Reklama

Manžel v zahraničí, já tady nebo často u něj... co úřady?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

ahhotep
Kecalka 333 příspěvků 29.01.18 11:35
manžel v zahraničí, já tady, často u nej, co úřady?

Ahok ženy všeznalé,

mám dotaz. manžel před měsícem odcestoval do zahraničí, do Lucemburska, přes firmu, kde pracoval tady v Praze, je to ale daleko, tak se rozhodl, že poprosí o změnu místa a nabídli mu Rakousko, což je pro nás blíž.

našel tam byt za defacto hubičku, já zůstávám tady, dodělávám si vysokou, bydlet budu u rodičů dočasně, mají baráček a horní patro můžu obývat, přesunu si tam trvalé bydliště, manžel si bude žádat o trvalé v Rakousku, prý si musí cca po 3 měsících tam, my u nej se synem budeme často, ale trvale tam nechci, nevím jak dlouho tam bude, navíc mám tu rodinu, doktory a školu..

Nicméně..přijedu třeba na měsíc a budeme tam s ním, budeme mít byt 2kk tam, takže se vejdeme, pak zas budu v praze, na léto tam přijedeme na celé 2 měsíce, třeba i na dý a tak, prostě budeme to střídat, chci to tak i kvůli ropdičáku, mám ho dokonce roku a přesunout se tam, by znamenalo o nej přijít, čkolu mám dalkově, takže lze i po léte tam být na dýl..jde to takto, nemusíme být tam nějak hlášené, když tam budeme takto často?

Manžel to tak chce a já mu to přeji, mne přesuny nevadí, on umí dobře nemecky a tato pozice pro nej znamená i vyšší plat a posun v kariéře, chce zkusit nové prostředí, já nedělat školu, jdu tam na stálo i, ale takto prostě zatím ne, je možné, že tam budu i 3-4 měsíce v kuse a přijedu do Prahy třeba na týden..

není s tím nejaký problém, nebo musím se tam hlásit na přechodné bydliště, nepřijdu kvůli tomu o rodičák? máte někdo zkušenost? díky!

a poslední věc, pojištěním nažel je v tomto dost laxní a úřední věci mu nic neříkají, nad vším mávne rukou, že to se zařídí..no ale já bych ráda dopředu věděla, když tam budeme takto často a něco akutního se stane, já nevim, třeba zánět středního ucha u syna a půjdeme se ošetřit tam, pokryje to naše pojištění v rámci EU? či to chce nejak připojistit?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

astoret
Ukecaná baba ;) 1021 příspěvků 29.01.18 11:39

@ahhotep @ahhotep a jak budete mít postavenou smlouvu u bytu, budete vedeni v nájemní smlouve, že s ním užíváte byt, pak byste se po těch 3 m taky muzseli trvale přihlásit a pokud tam uvedeni nebudete, může to být peroblém, přeci jen, nebudete jezdit jako návštěva na týden, myslím, že to takto jak píšeš nepůkde.(

Janina_81
Ukecaná baba ;) 2195 příspěvků 29.01.18 11:42

O rodičák nepřijdeš, bydliště taky nemusíš hlásit, po EU se můžeme dneska pohybovat normálně. Akutní ošetření tam máš zdarma, na preventivní péči bys musela do ČR.
Ale manžel by si měl pojištění nějak vyřídit, on tam bude vydělávat a měl by tam být přihlášen ke zdravotní péči, ale problém nastává s tím, že by pak neměl nárok na ošetření (krom akutního) v ČR.
 https://www.vzp.cz/…vropske-unie

Janina_81
Ukecaná baba ;) 2195 příspěvků 29.01.18 11:46

Institut trvalého bydliště je přežitek a téměř jen v ČR. Pokud budete v EU pobývat nad 90 dnů, měli byste se nahlásit na místně příslušném úřadě v zahraničí (většinou spadá pod ministerstvo vnitra).

Gorlami
Závislačka 3205 příspěvků 3 inzeráty 29.01.18 12:04

S tim RP to neni jednoznacny. Manzel bude odvadet dane v Rakousku, tkz RP by ti melo vyplacet Rakousko. Ale zase dite nebude menit doktory, coz je take z jeden urcujicich faktoru pro posouzeni oblasti ekonomickeho zajmu. Tkz spravne by si zrejme mela tady na up nahlasit zmenu ohledne zamestnani manzela, vyplnit eu formular a dotaznik (to i v AT) a pak by se videlo, kde by ti ho schvalili. S tim zdrav pojistenim by to mel vyridit manzel u sveho rakouskeho zamestnavatele, urcite bude vedet.

astoret
Ukecaná baba ;) 1021 příspěvků 29.01.18 12:07
@Gorlami píše:
S tim RP to neni jednoznacny. Manzel bude odvadet dane v Rakousku, tkz RP by ti melo vyplacet Rakousko. Ale zase dite nebude menit doktory, coz je take z jeden urcujicich faktoru pro posouzeni oblasti ekonomickeho zajmu. Tkz spravne by si zrejme mela tady na up nahlasit zmenu ohledne zamestnani manzela, vyplnit eu formular a dotaznik (to i v AT) a pak by se videlo, kde by ti ho schvalili. S tim zdrav pojistenim by to mel vyridit manzel u sveho rakouskeho zamestnavatele, urcite bude vedet.

jenze rp je na mou osobu, ne? diky tomu, ze ja pracivala a mam na nej narok, jak se to tyka manzela?

anikahen
Kecalka 207 příspěvků 29.01.18 12:12

Pokud máš ty v ČR pracovní poměr, ktery ti stále bezi a mate tady doktory, tak ti stále poběží rodicak v ČR. Ale musíš manželovu změnu nahlásit na UP. A zarid se cestovní pojištění na rok a máš to☺

Gorlami
Závislačka 3205 příspěvků 3 inzeráty 29.01.18 12:14
@astoret píše:
jenze rp je na mou osobu, ne? diky tomu, ze ja pracivala a mam na nej narok, jak se to tyka manzela?

Neni. Materska je dle matky, RP se posuzuje dle ekonomickeho zajmu rodiny, tedy hlavne z pohledu odvadeni dani a to v dobe pobirani RP, ne predtim. Je to davka koordinovana v ramci eu. Mam s tim nedavnou osobni zkusenost. Ac stale zamestnana v CR, tak vzhledem k tomu, ze na RD pobyvame cela rodina v zahranici, kde manzel i pracuje, RP mi vyplaci v zahranici. Ale my tu mame i doktory a skolku. Jsou na to dlouhe dotazniky, kde se posuzuje, kdo bude davku vyplacet.

Janina_81
Ukecaná baba ;) 2195 příspěvků 29.01.18 12:18
@Gorlami píše:
Neni. Materska je dle matky, RP se posuzuje dle ekonomickeho zajmu rodiny, tedy hlavne z pohledu odvadeni dani a to v dobe pobirani RP, ne predtim. Je to davka koordinovana v ramci eu. Mam s tim nedavnou osobni zkusenost. Ac stale zamestnana v CR, tak vzhledem k tomu, ze na RD pobyvame cela rodina v zahranici, kde manzel i pracuje, RP mi vyplaci v zahranici. Ale my tu mame i doktory a skolku. Jsou na to dlouhe dotazniky, kde se posuzuje, kdo bude davku vyplacet.

Třeba Kypr rodičovskou vůbec nemá, ženský mazají do práce po 4 měsících mateřské… A jak k tomu tedy přistupuje ČR, když jsou to vlastně nerovné podmínky?

Gorlami
Závislačka 3205 příspěvků 3 inzeráty 29.01.18 12:21
@Janina81 píše:
Třeba Kypr rodičovskou vůbec nemá, ženský mazají do práce po 4 měsících mateřské… A jak k tomu tedy přistupuje ČR, když jsou to vlastně nerovné podmínky?

V pripade, ze je to pro tebe v zahranici ekonomicky nevyhodne, tedy RP je nizsi nebo tedy dokonce zadny. Zazadas si o nej i v CR a ta ti ho pak bude dorovnavat do tebou pozadovane a schvalene vyse. Opet to ale jde pres ty eu formulare.

Příspěvek upraven 29.01.18 v 12:23

Afrikana
Zasloužilá kecalka 576 příspěvků 29.01.18 12:22

S tim zdravotnim pojistenim bych si to pro jistotu zjistila. V nekterych statech se za osetreni plati spoluucast na rozdil od Ceske republiky.

iiiv
Extra třída :D 10916 příspěvků 29.01.18 12:31

Rozhodně si se synem sjednej cestovní pojištění

Janina_81
Ukecaná baba ;) 2195 příspěvků 29.01.18 12:36
@Gorlami píše:
V pripade, ze je to pro tebe v zahranici ekonomicky nevyhodne, tedy RP je nizsi nebo tedy dokonce zadny. Zazadas si o nej i v CR a ta ti ho pak bude dorovnavat do tebou pozadovane a schvalene vyse. Opet to ale jde pres ty eu formulare.Přís­pěvek upraven 29.01.18 v 12:23

Já to neřeším, jsem sice v zahraničí, ale zaměstnavatel je v ČR, dostávám v ČR plat a i rodičovskou. Jen mě zajímalo, jak to je v tomto případě.

Gorlami
Závislačka 3205 příspěvků 3 inzeráty 29.01.18 12:52
@Janina81 píše:
Já to neřeším, jsem sice v zahraničí, ale zaměstnavatel je v ČR, dostávám v ČR plat a i rodičovskou. Jen mě zajímalo, jak to je v tomto případě.

Napsala jsem to blbe, myslela jsem to obecne, pokud je to pro zenu pobirajici rp v zahranici ekonomicky nevyhodne… :).

pikola
Neúnavná pisatelka 19059 příspěvků 29.01.18 13:11
@Gorlami píše:
Napsala jsem to blbe, myslela jsem to obecne, pokud je to pro zenu pobirajici rp v zahranici ekonomicky nevyhodne… :).

Pokud nemá v Čechách trvajici pracovní poměr, tak má smůlu. Já třeba neměla žádný, dostali jsme něco jako porodné a pak už nic, my to měli složitě že jsme bydleli v jedné zemi a muž pracoval v druhé, vyplácela nám to země kde on pracoval.
V zahraničí máš nárok na akutní péči nebo si vyřídit pendlers kartičku. Trvalé nikoho nezajímá, je důležité kde více dne v roce bydliš

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Ovčáčkovi tleskali v Máte slovo: Prezident už nebude nikam kandidovat, uklidnil

Je to muž, který miluje záři reflektorů a projevy na veřejných místech.... číst dále >

Záhada Jágrových kalhot: Lidé si všímají nabušeného rozkroku, jak je to doopravdy?

Dvě zřejmě největší fotbalové legendy Petr Čech a Pavel Nedvěd a hokejový bůh... číst dále >

Články z Ona Dnes

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi... číst dále >

Příběh Jaroslava: Svatba, nebo rozchod. Nedokážu se rozhodnout

V životě by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy si nebudu vědět rady... číst dále >