba s tím nakupováním, jsem to asi blbě napsala. Já nakupuji ty těžší položky (vody, olej) a ona si pečivo, uzeniny atd. kupuje sama. Vždy to spojím i s takovou kontrolou, zda je u ní doma vše ok. Ona sama po mě nikdy nic nechtěla (peníze, nějakou pomoc). Ba naopak peníze by nám nejradši všechny dala, pořád má starost, abychom zvládli skrz peníze dostavět dům apod.
Jsou prostě situace, kdy je vidět, že ona neví - např. jsme obalovaly řízky a ona najednou nevěděla postup (že prvně mouka, pak vejce, strouhanka). Pohled zadumaný, bylo vidět, že přemýšlí a neví. Na druhou stranu jsme dělali refin hypotéky a bavili jsme se o tom u ní doma a ona, že to taky spočítá (jestli je to výhodné). CVAK! Mozek se spustil jak za starých časů (je vystudovaná účetní; VŠ. Po smrti dědy odešla z velké firmy a začala dělat rukama). Spočítala všechno dobře, mluvila jak ze žurnálu - po dlouhé době, jsem poznávala svoji mamku.

To ukazuje opravdu na začátek nějaké nemoci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8606
21.12.19 20:30
@Anonymní píše:
Jsou prostě situace, kdy je vidět, že ona neví - např. jsme obalovaly řízky a ona najednou nevěděla postup (že prvně mouka, pak vejce, strouhanka). Pohled zadumaný, bylo vidět, že přemýšlí a neví. Na druhou stranu jsme dělali refin hypotéky a bavili jsme se o tom u ní doma a ona, že to taky spočítá (jestli je to výhodné). CVAK! Mozek se spustil jak za starých časů (je vystudovaná účetní; VŠ. Po smrti dědy odešla z velké firmy a začala dělat rukama). Spočítala všechno dobře, mluvila jak ze žurnálu - po dlouhé době, jsem poznávala svoji mamku.

Hele, souhlasím, to chce odborně vyšetření

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama