Mámy v domácnostech, jak máte vyřešený nárok na důchod?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.18 13:53
Mámy v domácnostech, jak máte vyřešený nárok na důchod?

Ahoj holky, počítám s odsouzením, ale přesto bych ráda našla někoho, kdo je na tom stejně jako já. A ráda bych tedy i našla prostě odpovědi na toto téma. Věc se má tak, že v dubnu mi končí rodičák. Dítě chodí do školky, ale momentálně nemohu uvažovat o nějaké práci. Nelze ani na poloviční úvazek. Mám tedy brigádu, kam chodím, v dny, kdy je manžel doma. Mám přivýdělek z domova, plus další se mi rýsuje od Nového roku. Manžel nás uživí, já tedy nechci jen tak být doma, proto hledám další práce z domu, kurzy, zaučuji se… Nechci psát co, každému by bylo hned jasné, kdo jsem. Každopádně věc se má tak, že raději počítám s tou horší variantou, že přivýdělky nebudou nějaké slavné, abych si mohla otevřít živnost. Do důchodu sice mám čas dobrých 35 let, pokud půjdu v 65 letech, ale přesto nevím, jak dlouho budu takhle „doma“ a nebudu pracovat pod zaměstnavatelem. A já se ptám, jak to řeší mámy v domácnosti, které jsou třeba několik let doma. Zda platí sociální, nebo rovnou nějaké spoření na důchod. Jelikož, aby vůbec nějaké ty důchody byly a já třeba za 10 let nenastoupila do práce a předtím jsem sociální platila, i když není povinné a přesto se mi to do důchodu počítat nebude, když jsem vlastně nebyla zaměstnaná??? Snad to píšu srozumitelně, je to možná zmatené. Ale zkrátka potřebuji vědět, jakou variantu jste zvolily vy. Nebo jste se na to vyprdly a nic neplatíte?? Děkuji

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
Evulina
Neúnavná pisatelka 15353 příspěvků 26.11.18 14:01
@Anonymní píše:
Ahoj holky, počítám s odsouzením, ale přesto bych ráda našla někoho, kdo je na tom stejně jako já. A ráda bych tedy i našla prostě odpovědi na toto téma. Věc se má tak, že v dubnu mi končí rodičák. Dítě chodí do školky, ale momentálně nemohu uvažovat o nějaké práci. Nelze ani na poloviční úvazek. Mám tedy brigádu, kam chodím, v dny, kdy je manžel doma. Mám přivýdělek z domova, plus další se mi rýsuje od Nového roku. Manžel nás uživí, já tedy nechci jen tak být doma, proto hledám další práce z domu, kurzy, zaučuji se… Nechci psát co, každému by bylo hned jasné, kdo jsem. Každopádně věc se má tak, že raději počítám s tou horší variantou, že přivýdělky nebudou nějaké slavné, abych si mohla otevřít živnost. Do důchodu sice mám čas dobrých 35 let, pokud půjdu v 65 letech, ale přesto nevím, jak dlouho budu takhle „doma“ a nebudu pracovat pod zaměstnavatelem. A já se ptám, jak to řeší mámy v domácnosti, které jsou třeba několik let doma. Zda platí sociální, nebo rovnou nějaké spoření na důchod. Jelikož, aby vůbec nějaké ty důchody byly a já třeba za 10 let nenastoupila do práce a předtím jsem sociální platila, i když není povinné a přesto se mi to do důchodu počítat nebude, když jsem vlastně nebyla zaměstnaná??? Snad to píšu srozumitelně, je to možná zmatené. Ale zkrátka potřebuji vědět, jakou variantu jste zvolily vy. Nebo jste se na to vyprdly a nic neplatíte?? Děkuji

Do 4 let věku dítěte je toto období počítáno jako náhradní doba a do důchodu se počítá.
Poté si můžeš důchodové platit jako samoplátce, ale minimální výše je i tak dost vysoká, nevím přesnou částku, ale kolem 2000,– Kč měsíčně.
Já konkrétně tě rozhodně soudit nebudu, neb jsem vyloženě rodinný typ a péči o rodinu považuju za velmi smysluplnou činnost. Pokud ovšem člověk nedře bídu s nouzí samozřejmě.

P4ja
Kelišová 6614 příspěvků 26.11.18 14:09

S dítětem je to, jak píše Evulina. o 4 let věku se to počítá jako náhradní doba, ale tím, že stát neodvádí sociální, pak se do vyělaných peněz nic nazpočítává.

A jinak musíš mít odpracováno 35 let, abys měla nárok na důchod. Nejlepší je zažádat si na sociálce a oni ti pošlou výpis zaevidované doby a tam uvidíš. Takže třeba těch 10 let odpracovyných máš + něco za děti, ale pořád ti bude chybět

No a pokud nebudeš splňovat, tak důchod nedostaneš a nevím, jak je to s invalidním kdyby náhodou.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.18 14:11
@Anonymní píše:
Ahoj holky, počítám s odsouzením, ale přesto bych ráda našla někoho, kdo je na tom stejně jako já. A ráda bych tedy i našla prostě odpovědi na toto téma. Věc se má tak, že v dubnu mi končí rodičák. Dítě chodí do školky, ale momentálně nemohu uvažovat o nějaké práci. Nelze ani na poloviční úvazek. Mám tedy brigádu, kam chodím, v dny, kdy je manžel doma. Mám přivýdělek z domova, plus další se mi rýsuje od Nového roku. Manžel nás uživí, já tedy nechci jen tak být doma, proto hledám další práce z domu, kurzy, zaučuji se… Nechci psát co, každému by bylo hned jasné, kdo jsem. Každopádně věc se má tak, že raději počítám s tou horší variantou, že přivýdělky nebudou nějaké slavné, abych si mohla otevřít živnost. Do důchodu sice mám čas dobrých 35 let, pokud půjdu v 65 letech, ale přesto nevím, jak dlouho budu takhle „doma“ a nebudu pracovat pod zaměstnavatelem. A já se ptám, jak to řeší mámy v domácnosti, které jsou třeba několik let doma. Zda platí sociální, nebo rovnou nějaké spoření na důchod. Jelikož, aby vůbec nějaké ty důchody byly a já třeba za 10 let nenastoupila do práce a předtím jsem sociální platila, i když není povinné a přesto se mi to do důchodu počítat nebude, když jsem vlastně nebyla zaměstnaná??? Snad to píšu srozumitelně, je to možná zmatené. Ale zkrátka potřebuji vědět, jakou variantu jste zvolily vy. Nebo jste se na to vyprdly a nic neplatíte?? Děkuji

Nopak. Jsi jedna z mála, co myslí dopředu. Mnoho lidí ti řekne, že důchody stejně nebudou a tak co...... :zed: Ale pokud se nestane nějaká katastrofa, která zničí zeměkouli, tak důchody u nás ve střední evropě budou vždycky. Platit pojištění budeš muset sama a ještě by bylo vhodné nějaké malé důchodové připojištění. Stačí pár stovek a jednou budeš ráda, že to máš. Všichni nejsme na tom tak dobře, abychom se o to nemuseli starat.

Tichošlápek
Extra třída :D 10916 příspěvků 26.11.18 14:16

Platím spoření na důchod, spoření zvlášť a budu platit i sociální

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.18 14:17
@P4ja píše:
S dítětem je to, jak píše Evulina. o 4 let věku se to počítá jako náhradní doba, ale tím, že stát neodvádí sociální, pak se do vyělaných peněz nic nazpočítává.

A jinak musíš mít odpracováno 35 let, abys měla nárok na důchod. Nejlepší je zažádat si na sociálce a oni ti pošlou výpis zaevidované doby a tam uvidíš. Takže třeba těch 10 let odpracovyných máš + něco za děti, ale pořád ti bude chybět

No a pokud nebudeš splňovat, tak důchod nedostaneš a nevím, jak je to s invalidním kdyby náhodou.

Počítá se do toho i doba studia? Dřív to tam nějak bylo…

P4ja
Kelišová 6614 příspěvků 26.11.18 14:18
@Anonymní píše:
Počítá se do toho i doba studia? Dřív to tam nějak bylo…

MYslím, že do roku 2010 ano, a potom už ne.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.18 14:22
@Tichošlápek píše:
Platím spoření na důchod, spoření zvlášť a budu platit i sociální

Kolik vyjde to sociální? Vyjde to tedy nastejno, že se mi to bude počítat i do důchodu. Přestože nic odvádět nebudu? Nerada bych pak něco platila zbytečně. Když nepodnikám, nepracuji, takže státu nic neodvádím a aby se mi to do důchodu počítalo, „jako odpracované roky“ ,když to napíšu blbě. Také jsem přemýšlela o nějakém důchodovém spoření. Již jsem se o to zajímala, ale zase mám celkem strach a potřebovala bych poradit, u koho spořit. U lišky mi pán vysvětloval to, že od teď, až do důchodu budu bez přestávky spořit, peníze je možnost vybrat si až ve stáří, dřív by se to hodně nevyplatilo. Ale zase, bojím se, že si budu někam posílat korunky 35 let a firma zkrachuje… Tak jestli do toho jít už teď

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.18 14:25

Anonymní zatím se mě to úplně netýká, protože jsem na rodičáku a příští rok budeme mít další miminko. Ale doma budu dlouhodobě z důvodu péče o velkou rodinu a manžel je pracovně velmi vytížený. Vyřešené to máme tak, že manžel je OSVČ a jsem vedená jako spolupracující osoba, kdy na mě převádí část příjmů. Jedním z hlavních důvodů je právě to, abych v budoucnu měla dostatečnou dobu důchodového pojištění. I kdyby manžel nebyl OSVČ, tak bych si sociální pojištění platila aspoň v té minimální výši, protože mám v blízkém okolí odstrašující případ, kdy žena byla dlouho žena v domácnosti a sociální si neplatila. Řeší to teprve teď v době, kdy by mohla nastoupit do důchodu, ale nemá dostatečně dlouho dobu pojištění.
Záleží o jak dlouho dobu by se jednalo. Pokud o 1-2 roky, tak bych to nejspíš neřešila, při delší době bych si platila aspoň to minimum.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63702 příspěvků 3 inzeráty 26.11.18 14:45

Když si budeš platit dobrovolné důchodové (je to cca 2000,– to minimální), tak se ti doba pro důchod počítá, ale mám takový pocit, že se ti jako příjem počítá jen nějaké minimum.

JDISS
Povídálka 12 příspěvků 26.11.18 15:29

Já si šetřím na důchod ve zlatě a stříbře. Mám ho fyzicky doma a myslím, že je to určitě nejjistější zabezpečení. Nikdy nevíš co nastane s penězma na účtě a hlavně velkou část peněz Ti zkrouhne inflace a to ani nemluvim o případné krizi.

alisekR
Kelišová 5276 příspěvků 26.11.18 15:31
@j.a.n.i1 píše:
Když si budeš platit dobrovolné důchodové (je to cca 2000,– to minimální), tak se ti doba pro důchod počítá, ale mám takový pocit, že se ti jako příjem počítá jen nějaké minimum.

Důchod se počítá ze dvou složek. V tomto případě jí ho vypočtou z minimálního důchodového státního výměru a to je něco okolo 2880 Kč. :think: Takže pokud si bude platit t dva tisíce, tak ji sice půdou roky, ale ne výměra.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.18 15:36

@alisekR Ty jo, tak z toho jsem zmatená. @JDISS Doma se bojím odkládat tolik peněz, za tolik let. Přeci jen, bojím se třeba vloupání, popřípadě, abych sem tam nesáhla do úspor. Šetřím třeba do kasičky na určité období, třeba Vánoce. Ale neosvědčilo se nám nechávat peníze doma. Raději odkládám na spořící účet

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63702 příspěvků 3 inzeráty 26.11.18 15:49
@alisekR píše:
Důchod se počítá ze dvou složek. V tomto případě jí ho vypočtou z minimálního důchodového státního výměru a to je něco okolo 2880 Kč. :think: Takže pokud si bude platit t dva tisíce, tak ji sice půdou roky, ale ne výměra.

Podle mě ji normálně půjde i výměra, ale nebude nic moc. Vycházím z tohoto:

Výše pojistného na dobrovolné důchodové pojištění se stanoví procentní sazbou z vyměřovacího základu. Vyměřovacím základem osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění pro pojistné na důchodové pojištění je částka, kterou si určí, nejméně však částka ve výši jedné čtvrtiny průměrné mzdy platné v kalendářním roce, ve kterém se pojistné na důchodové pojištění platí. Za průměrnou mzdu se pro účely tohoto zákona považuje částka, která se vypočte jako součin všeobecného vyměřovacího základu za kalendářní rok, který o dva roky předchází kalendářnímu roku, pro který se průměrná mzda zjišťuje, a přepočítacího koeficientu pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu; vypočtená částka se zaokrouhluje na celé koruny nahoru.
Sazba pojistného z vyměřovacího základu činí u osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění 28 %.
Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2018 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2018, tedy 2 099 Kč.

alisekR
Kelišová 5276 příspěvků 26.11.18 15:53
@j.a.n.i1 píše:
Podle mě ji normálně půjde i výměra, ale nebude nic moc. Vycházím z tohoto:Výše pojistného na dobrovolné důchodové pojištění se stanoví procentní sazbou z vyměřovacího základu. Vyměřovacím základem osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění pro pojistné na důchodové pojištění je částka, kterou si určí, nejméně však částka ve výši jedné čtvrtiny průměrné mzdy platné v kalendářním roce, ve kterém se pojistné na důchodové pojištění platí. Za průměrnou mzdu se pro účely tohoto zákona považuje částka, která se vypočte jako součin všeobecného vyměřovacího základu za kalendářní rok, který o dva roky předchází kalendářnímu roku, pro který se průměrná mzda zjišťuje, a přepočítacího koeficientu pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu; vypočtená částka se zaokrouhluje na celé koruny nahoru.
Sazba pojistného z vyměřovacího základu činí u osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění 28 %.
Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2018 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2018, tedy 2 099 Kč.

Já než bych udělala takové rozhodnutí, šla bych se zeptat na ČSSZ. Ale je fakt, že nikdo neví, jak se to bude celé přepočítávat za těch x let.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Zářez dne: Dáda si na sebe vzala luxusní legíny a předvedla camel toe

I luxusní legíny značky Gucci mohou napáchat pěknou škodu. Zvlášť když si je... číst dále >

Příkladní to expartneři: Štíbrová stráví Vánoce se synem i svým bývalým

Je milé vidět, že zdaleka ne všichni, kdo se v showbyznysu rozejdou, na sebe... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pracny, košíčky a další skvělé cukroví, které pečeme v redakci

Také letos vám přinášíme osvědčené recepty na vánoční cukroví, které se peče... číst dále >

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >