Reklama

Mateřská a rodičák pro studentku VŠ

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

AnnaU
Kecalka 492 příspěvků 11.04.18 13:59
Mateřská a rodičák pro studentku VŠ

Ahoj všichni, :mavam: mám takový dotaz a z informací na internetu nejsem moc moudrá. Jsem studentka VŠ a v květnu 2018 mám státnice a ukončím studium na VŠ. Jsem těhotná v 8tt a porod bude v listopadu. Při studiu pracuji ale jen na dohodu. V roce 2017 jsem dokonce 8 měsíců pracovala na dvě dohody. Nevím jestli mám nárok na mateřskou. Nikdo mě ted na HPP nevezme spíš si založím OSVČ jelikož pracuji pro více firem. A tak se chci zeptat někde jsem četla že manžel může mít mateřskou a rodičák za mě s tím že já bych byla doma. Jde mi i o to mít rodičák na minimální dobu tedy ty 2 roky. Je to možné?

Reklama

Reakce:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.04.18 14:07

Ahoj, taky mě to zajímá :lol: já vysokou ukončila a už jsme měsíc zaměstnaná (před tím jen brigády). Chceme s přítelem rodinu co nejdříve doufám, že už se zadařilo, jen nechci nic zakřiknout. Sice práci mám, ale četla jsme, že musí být odpracovaný určitý počet dní a ten by mi nevycházel:/

rozand
Ukecaná baba ;) 2331 příspěvků 11.04.18 14:12

Pokud by manžel chtěl žádat o PPM, má nárok až od 7. týdne po narození, ale nesmí dál pracovat na smlouvu, na kterou teď pracuje. Může mít jinou práci (nebo jinou smlouvu, pokud je jeho zaměstnavatel ochotný to takhle obcházet), jinak ne. Rodičák si můžeš zvolit přes něj.

Platil ti nějaký zaměstnavatel sociální pojištění? Musíš mít 270 dní nemocenského pojištění za poslední dva roky, jinak nárok na mateřskou nemáš.

rozand
Ukecaná baba ;) 2331 příspěvků 11.04.18 14:12
@Anonymní píše:
Ahoj, taky mě to zajímá :lol: já vysokou ukončila a už jsme měsíc zaměstnaná (před tím jen brigády). Chceme s přítelem rodinu co nejdříve doufám, že už se zadařilo, jen nechci nic zakřiknout. Sice práci mám, ale četla jsme, že musí být odpracovaný určitý počet dní a ten by mi nevycházel:/

Úspěšně ukončená VŠ by se měla počítat taky, když pak nastoupíte do práce, pokud vím.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.04.18 14:19

@rozand mě právě někdo tvrdil, že se do toho škola nepočítá. Že to bývalo dříve..
přijde mi ten stát na hlavu padlý. Žila jsem 4 roky v Anglii a můžu říct, že jen těžko jsme se pak srovnávala s podmínkama tady

rozand
Ukecaná baba ;) 2331 příspěvků 11.04.18 14:22
@Anonymní píše:
@rozand mě právě někdo tvrdil, že se do toho škola nepočítá. Že to bývalo dříve..
přijde mi ten stát na hlavu padlý. Žila jsem 4 roky v Anglii a můžu říct, že jen těžko jsme se pak srovnávala s podmínkama tady

Tak si najdi aktuální informace, počítá. Čtyři roky v Anglii, ale vadí ti, že tu nemůžeš vyždímat sociální systém, co to jde :lol: :roll:.

mission84
Kecalka 396 příspěvků 11.04.18 14:25
@Anonymní píše:
přijde mi ten stát na hlavu padlý. Žila jsem 4 roky v Anglii a můžu říct, že jen těžko jsme se pak srovnávala s podmínkama tady

No mohla si zůstat v Anglii tam bys určitě nemohla zůstat s dítětem 3 roky doma jako tady všechno má svý pro a proti.

AnnaU
Kecalka 492 příspěvků 11.04.18 14:29

@rozand
Nejspíš ne pracovala jsem jen na dohody. Jen minuly rok 8 měsíců jsem mela dvě dohody a z jedné se mi neco srazilo což se ne ted bude vracet. Tak nevím

AnnaU
Kecalka 492 příspěvků 11.04.18 14:32
@Anonymní píše:

Jak nevychazel? Potrebujes 270 odpracovaných dni což je 9 měsíců takže by ti to vycházelo pokud jsi uz měsíc zamestnana. Takže ty jsi v pohodě. :nevim: To je můj názor. Podle toho co jsem četla. Me nikdo nezaměstnanost protože v květnu teprve ukončil studium bude to uz vidět a dny nesplnim. :think:

Lendeš
Kelišová 5150 příspěvků 11.04.18 14:34

Z těch dohod je odváděno pojistné?

