Maminky s poruchou pozornosti nebo ADHD

2236
12.6.15 18:59

Maminky s poruchou pozornosti nebo ADHD

Milé maminky!
O poruše pozornosti nebo ADHD (hyperaktivita) se mluví hodně, ale téměř vždy ve spojitosti s dětmi. Ale dnes už se ví, že problémy plynoucí z této „poruchy“ často přetrvají až do dospělosti. Včera jsem byla se synem u psycholožky, kde mu diagnostikovala slabou formu poruch ypozornosti. Nic tragického. Ale při rozhovoru jsem si uvědomila, že i já jsem měla v dětství stejný problém (jenoms e to neřešilo) a porucha pozornosti mi přetrvává i nyní a vlastně to je příčina některých mých potíží.
Proto by mě zajímalo, je tady některá z vás, která má tuto „poruchu“ (ať už diagnostikovanou odborně nebo ne) a jak s tím zvládáte péči o děti a domácnost.
Děkuji za vaše reakce. Moc mi pomůže, pokud budu moct sdílet svoje pocity.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3310
12.6.15 19:24

Středně těžkou formou „roztěkanosti“ trpím už od dětství, které nebylo zrovna idylické. Nedokážu se dlouhodobě soustředit na jeden úkol - musím si vždy „orazit“ u něčeho jiného a pak se k tomu úkolu třeba po hodině vrátit - velké problémy mi to dělalo v práci, a teď na mateřské jsem se díky manželovi trochu uklidnila a také díky jeho velké pomoci v domácnosti zvládám. Horší už jsou třeba telefonáty s mojí rodinou (sestra, máma), kde hovor trvá třeba i hodinu - když mě nebaví, tak odbíhám od tématu a vypadá to jako, že jsem nevychovaná. Snažím se s tím něco dělat, ale moc to nejde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.6.15 20:42

Já mám ADHD. V dětství jsem měla mnoho problémů a ty se neřešili. Přišlo se na to náhodou, až když jsem psychicky zkolabovala a skončila v péči psychoterapeuta - analytika a velkého vědce - odborníka na mozek. To zkolabování s ADHD neousviselo, ale mám k tomu ještě PSP.

Nebyla jsme schopná vydržet u jedné činnosti. Synovi jsem řekla, že mu dojdu pro čisté tepláky a cestou jsem udělala xy věcí a vrátila se bez tepláků. Hraní se synem vopruz - nedokázala jsem se soustředit na hru… učení na státnice - pilně se šprtám a pak zjistím, že několik minut čučím do blba atd.

Dnes jsem celkem v pořádku a dovedu vydržet u jedné činnosti, dokážu se soustředit, přemýšlet…rozmýšlet než něco řeknu a jsem víc v klidu. Ještě to není úplně 100%, ale řekla bych tak na 90%. Pomohl mi EEG Biofeedback (hodně se používá i u dětí). Nevlastní syn na to chodí také, má ADHD + dalších 7 lehčích poruch souvisejících s učením a soustředěním. Lepší se den ode dne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2236
12.6.15 21:29

Holky, díky, že jste napsaly. Mě by až do narození dětí vůbec nenapdlo, že nějaký problém mám. Jako jo, špatně jsem se soustředila, neuměla se učit (naštěstí jsem nemusela, pamatovala jsem si výklad), neobratnost, trošku hůř jsem navazovala vztahy v kolektivu). Ale tak nějak to nebylo tak hrozné, aby se to muselo řešit. Až když se narodil syn, tak jsem nebyla schopná zvládat péči o dítě a domácnost. Motala jsem se po bytě, dělala věci chaoticky, zapomínala, nic neudělala pořádně. Byla jsem z toho úplně špatná, jaká jsem neschopná matka a manželka. Vždyť v okolí s tím nikdo neměl problém (myslím velký problém :-)), někteří v okolí se na mě dívali jako na nemožnou a línou. Manžel sice pomáhala pomáhá. ale taky se občas pozastavoval nad tím, jak to, že většinou to ženy zvládají. No a až včera jsem pochopila, proč to tak je. Že prostě se díky dětem, nemůžu na nic soustředit. Však to asi znáte. Jenomže když jsem si o tom chtěla popovídat, tak jsem se dozvěděla, že to jsou jenom výmluvy a omluvy. A to mě docela vzalo. Takže te%d asip otřebuju někoho, kdo má podobné problémy a má pro to pochopení a potřebuju se taky vykecat :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35023
12.6.15 21:29

Také přemýšlím, že si dojdu k odborníkovi, zda to syn nemá po mě. @Špuntice1986 s tím učením mi ani nemluv, to je horor :roll: :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2236
12.6.15 21:31

@ixule Jenomže co jsem slyšela, tak většian odborníků to u dospělých neřeší :-( Jenom v případě, že už je to těýší forma, která zabraňuje běžnému funguvání v životě (práce, vztahy).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3310
12.6.15 21:34

@alviola mně navrhoval jeden kamarád-psycholog jako formu psychoterapie hypnózu…pořád nad tím přemýšlím, bojím se rizik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35023
12.6.15 22:29
@alviola píše:
@ixule Jenomže co jsem slyšela, tak většian odborníků to u dospělých neřeší :-( Jenom v případě, že už je to těýší forma, která zabraňuje běžnému funguvání v životě (práce, vztahy).

je mi to jasný, ale tak stejně by mě to zajímalo

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6966
6.11.15 08:51
@Špuntice1986 píše:
Já mám ADHD. V dětství jsem měla mnoho problémů a ty se neřešili. Přišlo se na to náhodou, až když jsem psychicky zkolabovala a skončila v péči psychoterapeuta - analytika a velkého vědce - odborníka na mozek. To zkolabování s ADHD neousviselo, ale mám k tomu ještě PSP.

Nebyla jsme schopná vydržet u jedné činnosti. Synovi jsem řekla, že mu dojdu pro čisté tepláky a cestou jsem udělala xy věcí a vrátila se bez tepláků. Hraní se synem vopruz - nedokázala jsem se soustředit na hru… učení na státnice - pilně se šprtám a pak zjistím, že několik minut čučím do blba atd.

Dnes jsem celkem v pořádku a dovedu vydržet u jedné činnosti, dokážu se soustředit, přemýšlet…rozmýšlet než něco řeknu a jsem víc v klidu. Ještě to není úplně 100%, ale řekla bych tak na 90%. Pomohl mi EEG Biofeedback (hodně se používá i u dětí). Nevlastní syn na to chodí také, má ADHD + dalších 7 lehčích poruch souvisejících s učením a soustředěním. Lepší se den ode dne.

Ahoj, prosím Tě, kam chodíš na ten biofeedback?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6.11.15 13:08
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6966
6.11.15 14:34

Jen pro ostatní, kdo snad najdou tuhle diskuzi. Hodně lidí Vám řekne, že LMD či ADD či ADHD se dá zvládnout pomocí silné vůle. No asi dá, ale je to extrémní „záhul“, kdy jedno uklouznutí znamená zhatění několikadenní, týdnenní či měsíční práce.
Můj psycholog to přirovnal k tomu, když máte brýle a snažíte se číst bez nich, doi určité závažnosti očné vady se dá, ale je to vyčerpávající. Vemete si brýle a čtete bez námahy, že?
Není ostuda mít určitý typ poruchy soustředění, nebo hyperaktivitu, ostuda je tušit či vědět a nic s tím nedělat když už je kolem nás tolik možností.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
236
20.9.17 14:55
@Špuntice1986 píše:
@Almatka SZ

Můžu také poprosit o sz kam chodíte?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.5.18 11:12