Maminky s úzkostnou poruchou

Anonymní
10.12.18 08:20

Maminky s uzkostnou poruchou

Ahoj maminky,
Chtěla bych se zeptat zda je mezi Vámi některá, která trpí uzkostnou/depresivní poruchou jako ja. Mam to již několik let (po náhlém úmrtí velmi blízké osoby), mam neustálý vnitřní neklid, strach z běžných situaci, motani hlavy atd. Vyzkoušela jsem hromadu věci -psychology, psychiatry, homeopatika…většinu času jsem byla bez léku jelikož většinou vedlejší účinky byly horší než efekt samotný. Všichni mi tak nějak říkali, ze až budu mít miminko, tak nebudu mít tolik čas řešit sebe a zlepší se to. Opak byl pravdou…prvních par tydnu po porodu vse ok, ale pak to na me plnou silou dopadlo. Přestala jsem spát, jist, opět ty me stavy. Nakonec se to docela srovnalo a ted mam nové léky, které vypadají slibně a čekám na plný efekt. Nejsem rada, ze musím něco brát, ale bohužel to asi jinak nejde, likvidovala jsem sebe, vztahy kolem sebe, neuzivala si malou, byla v koncích. Uz je lépe, ale 100% to teda neni. Mate některá podobné zkušenosti? Jak to zvladate? Co vám pomáhá? Mam pocit, ze jsem jediná, ze všechny maminy kolem jsou v pohodě a proste nemam to s kým sdílet…Děkuji a přeji hezky den.

 • Citovat
 • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
10.12.18 08:52

Určitě nejsi jediná. Já teda svoji přesnou diagnózu neznám, protože jsem to ještě neřešila u odborníků, ale je mi jasné, že o úzkosti se u mě jedná. Já si teda zažila hodně stresových situací s mým bývalým přítelem, který mě celých 5 let vztahu podváděl, ale psychické problémy jsem nepociťovala. Pak jsem se dala dohromady s mým mužem a vše bylo zalité sluncem. Narodila se nám dcera a pak začaly ty změny. Měsíc po jejím porodu jsem jen plakala a svým způsobem jsem se neuměla sžít s rolí matky. Ale pak se to uklidnilo - na čas. Dcera do svých 4 let skoro v noci nespala a nebo se minimálně 4× budila. A po takové době už to na mě dolehlo. Stále mě něco bolelo, měla jsem srdeční arytmie, motala se mi hlava atd. Oběhala jsem snad všechny specialisty, abych se dověděla, že mi nic není. Pak mi teda lékařka předepsala na zkoušku nějaké léky na zklidnění nervového systému. No a já si začala uvědomovat, odkud vítr vane. Do toho mám ještě 10 let tetanii, takže když vynechám magnezko, tak jsem taková neklidná a roztřepaná. Ale novinkou byly úzkostné stavy. V obchodech se mi dělalo špatně a musela jsem na vzduch nebo když jsem byla sama doma, tak mi začalo přeskakovat srdce a já začala panikařit, postupem času jsem nechtěla nikde chodit s přáteli, mám strach nastoupit do práce atd. Je toho spousta. Nicméně deprese jako takové nemám. Několikrát jsem přemýšlela nad psychiatrem, ale vždy mě odradily léky. Měla bych brát i HA, protože ty moje stavy s příchodem MS jsou ještě 100× horší, ale pořád ještě bojuji bez medikamentů. Nevím proč se tak trápím.....uvidíme jak dlouho to bude trvat. Každopádně jsem se nějakou dobu více pozorovala. A pomáhá mi pravidelný spánek, přestala jsem si brát každou hloupost osobně, nepiju alkohol (i když občasné 2 deci vína snesu), když můžu, tak se obklopuji lidmi (hlavně nebýt sama), hodně času se snažím trávit venku na čerstvém vzduchu…prostě pohyb. Bohužel s příchodem zimy se úzkosti zhoršují, protože na procházky venku to moc není, kór když je dcera věčně na hromádce. Já sama vím, že každému s těmito stavy pomáhá něco jiného. Je to nekonečný kolotoč a není to absolutně nic příjemného. Moje babička říká, že kdysi tyhle starosti lidi neměli. Protože se na nás ze všech stran nevalily hromady zpráv a informací, lidé byli stále venku, pořád v pohybu, stále něčím zaměstnaní.....a má pravdu. Snažím se tím celkem řídit a věřím, že to k něčemu bude. Babičky přeci mají vždycky pravdu ;-)

 • Citovat
 • Nahlásit
1937
10.12.18 09:02

Jasne ze nejsi jedina, vubec o tom tak nepremyslej :) Urcite je takovych spousta, hodne maminek to treba neresi, nektera to zvlada sama, jina si to nepripousti a jina zas radsi uziva AD nebo chodi na terapii, vzdyt tady na to je tolik diskusi :hug: Hlavne si nemysli jak jsou vsichni ostatni lidi dokonali, to tak vubec neni, jen to tak obcas jeden na druheho hrajeme, ackoli mozna ani nechceme, a hrozne moc tomu pomahaji soc.site :mavam:

EDIT: autokorekt na telefonu

Příspěvek upraven 10.12.18 v 09:24

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
10.12.18 09:18

Ahoj, neboj, je nas tu takovych vice :) Mame i soukromou skupinu “VIP neurotici”, muzes se pridat :)

 • Citovat
 • Nahlásit
9870
10.12.18 09:20

Jsem na tom hodne podobne jako ty :roll: aktualne je mi dost mizerne, asi to depresivni pocasi, nadchazejici Vanoce a tak celkove. Jsem na materske se dvema prcky a tak nejak ten stereotyp na psychice neprida. Klidne mi pisni do sz, rada bych si dopisivala s nekym, kdo je na tom podobne. V okoli nikoho takoveho neznam a celkem casto se setkavam s nepochopenim :(

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Ou
14028
10.12.18 09:43

Těhotenství, porod, kojení a mateřství jako takové hladinu úzkosti v těle zvyšuje. Dobráci s radami - nebudeš se tolik zabývat sama sebou, když budeš mít dítě fakt nemají ponětí o čem mluví.

Jste někde v psychoterapii? Někdy trvá delší dobu, najít někoho s kým si jako sterapeutem sedneš, ale je to nejefektivnější cesta k vyléčení.

Pokud jsi dlouhodobě léčená u psychiatra ambulantně a nezabírá to, tak už by si mohla mít nárok na lázeňskou léčbu - tak funguje skvěle, protože je člověk 6 týdnů mimo prostředí, ze kterého úzkosti pramení, věnuje se sobě v terapiích, fyzioterapeuti mu uvolňují a rovnají tělo (a to dělá strašně moc) a musí se hýbat na zdravém vzduchu daleko více, než při běžném režimu - a pohyb v přírodě je jedním z klíčových faktorů, který pomáhá úzkost dostávat pod kontrolu.

Pokud si pořád přiliš v zajetí lží, co do tebe hustí úzkost, totiž že doktoři ti nemomůžou a že to musíš zvládnout sama (jeden ze základních symptomů, kterými se úzkost drží u moci - samozřejmě že je proti tomu, aby člověk vyhledal efektivní pomoc a aby dovolil profesionálům, aby mu pomohli - psychoanalytici tomu říkají odpor, ale ve skutečnosti jsou to prostě mechanismus, kterým úzkost krade tvůj život), tak tohle není tak marná knížka.

http://www.rybkapub.cz/…a-bez-lekaru

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Ou
14028
10.12.18 09:46
@Anonymní píše:
Určitě nejsi jediná. Já teda svoji přesnou diagnózu neznám, protože jsem to ještě neřešila u odborníků, ale je mi jasné, že o úzkosti se u mě jedná. Já si teda zažila hodně stresových situací s mým bývalým přítelem, který mě celých 5 let vztahu podváděl, ale psychické problémy jsem nepociťovala. Pak jsem se dala dohromady s mým mužem a vše bylo zalité sluncem. Narodila se nám dcera a pak začaly ty změny. Měsíc po jejím porodu jsem jen plakala a svým způsobem jsem se neuměla sžít s rolí matky. Ale pak se to uklidnilo - na čas. Dcera do svých 4 let skoro v noci nespala a nebo se minimálně 4× budila. A po takové době už to na mě dolehlo. Stále mě něco bolelo, měla jsem srdeční arytmie, motala se mi hlava atd. Oběhala jsem snad všechny specialisty, abych se dověděla, že mi nic není. Pak mi teda lékařka předepsala na zkoušku nějaké léky na zklidnění nervového systému. No a já si začala uvědomovat, odkud vítr vane. Do toho mám ještě 10 let tetanii, takže když vynechám magnezko, tak jsem taková neklidná a roztřepaná. Ale novinkou byly úzkostné stavy. V obchodech se mi dělalo špatně a musela jsem na vzduch nebo když jsem byla sama doma, tak mi začalo přeskakovat srdce a já začala panikařit, postupem času jsem nechtěla nikde chodit s přáteli, mám strach nastoupit do práce atd. Je toho spousta. Nicméně deprese jako takové nemám. Několikrát jsem přemýšlela nad psychiatrem, ale vždy mě odradily léky. Měla bych brát i HA, protože ty moje stavy s příchodem MS jsou ještě 100× horší, ale pořád ještě bojuji bez medikamentů. Nevím proč se tak trápím.....uvidíme jak dlouho to bude trvat. Každopádně jsem se nějakou dobu více pozorovala. A pomáhá mi pravidelný spánek, přestala jsem si brát každou hloupost osobně, nepiju alkohol (i když občasné 2 deci vína snesu), když můžu, tak se obklopuji lidmi (hlavně nebýt sama), hodně času se snažím trávit venku na čerstvém vzduchu…prostě pohyb. Bohužel s příchodem zimy se úzkosti zhoršují, protože na procházky venku to moc není, kór když je dcera věčně na hromádce. Já sama vím, že každému s těmito stavy pomáhá něco jiného. Je to nekonečný kolotoč a není to absolutně nic příjemného. Moje babička říká, že kdysi tyhle starosti lidi neměli. Protože se na nás ze všech stran nevalily hromady zpráv a informací, lidé byli stále venku, pořád v pohybu, stále něčím zaměstnaní.....a má pravdu. Snažím se tím celkem řídit a věřím, že to k něčemu bude. Babičky přeci mají vždycky pravdu ;-)

Tetanie je důsledek chronické, nekompenzované úzkosti.

Až se jí budete chtít vzdát a přestanete si ji pěstovat, tak vstupte do psychoterapie. To že to musíte zvládnout sama a nikdo vám stejně neporozumí a nepomůže je mechanismus, kterým se úzkost udržuje u moci.

Na seoznní poruchy nálady pomáhá Dvitamín (ale zabírá až tak za měsíc, skandinávci ho začínají brát s podzimním slunovratem, aby až bude fakt tma, aby už měli dostatečnou stabilní hladinu), případně dvakrát týdně na pár minut na solárium - ne na opálení, ale na prohřádí a tvorbu D vitamínu.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
27112
10.12.18 10:01
@Anonymní píše:
Ahoj maminky,
Chtěla bych se zeptat zda je mezi Vámi některá, která trpí uzkostnou/depresivní poruchou jako ja. Mam to již několik let (po náhlém úmrtí velmi blízké osoby), mam neustálý vnitřní neklid, strach z běžných situaci, motani hlavy atd. Vyzkoušela jsem hromadu věci -psychology, psychiatry, homeopatika…většinu času jsem byla bez léku jelikož většinou vedlejší účinky byly horší než efekt samotný. Všichni mi tak nějak říkali, ze až budu mít miminko, tak nebudu mít tolik čas řešit sebe a zlepší se to. Opak byl pravdou…prvních par tydnu po porodu vse ok, ale pak to na me plnou silou dopadlo. Přestala jsem spát, jist, opět ty me stavy. Nakonec se to docela srovnalo a ted mam nové léky, které vypadají slibně a čekám na plný efekt. Nejsem rada, ze musím něco brát, ale bohužel to asi jinak nejde, likvidovala jsem sebe, vztahy kolem sebe, neuzivala si malou, byla v koncích. Uz je lépe, ale 100% to teda neni. Mate některá podobné zkušenosti? Jak to zvladate? Co vám pomáhá? Mam pocit, ze jsem jediná, ze všechny maminy kolem jsou v pohodě a proste nemam to s kým sdílet…Děkuji a přeji hezky den.

Jediná určitě nejsi a věř, že i ty „zdravé“ maminky toho mají plné zuby občas a jen o tom nemluví. Určitě je dobře, že jsi vzala na milost léky, takové stavy bys nejspíš jen tak nezvládla. Tak snad se ti brzo uleví.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
10.12.18 10:05

@Ou roky, kdy jsem si nepřipouštěla problém a chtěla to zvládnout hlavne bez léku, mam za sebou…ted uz vím, ze léky brát musím jinak si se mnou ta nemoc děla co chce. Mam terapeuta, naučil me i některé techniky jak úzkost zvládat, ale proste to nestačí. Odjet na šest tydnu od malé si neumim představit a hrozně by se mi styskalo. Mam novou kombinaci léku, tak věřím a doufám. Pomáhá mi slyšet, ze nejsem sama, ze i jiné s tímto bojují…protože kdo nezažije, nepochopí. Kolikrát říkám, ze raději zlomené obě nohy, než toto…tohle neni vidět a rady typu “tak si to tak neber” a podobně mne akorát vytočí ????

 • Citovat
 • Nahlásit
Anonymní
10.12.18 12:31

Ja si myslim, ze hodne maminek malych deti ma tyto problemy, jen se o tom moc nemluvi. Ja treba beru AD na OCD a uzkosti a moje nejlepsi kamaradka chodi na psychoterapii a bavime se o tom pouze spolu, zbytek lidi z naseho okolo to vubec netusi a mysli si, jak jsme v pohode ????

 • Citovat
 • Nahlásit
Anonymní
10.12.18 12:36

Holky, děkuji, přeju všem hodně sil v boji s tou naši “hlavou” ;) :zed:

 • Citovat
 • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama