Maminky dětí s Aspergerem, PROSÍM, poraďte

5
3.10.21 14:34

Maminky dětí s Aspergerem, PROSÍM, poraďte

Ahoj, jsem maminka prvňáčka s diagnózou Aspergerův syndrom. Chtěla bych se zeptat maminek, které doma dítě s Aspergrem mají také - kdy a jak (pokud vůbec) jste s dítětem mluvili o tom, že má tuto diagnózu? A jak vaše dítě tuto „nálepku“ přijalo?
Prosím, budu ráda za každou reakci, sem anonymně, do SZ, jakkoli…
Moc děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
3.10.21 15:03

Žádnou nálepku jsme dceři nedávali. Řešili jsme aktuální odchylky, ale fungovalo jsme pokud to šlo co nejnormalneji. Což děláme do teď ( 20 ale v sociální oblasti tak 12)

• Citovat
  • Nahlásit
5
3.10.21 15:08
@Anonymní píše: Žádnou nálepku jsme dceři nedávali. Řešili jsme aktuální odchylky, ale fungovalo jsme pokud to šlo co nejnormalneji. Což děláme do teď ( 20 ale v sociální oblasti tak 12)

Děkuju za reakci!
Nám dala školní psycholožka v podstatě ultimátum, že to máme říct a do kdy. Jsem z toho na mrtvici, on to abstraktní myšlení ještě nemá tak moc na úrovni, připadá mi, že ho to jen zatíží… On ví, že má tu a tam něco jinak než ostatní, ale takhle mu to naservírovat… Nějak mě to sebralo, tak jsem si říkala, třeba mě někdo uklidní, že je to v pohodě…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.10.21 15:11

@malidka a důvod proč to chce?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
3.10.21 15:12

@malidka co bude dělat když to neuděláte? Ona nemá žádné pravomocí jednat proti vám. Bych to po ni chtela pisemne a pěkné bych si ji podala. Vy jste řidiče a vy rozhodujete.

• Citovat
  • Nahlásit
5
3.10.21 15:21
@Anonymní píše:
@malidka co bude dělat když to neuděláte? Ona nemá žádné pravomocí jednat proti vám. Bych to po ni chtela pisemne a pěkné bych si ji podala. Vy jste řidiče a vy rozhodujete.

Bojím se, aby mu to neřekla sama. Nevím, jestli sem mám psát ten důvod, nejsem zvyklá moc rozebírat věci na netu a přijde mi to osobní…
Nejsem si jistá, nakolik si z ní chci dělat nepřítele, syn je teprve v první třídě, ale strašně se mu tam líbí. Ale tohle je na mě tak moc, že to asi budu muset nějak oficiálněji pořešit, nevím…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22367
3.10.21 15:25

@malidka to bych ji zazalovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
828
3.10.21 15:49

A vy si jako myslíte, že se z toho syn složí, když mu to někdo řekne? :think:

Jako někdo, kdo má sám AS je lepší to vědět. Zkuste si žít celý život s pocitem, že jste divná a nikdo vám nerozumí. A vy nevíte proč. Proč je váš svět tak odlišný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22367
3.10.21 15:53
@Izumi Miyako píše:
A vy si jako myslíte, že se z toho syn složí, když mu to někdo řekne? :think:Jako někdo, kdo má sám AS je lepší to vědět. Zkuste si žít celý život s pocitem, že jste divná a nikdo vám nerozumí. A vy nevíte proč. Proč je váš svět tak odlišný.

Tak s tím pocitem evidentně žiješ i když diagnózu znáš. Představ si, ze lze připravit život tak, aby se takový člověk blbě necítil

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
3.10.21 15:56
@Izumi Miyako píše:
A vy si jako myslíte, že se z toho syn složí, když mu to někdo řekne? :think:Jako někdo, kdo má sám AS je lepší to vědět. Zkuste si žít celý život s pocitem, že jste divná a nikdo vám nerozumí. A vy nevíte proč. Proč je váš svět tak odlišný.

No, možná něco takového jsem potřebovala slyšet, že to je v pořádku. Nevím, asi jsem hyperprotekcionistická matka… Připadá mi na to malej, že má teď dost jiných starostí než si v hlavě přebírat nálepku. Nechtěla bych mu to tajit, jen mi přijde brzo…
Určitě děkuju za názor!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3.10.21 16:19

Nemám zkušenost s as, ale obecně děti přijmou jako ok cokoli, co i jejich rodiče považují za ok. Ať se jedná o koktání, rozvod nebo třeba homosexualitu.
Dítě musí dostat informaci, že je v normě, i když se viditelně liší (a samo si to uvědomuje). Nevím, co je tak dramatického na tom, když mu řeknete, třeba že mu mozek funguje tak a tak, že se to odborně nějak jmenuje, že to je a bude v pohodě. Že jakékoli případné problémy spolu vyřešíte. Často je ten „nemocný“ mnohem víc ok než jeho okolí, které kolem něj soucitně našlapuje a tím mu dává signál, že je to s ním mnohem horší, než ve skutečnosti je.
Nechat se tlačit psycholožkou je samozřejmě nepřijatelné. Můžete s ní konzultovat, případně přistoupit na její argumenty, ale ona nemůže diktovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
264
3.10.21 16:27

Na Netflixu běží seriál Love on the spectrum o lidech s poruchou autistickeho spektra ve věku 20-30, co začínají randit.
Je to reality show, ale hrozně roztomila. Co tam zaznělo je to, jak se jim ulevilo, když se svojí diagnózu dozvěděli - vysvětlil jim to jejich odlišnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
828
3.10.21 16:56
@jahuhudka píše:
Tak s tím pocitem evidentně žiješ i když diagnózu znáš. Představ si, ze lze připravit život tak, aby se takový člověk blbě necítil

Jenže většinou se to odvyjí od tohoto, že se s tím už pracuje v dětském věku. Spousta AS, u kterých se to potvrdilo až v dospělosti má problémy. Protože nikdo s jejich jinakostí nepracoval v tom nejcitlivějším období. Ono taky nejvíce podpory je právě zaměřené na děti školou povinné.

A to, že si AS najde práci a vede život dle požadavků společnosti ještě neznamená, že se vnitřně stále nebude cítit blbě. To jak se někdo cítí nezmění nějaký rádoby připravený život.

Příspěvek upraven 03.10.21 v 17:03

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22367
3.10.21 17:00

@Izumi Miyako pracovat s ditetem je poslání každého rodiče. Ať s diagnozou nebo bez. Dítě je třeba podporovat ať je to jsk chce. Určení diagnózy je jeden článek ze 100. Male dítě nepotřebuje vědět ze ma nálepku. Dítě potřebuje vědět, ze je milováno a podporováno

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
828
3.10.21 17:15
@jahuhudka píše:
@Izumi Miyako pracovat s ditetem je poslání každého rodiče. Ať s diagnozou nebo bez. Dítě je třeba podporovat ať je to jsk chce. Určení diagnózy je jeden článek ze 100. Male dítě nepotřebuje vědět ze ma nálepku. Dítě potřebuje vědět, ze je milováno a podporováno

AS jsou často filozoficky a technicky založeni. Mají dobré pozorovací a analytické schopnosti. Nepodceňovala bych děti, že jsou hloupé a nepotřebují nějaké nálepky. Musím však konstatovat, že kdyby se už tenkrát o tom vědělo, mohla se ke mně škola chovat jinak. Nemusela jsem být celé ty roky šikanována za svou jinakost. A netrávila bych roky zkoumání lidského chování na internetu. Což se neobešlo bez další trpké zkušenosti v podobě šikany zase lidí z internetu. Bylo by to snesitelnější než to tápání proč. A můžete mít milující rodiče, jak chcete. I když kupodivu spousta dětí má rodiče, co mají nějakou poruchu osobnosti :think: 8o :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat