Manžel cizinec - příjmení bez -ová

10.3.21 09:03

Manžel cizinec - příjmení bez -ová

Zdravím,
manžel je cizinec - Brit - a čekáme holčičku. Když jsme se brali, na sňatkové matrice nám řekli, že v případě, že bychom chtěli příjmení dcery zapsat bez -ová, musejí nám k tomu v porodnici vydat nějaký speciální formulář.
Včera jsem se v porodnici ptala porodní asistentky a ta nejdřív nevěděla a pak řekla, že si myslí, že nejdřív stejně bude muset být vydaný rodný list s -ová, a že až po jeho vydání máme na té samé matrice požádat o odstranění koncovky.
Přijde mi to divný a strašně krkolomný.
Nevíte tedy někdo, jak v této situaci postupovat?
Předem díky za odpověď.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7538
10.3.21 09:04

Kamarádka to řešila před pár lety a bylo to jak píšeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.3.21 09:18

Já mám taky manžela cizince. Mám příjmení bez ová a dcera ho má automaticky po mně. (nic jme neřešili - narodila se už před deseti lety)

• Citovat
  • Nahlásit
2063
10.3.21 09:33

Já mám v oddacím listě, že jsou možné obě dvě varianty. Záleží zřejmě na tobě, jak se rozhodneš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.3.21 09:55
@Anonymní píše:
Já mám taky manžela cizince. Mám příjmení bez ová a dcera ho má automaticky po mně. (nic jme neřešili - narodila se už před deseti lety)

Taky tak, 5 let zpátky. Ve stejném tvaru jako matka i otec.

• Citovat
  • Nahlásit
595
10.3.21 10:04

Přesně jak píšeš. Je to uvedené i v oddacím listě. Ale taky si myslím, že záleží na porodnici. Kolegyňka má tři dcerky, u prvních dvou nebyl problém a u třetí to musela řešit na matrice.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10.3.21 14:18

@alejandra No, nám právě řekli, že to musíme mít v oddacím listě s -ová, i když jsem argumentovala tím, že já mám manželovo příjmení v „mužském“ rodě a určitě budeme chtít to samé i pro naši dceru :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
595
10.3.21 14:21
@alejandra píše:
Já mám v oddacím listě, že jsou možné obě dvě varianty. Záleží zřejmě na tobě, jak se rozhodneš.

Taky máme v oddacím listě obě varianty, ale to jsem pochopila, že záleží pokud je to kluk/holka ne že si můžeš vybrat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.3.21 14:23

@Sofia_Sofia řekli nám to stejné (svatba 2020), že v oddacím listě musí pro dítě dceru být příjmení s -ová, i když já ho mám bez -ová, prý si pak musíme, přesně jak píšeš, na matrice zažádat o odstranění koncovky. Evidetně dřív to šlo už v tom oddacím listu a něco změnili… :zed:

• Citovat
  • Nahlásit
2063
10.3.21 14:26
@Angry_birds píše:
Taky máme v oddacím listě obě varianty, ale to jsem pochopila, že záleží pokud je to kluk/holka ne že si můžeš vybrat.

já mám přímo variantu, že pro holku jsou možné obě varianty :nevim: tak jsem to pochopila, že záleží jakou bych vyrala :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2063
10.3.21 14:27
@Sofia_Sofia píše:
@alejandra No, nám právě řekli, že to musíme mít v oddacím listě s -ová, i když jsem argumentovala tím, že já mám manželovo příjmení v „mužském“ rodě a určitě budeme chtít to samé i pro naši dceru :nevim:

asi záleží podle radnice :mrgreen: já to mám jako obě varianty jsou možné :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
246
10.3.21 15:06

Oddací list mám z Brna, pro děti je tam definováno, že dívka s -ová, jinak to prý nejde. Řeší se při vystavení rodného listu pro dítě, teoreticky bych si myslela, že by to mělo jít už při žádosti o ten rodný list, že se vyplní něco podobného jako při svatbě? Praktické zkušenosti zatím nemám, po martyriu s vyřizováním českého oddacího listu jsem k českému rodnému listu pro dítě ještě nesebrala síly :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
595
10.3.21 15:08
@alejandra píše:
já mám přímo variantu, že pro holku jsou možné obě varianty :nevim: tak jsem to pochopila, že záleží jakou bych vyrala :nevim:

Aha, tak já tam mám pouze děti. Svatba byla minulý rok. Asi fakt záleží na matrice.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
246
10.3.21 15:18

https://www.mzv.cz/…em_tvaru.pdf

Tady je ten formulář, který je podle mě třeba přiložit k žádosti o rodný list (předpokládám, že porodnice pouze posílá na matriku žádosti).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
297
10.3.21 16:35

Ano automaticky dostane -ová vy si pak spešl zažádáte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat