Manžel přišel o práci, čekáme miminko coronavirus

Anonymní
9.12.20 08:39

Manžel přišel o práci, čekáme miminko coronavirus

Ahoj holky, spíše než asi pro radu bych se chtěla vypovídat.
S manželem máme restauraci, můj muž to měl na full time, je živnostník já měla ještě svoji práci dříve na plný, teď na poloviční úvazek. Bohužel díky koronavirové krizi, která nás v momentální chvíli absolutně zruinovala (manžel dělal před rokem nákladnou renovaci restaurace) momentálně nevím co dělat, jak mu pomoct. Můj muž je svědomitý, nechtěl žádné zaměstnance posílat na ÚP, tudíž jim vyplácel výplaty (momentálně mu stát již proplatil výdaje na zaměstnance) bohužel, již neproplácel podporou pro živnostníky, a proplacel jen polovinu nájemného. Chápu že se tu strhne lavina, že funguje vydejni okénko, že jsme měli mít nasetreno atd atd. Ano našetřeno jsme měli na půl roku, bohužel se to táhne od března rok :( k tomu manžel každý rok zaměstnancům vyplacel vánoční odměny a tento rok též, protože nechce zaměstnance připravit o Vánoce. Já dělám momentálně praci kterou jsem dělala dříve, ale na poloviční úvazek, tetu v dětském domově. Bohužel jsem ji nemohla dělat na full time, protože jsem hodně pomáhala v restauraci a zabralo to dost času. Momentálně jsem ve 4. Měsíci těhotenství, manžel bude nejspíš muset podnik zavřít a já absolutně nevím co dělat :,( mám ještě brigádu, ale to nám nezaplatí náklady, zase se bojím, že když manžel vyhlásí osobní bankrot, že naše miminko nebude mít moc šťastný start do života.. je tu někdo v podobné situaci, nebo hledali by jste nějaké jiné řešení než výše vypsané?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6493
9.12.20 08:47

To je mi moc líto, fakt blbá doba. Manžel si asi bude muset na cas naji jinou práci. Miminko toho ze začátku moc nepotřebuje a vše se dá sehnat za pár peněz z druhé ruky. Než z toho bude mít rozum tak se z toho určitě dostanete. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.12.20 08:51

Promiň, ale od března do listopadu fakt není rok :nevim:
Pokud jsi ve 4.měsíci, tak už o těhotenství nějaký pátek víte, proč muž nešel dělat jinam? V tehle situaci bych zaměstnance propustila už dávno, (tím spíš v tomhle oboru, kde se zaměstnanci střídají co dva měsíce) a místo cizích bych se snažila z úspor zajistit vlastní rodinu. Má dítě na cestě a řeší vánoce zaměstnanců :nevim:? z toho, co píšeš jsou pro něj zamestnanci důležitější, než ty a dítě…Mimčo už je na cestě, tak si prostě bude muset muž najít jinou práci, pokud máte bydlení, tak se to dá zvládnout.

• Citovat
  • Nahlásit
595
9.12.20 08:51

Chápu, taky podnikame, ale musím rict, ze na zaměstnance takové ohledy jako vy nebereme, na vánoční odměny bych se vykaslala, každý normální člověk to pochopí. Nasetreno na tuhle situaci muže mít jen málokterý podnikatel. Snad jen začnete vic myslet na sebe. Hodně štěstí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3347
9.12.20 08:52

Je to blbá situace. Manžel by měl myslet taky na vás, k zaměstnancům se myslím chová víc než velkoryse, jestli dostávají celou dobu plný plat, tak se bez vánočních odměn obejdou.. A jinak ať si prostě najde práci. Klidně na měsíc, dva. Předpokládám, že třeba dorucovatelske firmy teď budou nabírat nebo stánky s kapry a stromečky. Držím palce, ať to zvládnete.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19652
9.12.20 08:54

Je mně to líto. Ale jak může manžel vyplácet odměny, když není z čeho?? Nechápu. Jinak holt najít jinou práci. Jako spousta jiných.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
438
9.12.20 09:01

Takových lidí je bohužel dneska hafo. Jsou tací co mají třeba i tři děti na základce, střední…
Chápu, že chceš pro miminko maximum, ale prohlásit, že nebude mít šťastný start do životě je trošku přehnaný.
A je fakt, že manžel neměl dávat vánoční prémie zaměstnancům. Já teda chodím do práce 14 dní v měsíci kvůli koroně, ale nenapadlo by mě čekat prémie.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6370
9.12.20 09:03

Co bych ti poradil, nevim. Asi aby to uplne zavrel a zkusil delat uplne neco jineho. Ale je to fakt strasne tezky rozhodnuti, zvlast kdyz v tom ma clovek velke investice a zamestnava dalsi lidi. :think:

Mam kolem sebe par dobrych znamych co provozuji restaurace, kavarny a vzhledem k tomu co predvadi soucasna vlada neschopnych dementu v cele s Andrejem pro podporu zivnostniku a pak jeste nejakej odborarskej bolsevicky kripl, kterej v zivote nesahl na praci bude v TV vyrvavat at klidne vsichni pokrachuji, tak nepricetne zurim. :poblion:

Nic nebudu se rozcilovat a jen vam popreju at to prekonate a nam vsem rozumnym, aby soucasna vlada neschopu konecne skoncila na propadlisti dejin.

Příspěvek upraven 09.12.20 v 09:11

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5303
9.12.20 09:04

Osobně do téhle doby bych s plánováním těhotenství počkala, proč jste šli do dítěte, vždyť jste museli vědět, že přijde další (plánovaná) vlna. Manžel je hodný, že chce zaměstnancům dopřát Vánoce, ale v tomto případě bych se na zaměstnance vyprdla a investovala být jím do rodiny. Práci si holt bude muset najít manžel jinou - minimálně na nějaký čas. Jak říká Dufek, dělnických profesí je dost, jen se překvalifikovat (nesouhlasím s ním, představuje si to jak Hurvínek válku).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10113
9.12.20 09:05

No tak se holt manžel musí sebrat a jít vydělávat jinam, když z peněz, ze kterých byste mohli pořídit výbavičku, pořídil zaměstnancům hezké Vánoce. Kolik toho letos ti zaměstnanci odpracovali? Pokud jim vyplácel po celou dobu 100% platu, odměňoval je celou dobu. Všechno je mu přednější, než rodina. Na druhou stranu jste přece věděli, jaká je teď situace a v době, kdy jsi otěhotněla už muselo být jasné, že se to absolutně neuklidňuje a že pokud znovu dojde k zavírání, jste první na ráně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20580
9.12.20 09:18

No a manžel dela co, kdyz ma zavreno? Si mohl najit alespon brigadu, aby nejel z uspor :nevim: holt si bude muset najit jinou práci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.12.20 09:19

Bohužel je to spíše “rodinná” menší restaurace, zaměstnanci zde pracují někteří i deset let, manžel jim chtěl dát každoroční prémie z důvodu, že nemají tak vysoké platy a hodně peněz mají z dysek.. Bohužel stávají se i horší věci, nějak to musíme zvládnout, manžel hledá i jiné zaměstnání, miminko jsme plánovali už 3 roky, bohužel stále nikde, tak jsme nečekali že po třech letech přijde, ale jsme moc rádi i když to teď bude těžké

• Citovat
  • Nahlásit
14300
9.12.20 09:35
@Anonymní píše:
Bohužel je to spíše “rodinná” menší restaurace, zaměstnanci zde pracují někteří i deset let, manžel jim chtěl dát každoroční prémie z důvodu, že nemají tak vysoké platy a hodně peněz mají z dysek.. Bohužel stávají se i horší věci, nějak to musíme zvládnout, manžel hledá i jiné zaměstnání, miminko jsme plánovali už 3 roky, bohužel stále nikde, tak jsme nečekali že po třech letech přijde, ale jsme moc rádi i když to teď bude těžké

manžel se ale takhle nesmí chovat, to je ekonomická sebevražda… zvlášť v době, kdy žádné světlo na konci tunelu není 8o Pokud je pro vás další provozu neekonomický, tak zavřít a hledat práci jinde. Co rozvoz? Ten by se neujal? Zavedené, osvědčené restaurace to mají v tomhle ohledu přeci jen trošku snadnější, zákazníci umí být loajální. Propočítávali jste tuto možnost?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
62226
9.12.20 09:37

Chlap ať si najde na čas jinou práci.. Pak zase otevřete. Je fajn, že je solidní vůči zaměstnancům, zase na druhou stranu když na to není, tak je to těžké :think: u nás můj přišel o práci v březnu, nastoupil pár dní poté, co se nám narodil malý, takže cca měsíc zpet. Mezitím makal na baráku.. Ale u nás byla rezerva a moje práce.. :think: není to jednoduché, ale zvládnete to.. Mrnousek potřebuje rodiče, ne peníze..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.12.20 09:51

Mila zakladatelko,

Uplne te chapu. Jsme v dost podobne situaci. My tedy pro jistotu ty provozy mame dva :lol: plus jsme byli zamereni opravdu na turisticky ruch. Oba provozy mame v centru Prahy, jeden otevreny loni na konci roku po velmi nakladne rekonstrukci, x letech prace a planovani, tudiz jsme do toho dali opravdu vse. No a pak prisla tato situace. V prvni vlne jsme si mysleli, ze az se prezene, bude leto, ktere bude jakztakz vynahrazenim a alespon se trochu vzpamatujeme a dal to zase nejak zvladneme. Drzeli jsme karantenu a proste se povzbuzovali. A jolne stejne jako vy- dva roky jsme se snazili o dite, takze jsme si mysleli, ze uz to ani neprijde a kdyz opravdu budeme chtit, tak to budeme muset resit s lekari, a ejhle, v kvetnu jsem otehotnela. Byl to docela sok a musim rict, ze jsme se z toho chvili vzpamatovavali. Leto bohuzel nezahojilo vubec nic. A pak prisel pro jistotu podzim, ktery se ale uz dal cekat.

My jsme se zatim se situaci vyporadali takto:

• hned od leta, jak bylo jasne, ze se situace nezlepsi jsme zkrouhli veskere naklady, je fakt nejlepsi udelat to co nejdriv, bohuzel pomoc od statu je vrtkava (nam prvni kompenzace prisla v listopadu), zaroven zachovat lidsky se da i tak
  • muz se vrhl na uplne odlisny obor
  • opravdu bych se nebala vyuzit veskerou dostupnou podporu (at uz statni, rodiny, apod.)
  • presmerovali jsme nase mysleni a proste jsme se smirili s tim, ze koncime a prodavame. Je to smutne, muz podnika v oboru fakt dlouho, bavilo nas to, jiste znate 24/7 v hospode, snazili jsme se vybudovat dobre jmeno, neco noveho, nasi zamestnanci do toho taky dali spoustu a dalo nam praci ty spolehlive vubec najit. Ale proste to tak asi melo byt. Obcas je to porad na zblazneni, hlavne nekdo zde napise - tak at si najde jinou praci, ale ono to neni vetsinou tak jednoduche z nekolika duvodu (napr u nas zavazky jsou dlouhodobe, nevymazou se tim, ze zamkneme dvere a uplatit takove zavazky z platu je utopie, takze jsme se take snazili vymyslet jine cesty od rozvozu pres vymysleni novych konceptu, eshopu apod, za dalsi, i lide mezi 20-30, co nikdy sami sobe nebyli sefem maji problem najit praci, natoz nekdo, kdo 20let treba podnika ;) ). Nicmene opravdu prehodit vyhybku a zkratka vymyslet, jak z toho prakticky ven (nebo na co nejmensi unosne naklady) a vymyslet jiny plan. My jsme se rozhodli, ze vse prodame a proste zacneme zit jinak. A asi to tak melo byt. Treba by to dite nikdy nepreslo s timhle zivotnim stylem.
  • co se tyce me, snazim se drzet v pohode, v ramci mozneho, kvuli diteti i kvuli muzi a proste co nejmin premyslim nad coby kdyby a tak, snazim se byt podporou, i kdyz me to nervuje stejne jako jeho, ale zblaznit se neni cesta, vybavicku jsem porizovala pomalinku postupne bazarovou a nemam pocit, ze by to bylo nejak „min“ nebo nedostatecne, tot k materskym vecem ;)
  • vim, ze je to tezke rozhodnuti a neznam vasi detailni situaci, ale okolnosti jsou mimoradne a jeste mimoradne budou, ale vzdycky je nejaka cesta ven, pokud k tomu clovek pristoupi opravdu pragmaticky bez emoci, ktere v tom vsem hraji docela velkou roli, clovek si pripada, jako ze selhal, misto splneni nejakeho snu je to proste uplne jinak. Ale to je zivot. A mohlo by byt porad o moc hur. Tak si proste sednete, a zvazte kroky dal. Je fajn zachovat se fer a tak, ale je potreba byt zaroven racionalni.

Drzim palce, at to nejak zvladnete a at si za par let reknete, ze jste stastni. :kytka:

Anonymka T.
Z pochopitelnych duvodu ;)

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat