Máte naspořeno na 1-2 roky života bez příjmu?

2959
19.3.21 15:18

Máte naspořeno na 1-2 roky života bez příjmu?

Ahoj, v různých diskuzích v souvislosti s covidem se objevily názory, že OSVČ se měli na zavření provozoven připravit, mít finanční polštář a že je normální, aby rodina měla takhle naspořeno na 1-2 roky bez příjmu nebo s menší státní podporou z programů Anticovid nebo jak se dnes jmenuje.
Tak by mne zajímalo, jestli si myslíte, že většina českých rodin, i zaměstnanců, má takovou sumu na účtě a přežila by. Říkám si, že i kdyby rodina neměla žádné finanční závazky, tak by na velmi skromný život potřebovali na rok tak 300 tis. Kč a na dva tedy 600 tis. Kč. Myslím si, že takové sumy v hotovosti na účtu většina lidí nemá. Ale i tak mi přijde vrchol, jak zaměstnanci, a hlavně státní, hned vědí, jak se mají OSVČ připravovat na rizika. Kdo mohl tušit, že budou mít na rok s krátkými přestávkami zavřené provozovny?
Dle Pavlíka Morozova tedy nemají podnikat, když nejsou schopny nést tato rizika a prý těch 500 Kč nebo 1000 Kč na den, co dostávají, je dobré, když nemusí nic dělat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
16014
19.3.21 15:21

@Josefuna Ne, myslím, že většina lidí v ČR nemá našetřeno ani na půl roku života bez příjmu. Velká část z nich nemá ani na měsíc. Systém z ruky do huby je pořád u velkého procenta lidí „in“. Nicméně osobně si nemyslím, že jde o to mít tuhle částku. Spousta lidí by to zvládla i tak - uskromnili by se, vyměnili byt za menší, prodali auto atd. A stejně jako někomu by 600tis stačilo na deset let života, jinému ani na ten rok ;) :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2959
19.3.21 15:23
@unuděná píše:
@Josefuna Ne, myslím, že většina lidí v ČR nemá našetřeno ani na půl roku života bez příjmu. Velká část z nich nemá ani na měsíc. Systém z ruky do huby je pořád u velkého procenta lidí „in“. Nicméně osobně si nemyslím, že jde o to mít tuhle částku. Spousta lidí by to zvládla i tak - uskromnili by se, vyměnili byt za menší, prodali auto atd. A stejně jako někomu by 600tis stačilo na deset let života, jinému ani na ten rok ;) :mavam:

A když si ještě vezmu, že by člověk měl platit nějaké závazky, hypotéku, nájmy podnikatelských prostor, tak ta částka bude ještě vyšší. Z 300 tis. Kč ročně na rodinu asi žádné úvěry už ani platit nelze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
62830
19.3.21 15:24

@Josefuna hele, tohle ale není o krizi, ale finanční gramotnosti. Nikdy nevíš, co se může stát. A na tvou otázku, ano, rok bysme přežili v klidu a to máme mnohem vyšší náklady, než 300 tis ročně. Možná déle, když se uskromnime. Mít rezervu považuji za základ :think: protože mám děti a za ně odpovědnost..

Že to lidi nedělají, není tvrdí, že není z čeho? Za mě nesmysl, i když jsem byla sama s 2 kluky, měla jsem 3 práce, aby bylo vše ok a rezerva byla. Je to jen o nastavení sama sebe :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
19.3.21 15:25

4 členná rodina, naspořeno máme lehce přes 150 tis. :think: Ale máme k tomu ještě pozemek, který jsme před roky výhodně koupili a teď má hodnotu milionu. Jo, je to fajn mít takovou, něco jako jistotu, že kdyby cokoliv, tak máme kam sáhnout. OSVČ nejsme ani jeden, manžel pracuje ve státní sféře a já pracuji teprve rok.

• Citovat
  • Nahlásit
2959
19.3.21 15:29
@martina.se píše:
@Josefuna hele, tohle ale není o krizi, ale finanční gramotnosti. Nikdy nevíš, co se může stát. A na tvou otázku, ano, rok bysme přežili v klidu a to máme mnohem vyšší náklady, než 300 tis ročně. Možná déle, když se uskromnime. Mít rezervu považuji za základ :think: protože mám děti a za ně odpovědnost..Že to lidi nedělají, není tvrdí, že není z čeho? Za mě nesmysl, i když jsem byla sama s 2 kluky, měla jsem 3 práce, aby bylo vše ok a rezerva byla. Je to jen o nastavení sama sebe :think:

No tak my máme také rezervy nebo můžeme prodat nějaký byt, ale z průměrných příjmů těžko vytvoříš rezervy na 1-2 roky života bez příjmů. To je prostě skoro nemožné, pokud nechceš živořit. Takže to není jen o nastavení, ale o platové úrovni v ČR. Co Ti to přinese, když každý měsíc ušetříš pár tisíc, vždyť to stejně sežere inflace. Z malých příjmů se k větším úsporám nebo investicích těžko dostaneš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26858
19.3.21 15:30

Máme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6638
19.3.21 15:31

Já nějak nevěřím, že by lidi neměli úspory. Aspoň když se podívám kolem sebe tak mi přijde, že se lidé stále nemají úplně špatně a rozhodně ne tak že by neměli co jíst. Je otázka jak velké mají ty úspory na rok/dva být. Když se seberu a odejdu žít do lesa bude mi stačit pár tisícovek, když budu chtít život hypo bude i těch zmiňovaných 600tis málo. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7404
19.3.21 15:32

@Josefuna tak není nutný to mít v hotovosti na úctě, na dva roky. I stavebko a další se dají vypovědět a peníze za pár měsíců získat. Takže jo, takto přístupné v pohodě 2 roky přežijeme. Ale taky vím, že můžeme brutálně osekat utrácení, když by bylo potřeba. A osobně znám spousty lidí, co žijí od výplatě k výplatě. Ale každej utrácí za zbytečnosti nebo už jej tlačí dluhy a úroky z nich, který se v delším horizontu neumí spočítat. (Hele natáhl jsem si to na krásných 10 let a budu platit JEN 4 tis místo 7 co platím teďka, ale že že to bude platit o 3 roky déle a předplatí třeba o 30000 na úrok víc, to neřeší. Hlavně že TED bude mít o 3 tis víc na výplatě.)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
61248
19.3.21 15:33

Ne, bohužel se nepohybuju v této platové kategorii

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2959
19.3.21 15:34
@janickaIII píše:
Já nějak nevěřím, že by lidi neměli úspory. Aspoň když se podívám kolem sebe tak mi přijde, že se lidé stále nemají úplně špatně a rozhodně ne tak že by neměli co jíst. Je otázka jak velké mají ty úspory na rok/dva být. Když se seberu a odejdu žít do lesa bude mi stačit pár tisícovek, když budu chtít život hypo bude i těch zmiňovaných 600tis málo. :nevim:

Já ale netvrdím, že lidi se mají špatně a nemají co jíst. Ale mluvím o situaci, kdy prostě rok nebudeš moct pracovat, protože to kvůli opatřením nebude možné. A budeš závislá na penězích od státu, což bylo pro OSVČ 500 Kč na den a z toho platit sociální a zdravotní. Že někteří lidi tu apelovali, že kdo není takhle připraven, tak je nezodpovědný a má se chystat na horší časy. Já tomu rozumím a žijeme zodpovědně, ale jako v době dnešní inflace mi nepřijde moc normální držet na účtu dlouhodobě větší částky. I když zase za 600 tis. Kč toho člověk dnes už taky moc nepořídí, myslím nemovitosti za účelem investice. A mít takovou sumu na účtu 10 let, tak to je znehodnocování peněz.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2962
19.3.21 15:34

Tak snažíme se mít vždycky šestimístnou rezervu, jenže přicházejí věci jako výpadek příjmu, rekonstrukce, opravy baráku, auto a tak. Když něco takovýho přijde a my vyčerpáme dlouhodobou rezervu, tak zas hned hledíme ji vytvořit. Je to tedy hlavně zásluha mého muže, já bych asi rozfrcala všechno, neumím šetřit, aspoň umím vydělat :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
19.3.21 15:35

Ja jsem mela deti az na stary kolena, takze financni polstar mam slusnej. Ale ja byla vzdycky drobnej skudlil :mrgreen: Na doraz jsem jela tak prvni rok po tom, co jsem si koupila byt, jinak jsem odjakziva davala cast prijmu stranou. Nedokazu si predstavit, ze bych resila, jestli si muzu koupit ted hned novou pracku nebo si musim nekde pujcit. Ale hodne lidi zije z ruky do huby, u tech, co znam osobne, je to spis vinou financni negramotnosti nebo nezodpovednosti nez nizkych prijmu.

A i podnikatel by mel mit rezervy, ale je fakt, ze na tak dlouhe obdobi bez prijmu by se asi pripravoval jen malokdo.

• Citovat
  • Nahlásit
62830
@Josefuna píše:
No tak my máme také rezervy nebo můžeme prodat nějaký byt, ale z průměrných příjmů těžko vytvoříš rezervy na 1-2 roky života bez příjmů. To je prostě skoro nemožné, pokud nechceš živořit. Takže to není jen o nastavení, ale o platové úrovni v ČR. Co Ti to přinese, když každý měsíc ušetříš pár tisíc, vždyť to stejně sežere inflace. Z malých příjmů se k větším úsporám nebo investicích těžko dostaneš.

Nikdo nikoho nenutí dělat za průměrný či podprůměrný plat. Každý si může vybrat :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7404
@janickaIII píše:
Já nějak nevěřím, že by lidi neměli úspory. Aspoň když se podívám kolem sebe tak mi přijde, že se lidé stále nemají úplně špatně a rozhodně ne tak že by neměli co jíst. Je otázka jak velké mají ty úspory na rok/dva být. Když se seberu a odejdu žít do lesa bude mi stačit pár tisícovek, když budu chtít život hypo bude i těch zmiňovaných 600tis málo. :nevim:

V tomto je problém ten, že nepoznáš jestli ten život „v pohodě“ není na dluh. Na první pohled normální rodinu a rodinu co žije na dluh nepoznáš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat