Reklama

MAMINKY PROSÍM O RADU - konec 3leté rodičovské-- co teď?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Mamca123
Nováček 2 příspěvky 25.08.09 07:32
MAMINKY PROSÍM O RADU - konec 3leté rodičovské-- co teď?

moc vás zdravím, v březnu 2010 mi končí u druhé dcerky tříletá mateřská, ale z mnoha důvodů bych potřebovala být doma ještě alespoň do září 2010, znamená to tedy, že půl roku budu bez přiznání jakékoli částky a ještě si platit zdravotní atd? odstěhovali jsme se od místa zaměstnání o 200km daleko, ale stále jsem u zaměstnavatele vedená, i když už ukončil činnost, nejspíš mi v březnu přijde tedy i výpověď a na úřadu práce budu muset tedy práci odmítat, takže mně podporu nedají.. kdybych přešla z rodičáku na nemocenskou, oddálilo by to výpověď a tudíž bych si neplatila poplatky sociální a zdravotní? mám v tom chaos, každá korunka je u nás dobrá, prosím o rady.. děkuji moc :roll:

Reklama

Reakce:

kattkka
Generální žvanilka 24324 příspěvků 25.08.09 07:42

Zdravotni si neplatis socialni muzes.Narok na penize z pracaku nemas.Takze budes bez penez.Jinak pokud mas dve deti tak do 15let si zdravotni platit nemusis ale nesmi celodenne navstevovat skolku ci jesle= vyzvednout po obede.Nebo navstevovat druzinu.

j.a.n.i
Hvězda diskuse 62922 příspěvků 3 inzeráty 25.08.09 09:16

Já bych řekla, že pokud ještě nemáš výpověď, tak bys mohla dostat i odstupné, jen je potřeba se tvářit, že ty chceš po ukončení RD nastoupit a pokud už zaměstnavatel pro tebe nemá práci, tak ti musí dát výpověď on. Spíš je mi divné, že už ti ji nedal, pokud ukončil činnost. Pokud by se odstupné povedlo, tak můžeš být v klidu doma, jen stačí nahlásit na pojišťovnu, že pečuješ celodenně o dítě, tj. mladší by směla do školky max na 4 hodiny denně a zdravotní za tebe platí stát, a do 4 let věku dítěte se ti to počítá i do důchodu.

Luluška
Kecalka 200 příspěvků 25.08.09 09:21

Ahoj, mě končila mateřská letos v červenci, po ukončení jsem šla na pracák, aby za mě platili sociální a zdravotní a ještě mi z mateřské vypočítali nějakou měsíční podporu. Nevím teda, jak je to v případě, kdy jsi ještě zaměstnaná, ale pokud by jsi pak stejně dostala výpověď, tak máš právo jít na pracák. Ale zase bys asi nesměla odmítat tu práci :nevim:
Takže jsem ti vlastně moc nepomohla :(

Mamca123
Nováček 2 příspěvky 25.08.09 09:53
díky

moc vám všem děkuji za reakce, čeká mě to až za půl roku ale už teď jsem z toho tak nějak na prášky co bude, tak mě těší každá odpověď. Zaměstnavatel mi během loňska několikrát volal že bude ukončovat činnost ať pošlu výpověď dřív než se tak stane - upřímně mi řekl že se mu nechce vyplácet mi jako ostatním zaměstnancům odstupné když jsem tam pracovala jen rok a pak byla na mateřské. Vzala jsem to jako hloupou výmluvu a nic jsem mu neposlala, tak mi oznámil, že mě raději bude vést dál jako zaměstance.. přitom by odstupné nebyla žádná závratná částka. Těší mě odpověď, že by mi případné odstupné a výpověď od zaměstnavatele pomohlo v dalších krocích i třeba na ÚP, nevím, zda kdybych v nejhorším případě řekla na pracáku že bych mohla pracovat max. 3 hodiny dopoledne což bych opravdu nějak zvládnout při všem mohla, jestli by to vzal úřad práce v potaz a nabízeli by mi právě takovéto zkrácenné úvazky.. díky moc, jste zlaté!!!

mado
Závislačka 4716 příspěvků 25.08.09 11:27

Co tak kolem slyším, tak holkám, co jdou po mateřské na pracák, tak dosanou z mateřské nějakou pidipodporu a hlavně jim místa nikdo nenabízí i když by chtěly. Pracovních míst je málo a aktuelně mi známá říkala, že ji teď pozvali až za dva měsíce znovu na pracák a ani ji žádný místno nenabídli, jen ji řekli, ať si přečte nabídku na nástěnce.

Kac
Kelišová 5049 příspěvků 25.08.09 11:56

Ahoj,
v klidu bys mohla na pracak jít a „tvarit“ se ze bys praci brala, protoze ti zadnou nenabidnou. Max- te pošlou k nástěnce, aby sis vybrala…
 Kač

kattkka
Generální žvanilka 24324 příspěvků 25.08.09 11:58

Mam takovej dotaz od kdy se pobira podpora po materske?

Flyingfrog
Extra třída :D 12098 příspěvků 25.08.09 13:27

mado: Pracák ale není primárně pro to, aby ti on aktivně hledal zaměstnání. On ti má překlenout dobu bez zaměstnání podporou, placením zdravotního a sociálního pojištění. Aktivně si máš hledat práci sama.

j.a.n.i
Hvězda diskuse 62922 příspěvků 3 inzeráty 25.08.09 13:33

Od kdy nevím, ale podle aktuálních pravidel je to tak, že tu podmínku odpracované doby lze splnit i započtením náhradní doby a mezi náhradní doby se počítá i péče o dítě do 4 let věku. Akorát se podpora nepočítá z posledního výdělku a je dost nízká.

mado
Závislačka 4716 příspěvků 25.08.09 14:32
Flyingfrog píše:
mado: Pracák ale není primárně pro to, aby ti on aktivně hledal zaměstnání. On ti má překlenout dobu bez zaměstnání podporou, placením zdravotního a sociálního pojištění. Aktivně si máš hledat práci sama.

To já vím, taky jsem nikdy práci přes pracák nehledala. Jen jsem uklidňovala zakladatelku, že jí určitě na pracáku nedají přehršel nabídek práce. Že může i v evidenci ÚP zůstat dlouho nezaměstnaná i nedobrovolně.

Anonymni 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.08.09 15:49

rozhodně je povinností zaměstnavatele, aby ti dal výpověď on pro nadbytečnost, tudíž i odstupný. „domáhej“ se po ukončení RD o nástup do práce a v případě, že zam-tel ukončil činnnost, nemůže ti v tom vyhovět, takže ti tu výpověď dát prostě musí.
Pak zajdi na pracák a řekni, že hledáš práci na částečný úvazek. Pokud by tě na nějaký pohovor poslali, tak bych se divila, těhle zkrácených úvazků je velký nedostatek, takže ten půl rok doma bys byla vedený na ÚP, soc zdrav platit nebudeš a dostaneš i nějakou podporu, ikdyž horentní suma to tedy rozhodně nebude.

Švagrová byla od ÚP na pohovoru několikrát a ikdyž měla o práci zájem, tak ty nabídky stály za xxx. Jednou jí napsali do papírů pro ÚP, že má „vysoké platové požadavky“, přitom je samoživitelka a za minimální mzdu jít pracovat nemůže (plus výdaje na cestovný atd, no byla by na tom hlř než s podporou), takže i pracovnice na úřadu jí tam dopsala nějakou poznámku, aby z evidence pracáku nebyla vyřazená.
(to jen aby ses nebála, že tě hned za dva týdny pošlou na pohovor a ty budeš muset někde nastoupit)

Simisek

Maka
Závislačka 2857 příspěvků 25.08.09 20:26

ahoj

taky mě to čeká - od prosince:o)

zde odborná odpověď na dotaz:

http://www.aperio.cz/…/dotaz.shtml?…

no a s tou výpovědí - moje místo zaniklo a zaměstnavatel se mnou chce ukončit prac. poměr… myslíte že mám jako dělat že chci nastoupit a oni mi nic nenabídnou a budou mi muset dát odstupné???

to by bylo dobré…

Jen nevím jak je to s podporou - podle mě nic na pracáku nedostaneme… ale je to v podstatě fér - všechny varianty na 2, 3, i 4 roky vychází plus mínus ve finanční sumě kterou za tu dobu obdržíš rovnocenně

berčule 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.02.10 14:53

kamarádce taky skončila mateřská v lednu,šla se evidovat a hned jí poslali makat do Tesca,že tam brali i na zkrácenej.tak mne to asi taky čeká,mateřská mi končá v červnu.v ob­chodech jsou asi rádi za každýho,protože jim pořád prodavačky zdrhaj nebo co.

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Starosta italského Riace čachroval s migranty, teď má zákaz do svého města

Měla to být výkladní skříň soužití místních a migrantů, kteří sem proudí z... číst dále >

Herečka Kristen Bell kritizuje Sněhurku: Dává to dětem špatný příklad

Pokud máte někdy pocit, že se lidstvo řítí do záhuby, tento článek vás o tom... číst dále >

Články z Ona Dnes

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných... číst dále >

Jsem zvědavá, do světa mě to táhne pořád, říká Marta Jandová

Její kapela Die Happy patřila k nejpracovitějším v Německu, za pětadvacet let... číst dále >