Úspěšně ukončené studium se do potřebných 270 dnů nemocenského pojištění pro nárok na PPM počítá, ale je potřeba ještě splnit druhou podmínku - nastoupit na PPM z pojištění činnosti (zaměstnání nebo jako OSVČ) nebo v ochranné lhůtě a ta ze studia neplyne. OSVČ navíc musí splnit podmínku, že min. 180 dnů nemocenského pojištění je v posledním roce před nástupem na PPM.

Otec dítěte může jít na PPM od počátku 7. týdne po porodu na základě dohody s matkou, ale nesmí po dobu čerpání PPM vykonávat činnost, ze které nárok vznikl. Matka musí vyřešit zdravotní pojištění.

U rodičáku můžeš být příjemcem normálně ty, jen doložíš vyměřovací základ otce dítěte a zvolíš si výši přes něj.

Lendeš
Kelišová 5150 příspěvků 11.04.18 14:37
@Anonymní píše:

A studium bylo úspěšně ukončeno? Pokud ano, tak nárok na PPM mít budeš, pokud zaměstnání neskončí před nástupem na PPM. A pokud by skončilo před nástupem na PPM, tak by záleželo, jestli se vejdeš do ochranné lhůty - ta je tak dlouhá jako dané zaměstnání, max. 180 dnů.

AnnaU
Kecalka 492 příspěvků 11.04.18 15:07

@Lendeš
Takze kdyz v květnu ukončim studium na VŠ v květnu si zaridim OSVČ a budu normálně pracovat a pak na mateřskou doložit akorát příjmy manžela a výberu si délku rodicaku je to takto možné???

Lendeš
Kelišová 5150 příspěvků 11.04.18 15:18
@AnnaU píše:
@Lendeš
Takze kdyz v květnu ukončim studium na VŠ v květnu si zaridim OSVČ a budu normálně pracovat a pak na mateřskou doložit akorát příjmy manžela a výberu si délku rodicaku je to takto možné???

Na mateřskou (PPM) bys šla ty, pokud splníš podmínky. Tam příjmy partnera nepotřebuješ. A u rodičáku bys jeho příjmy (vyměřovací základ) doložila, pokud si budeš chtít volit vyšší měsíční částku.

Především ale jako OSVČ je potřeba platit dobrovolné nemocenské pojištění, aby mohl ten nárok na PPM vzniknout.

A já si u toho OSVČ nejsem stoprocentně jistá (doporučuju si to ověřit na OSSZ, že i do těch potřebných 180 dnů za poslední rok se počítá i úspěšné studium). U zaměstnanců je to tak stoprocentně, že se úspěšné studium počítá do potřebných 270 dnů, ale u té druhé podmínky (180 dnů) u OSVČ si nejsem stoprocentně jistá. Ze zákona to chápu tak, že se to počítá, ale radši bych si to ověřila.

A taky u OSVČ platí, že během pobírání PPM nesmějí osobně vykonávat tu SVČ.

AnnaU
Kecalka 492 příspěvků 13.04.18 10:59

@Lendeš
Takže ja v květnu ukoncim VŠ. Půjdu na OSVČ jelikoz musím protože delam pro více firem. A v listopadu budu rodit. Takže nebudu mít nárok na mateřskou. Ale délku rodičovského příspěvku si muzu zvolit pres manžela. Jak se to děla?

Lendeš
Kelišová 5150 příspěvků 13.04.18 11:39

@AnnaU Ptala ses na to přímo na OSSZ? A v čem je háček ti řekli?

Výši rodičáku si můžeš zvolit na základě doložení vyměřovacího základu manžela. Manžel nejprve bude potřebovat z práce potvrzené příjmy (to se dělá do stejné přílohy jako se dokládá k žádosti o PPM), tu odevzdá na OSSZ spolu s formulářem pro potvrzení vyměřovacího základu a oni mu ten vyměřovací základ spočítají a potvrdí (nejspíš ne na počkání, takže možná je lepší chtít to poslat poštou).

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Postrach škol Táta parťák chce, aby si děti dělaly, co chtěly. Budeme negramoti?

Bloger, který je známý pod přezdívkou Táta parťák a který svou pravou... číst dále >

Šmejdství a půjčky zavánějící lichvou: Syn „té od sirotků“ je pěkné kvítko!

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která přišla s návrhem přijmout... číst dále >

Články z Ona Dnes

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec... číst dále >

Přehlídka prádla podle Rihanny? Nálepky na bradavky i těhotné modelky

Pětinásobná držitelka Grammy, zpěvačka, herečka a módní návrhářka Rihanna se... číst dále >

Reklama