Mateřská a rodičovská dovolená 2015

18.11.15 13:26

Mateřská a rodičovská dovolená 2015

Ahoj maminy :)
Prosím o radu, nevím kam se obrátit, každý mi říká něco jiného. Jsem teprve v 8 týdnu těhotenství. Jsem zaměstnaná teď nazačátku prosince budu mít po škole odpracovaný rok.Chci se zeptat jestli mám nárok na mater. i rodicovskou dovolenou? Pokud mám kolik tak budu brát když mám přiznaných cca 17000kč? Jestli je vůbec plat rozhodující při pobírání mateřské? Na mateřskou bych chtěla jít na 3 roky, ale nevím od čeho se odpíchnout. Děkuji moc za odpověd :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1080
18.11.15 13:43

@Luciee16 Na mateřskou ti stačí odpracovaných 270 dní, a plat je rozhodující, je to 60% z platu, ale mám pocit že se počítá s hrubé mzdy, a pak máš nárok na rodičovský příspěvek v celkové výši 220 000 a můžeš si sama určit kolik chceš měsíčně pobírat, a maximální hranice je 10 500

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9125
18.11.15 13:54

Pokud budeš mít v prosinci odpracovaný rok, tj. při nástupu na mateřskou cca rok a půl tak nárok máš ;-). Kolik to přesně je ti neřeknu a plat na mateřskou vliv nemá, akorát na volbu délky rodičovského příspěvku (to je rodičovská dovolená, která začíná po ukončení pobírání mateřské), ale pokud chceš na tři roky, tak je to jedno ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8700
18.11.15 14:27

Máš smlouvu na dobu neurčitou? Od toho se odvíjí, jestli budeš na rodičovské dovolené nebo budeš jen pobírat rodičovský příspěvek (jrho maximum je 11500 měsíčně, ne 10500, jak psal někdo výše).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8700
18.11.15 14:29
@AnastazieB píše:
Pokud budeš mít v prosinci odpracovaný rok, tj. při nástupu na mateřskou cca rok a půl tak nárok máš ;-). Kolik to přesně je ti neřeknu a plat na mateřskou vliv nemá, akorát na volbu délky rodičovského příspěvku (to je rodičovská dovolená, která začíná po ukončení pobírání mateřské), ale pokud chceš na tři roky, tak je to jedno ;-)

Samozřejmě, že plat na mateřskou, tedy PPM, vliv má, protože se to z něj počítá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1080
18.11.15 14:31

@zrcadlo No tak sem se překlepla, taky děláš s toho vědu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3302
18.11.15 15:01

@Luciee16:
Nárok na „mateřskou“ (mateřskou dovolenou a peněžitou pomoc v mateřství) budeš mít, pokud budeš mít za posdlední 2 roky odpracováno 270 dní (což zřejmě budeš) a v době nástupu na ni budeš zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Takže záleží na tom, jestli máš smlouvu na dobu neurčitou, případně pokud na dobu určitou, tak do kdy nebo jestli ti ji prodlouží. Na mateřskou se nastupuje 6-8 týdnů před termínem porodu a trvá 28 týdnů (vychází to plus minus do 5 měsíců dítěte, podle toho, kdy přesně nastoupíš a porodíš). Výše PPM se vypočítává z platu, takže je důležité, kolik máš „přiznáno“. Zjednodušeně to vychází asi na těch 60 % hrubé mzdy, jak už tu někdo psal.
Po vyčerpání PPM, resp. ode dne porodu, pokud na PPM nebudeš mít nárok, můžeš požádat o rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek. RD je omluvené volno z práce, žádáš o ni tudíž zaměstnavatele, délka je na tobě, nárok na ni máš do 3 let věku dítěte. RP je dávka státní sociální podpory, vyplácí ji úřad práce. Celková částka je ale pro všechny stejná - 220 000, které si sama rozvrhneš na měsíční příspěvky, podle toho, jak dlouho ho chceš pobírat. Nejdéle to jde do 4 let věku dítěte a maximální měsíční částka je 11 500 (to vychází zhruba do dvou let, pokud jsi předtím měla PPM). RP na platu přímo nezávisí, jen pokud bys měla hodně nízký, může ti to oezit tu měsíční částku, ale celkově pořád dostaneš 220 000, jen rozdělené do delšího období.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.11.15 15:31

Děkuju noc za rady :-) smlouvu mam do konce roku ale prodlouzenou ji mit budu :-) a priznano to budu mit taky vsechno :-) a pak narok na nejaky pridavky na dite take mam??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama