Manžel na PPM, sociální /zdravotní

Anonymní
23.4.20 17:21

Manžel na PPM, sociální /zdravotní

Ahoj, prosím o radu.

Od června by manžel přešel na PPM. Nyni jsem na PPM já, avšak počítá se mi z částečného úvazku. Manžel by mne vystřídal po šestinedělí.

Původní plán byl, že se vrátím od června do práce. Opět na částečný úvazek, práce formou HO. Vzhledem k situaci s Covid s návratem do práce nepočítám. Pracuji v ohroženém oboru, kde očekávám, že práce nebude ještě pár měsíců (v ideálním případě).

Můj dotaz proto je - musím si sama platit po dobu, kdy bude manžel na PPM sociální / zdravotní a případně v jaké výši?

V práci bych jen nahlásila, že budu na neplaceném volnu. Teoreticky bych mohla na OČR na starší dítě, avšak to by mi už přišlo jako nevhodné. PPM na manžela bude v dostatečné velké výši, takže by se mi vyplatilo si platit odvody sama.

Diky moc za radu :mavam: :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
11502
23.4.20 18:14

A ví manžel, že během PPM nemůže pracovat? Jak se může finančně vyplatit brát část mzdy (PPM otce) + platit pojistné, víc než brát celou mzdu (mzda otce) + část PPM (matka)?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9731
23.4.20 18:27

Chlap at chodi normalne do prace a vy zustante na PPM. To me prijde jako nejvyhodnejsi. Pak si date hnedka RP podle vymeru manzela a mate to.

Navic pisete, ze s navratem do orace nepocitate a pisete o neplacenem volnu, ale to vam zamestnavatel musi schvalit nejdriv. Ja si myslim, ze to uplne zbytecne komplikujete jak sobe, tak manzelovi v praci a to kvuli tomu, ze to mozna bude financne lepsi a ani tim si nejste jista.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17286
23.4.20 18:44

Tk do práce může ikdyž bude na PPM, jen nesmí vykovávat pozici, kterou má ve smlouvě, na niž má PPM. Ale může u stejného zaměstnavatele dělat jinou práci na jinou smlouvu nebo stejnou práci u jiného zaměstnavatele (musí mít povolení od stávajícího zaměstnavatele.)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.4.20 18:58

@zrcadlo @Cenarius Viz příspěvek @debra.morgan.

@debra.morgan Díky, že jsi to vysvětlila ostatním :kytka:

Práci má manžel ošetřenu, bude na PPM a zároveň pracovat.

Zaměstnavatel díly Corona nemá žádné zakázky a do budoucna mít nebude. Takže nevidím důvod, proč by mi neplacené volno neschválil. Navíc já jsem připravena dodržet svou část dohody a vrátit se k prvnímu červnu do práce. Jelikož žádná práce není, netuším, co bych tam dělala.

Pokud mi neplacené volno neschválí, zažádám si o OČR na nejstarší dítě. To beru jako záložní možnost. Případně mohu čerpat dovoleno j. Což jsem s ohledy na zaměstnavatele v tuto chvíli nechtěla. Už takto je na tom díky Corona špatně. Zaměstnavatel mi vycházel dříve vstříc ohledně HO, teď chci vyjít vstříc zaměstnavateli já. Neplacené volno by bylo podle mne pro zaměstnavatele ve stávající situaci výhodné.

Čerpat RP na příjem otce nechci. Netuším, co bych tím získala. RP chci čerpat tři roky.
Pokud bude situace ohledně práce časem lepší, vrátím se na RD opět na částečný úvazek v rámci HO do práce.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
23.4.20 19:01
@Cenarius píše:
Chlap at chodi normalne do prace a vy zustante na PPM. To me prijde jako nejvyhodnejsi. Pak si date hnedka RP podle vymeru manzela a mate to.Navic pisete, ze s navratem do orace nepocitate a pisete o neplacenem volnu, ale to vam zamestnavatel musi schvalit nejdriv. Ja si myslim, ze to uplne zbytecne komplikujete jak sobe, tak manzelovi v praci a to kvuli tomu, ze to mozna bude financne lepsi a ani tim si nejste jista.

Finančně výhodnější to bude na 100 procent. Manžel má nadstandardní příjem, mně se počítá PPM z částečného úvazku. Ikdyz, si zaplatím odvody, stále to bude finančně výhodné.

• Citovat
  • Nahlásit
9731
23.4.20 19:51
@Anonymní píše:
Finančně výhodnější to bude na 100 procent. Manžel má nadstandardní příjem, mně se počítá PPM z částečného úvazku. Ikdyz, si zaplatím odvody, stále to bude finančně výhodné.

No pokud má nadstandartní příjem, tak o to brutálnější sešup s výdělkem to bude. Je tam nějaký denní vyměřovací základ a redukční hranice u PPM. Ale když to tedy máte přesně spočítaný, tak proč se tady ptáte?

Jinak nevím proč mě citujete na něco, o čem jsem vůbec nic nepsal :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11502
23.4.20 19:57
@Cenarius píše:
No pokud má nadstandartní příjem, tak o to brutálnější sešup s výdělkem to bude. Je tam nějaký denní vyměřovací základ a redukční hranice u PPM. Ale když to tedy máte přesně spočítaný, tak proč se tady ptáte?Jinak nevím proč mě citujete na něco, o čem jsem vůbec nic nepsal :nevim:

Já bych řekla, že to bude tak, že manžel dělá pro nějakého menšího zaměstnavatele, se kterým se domluvil na „oboustranné úspoře“, bude brát třeba 35tis. PPM, pro zaměstnavatele bude dál dělat to samé, jen se to papírově přepíše, a zaměstnavatel mu bude platit na té „nové pozici“ třeba o 20tis. míň, takže vydělají oba.
Já na tohle nemám žaludek, ale děje se to…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78189
23.4.20 20:02
@Anonymní píše:

Ty muzes byt na rodicovske dovolene a zdravotní plati stat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.4.20 20:08

Nevim jak mate starsi dite vekove, ale ja byla doma na peci o dite do 7 let na starsi (chodil do skolky na dopoledne) a otec na PPM od 7.tydne. Zdravotni platil stat a od 4 let vyse se to nepocita do duchodu, jedine platit dobrovolne duchodove-socialni pojisteni.

• Citovat
  • Nahlásit
1045
23.4.20 20:13

Manzel byl na ppm, ja se zastavila na vzp a tam mi rekli, ze zdravotni platit nemusim, ze se staram o dite do 6ti let (nebo kolik je ta hranice)… a to i presto, ze otec je na matersky diky,,dohode s matkou o predani do pece,,… socialni jsem take neplatila, ale ja byla osvc na pozastavene cinnosti, coz ty budes zamestnanec na neplacenem volnu, tak se to mozna lisi, to nevim:-( rypaly zde vyse neposlouchej, pokud stat neco umoznuje, tak to neni obchazeni zakonu, proste je to mozne, tak toho vyuzijte :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.4.20 20:50
@zrcadlo píše:
Já bych řekla, že to bude tak, že manžel dělá pro nějakého menšího zaměstnavatele, se kterým se domluvil na „oboustranné úspoře“, bude brát třeba 35tis. PPM, pro zaměstnavatele bude dál dělat to samé, jen se to papírově přepíše, a zaměstnavatel mu bude platit na té „nové pozici“ třeba o 20tis. míň, takže vydělají oba.
Já na tohle nemám žaludek, ale děje se to…

Nikoliv. Máte chybnou domněnku.
Není v tom žádný podvod, jak naznačujete.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
23.4.20 20:52

@Cenarius Ptala jsem se na odvody. Na to jste neodpověděl.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
23.4.20 20:53
@j.a.n.i1 píše:
Ty muzes byt na rodicovske dovolene a zdravotní plati stat.

Děkuji moc. :kytka:

Tato varianta mne nenapadla.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
23.4.20 20:56
@Anonymní píše:
Nevim jak mate starsi dite vekove, ale ja byla doma na peci o dite do 7 let na starsi (chodil do skolky na dopoledne) a otec na PPM od 7.tydne. Zdravotni platil stat a od 4 let vyse se to nepocita do duchodu, jedine platit dobrovolne duchodove-socialni pojisteni.

Děkuji moc. Také výborná ráda :kytka:

Promyslím to, pravděpodobně bych si důchodové platila. To zdravotní mne takto nenapadlo. Nejstarší je to sedmi let, případně mám ještě prostřední. ;)

Opravdu děkuji :hug:

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat