Mateřská a rodičovská dovolená psaná na partnera

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
kkatuskkaa
Kecalka 157 příspěvků 01.10.14 12:47
Mateřská a rodičovská dovolená psaná na partnera

Ahojky holky, mam dotaz, zda některá z vás nemá zkušenosti s tím, že by její partner pracoval v Německu a ona na něj pobírala mateřský a rodičovský příspěvek. Prosím o zkušenosti, já se v tom pěkně plácám :roll: Krásný těhulkování :D

Reakce:
Zuzlounek
Ukecaná baba ;) 1907 příspěvků 01.10.14 12:55

Ano mám, manžel pracoval v Anglii. Mateřský příspěvek neboli PPM jsem nepobírala, pokud nemáš odpracováno, jak se píše v zákoně, tak na něj nemáš nárok, ten nelze přepsat na manžela. Rodičovský příspěvek bude také psaný na tebe s tím, že uvedeš manželův příjem. K tomu stačí si vyzvednout na SSP formuláře a pak musíš mít buď potvrzení o příjmu za jeden kalendářní rok nebo já dodala výplatní pásky, se kterými dojdeš na OSSZ na oddělení EU, kde potvrdí denní vyměřovací základ a spolu s žádostí o RP pak dáš na SSP

Terlas
Závislačka 4619 příspěvků 01.10.14 13:02

Pokud jsem to správně pochopila, na PPM nemáme nárok pokud jsme neodpracovaly cca rok, na RP má nárok každá žena bez ohledu na práci jen ta co nepracovala si nemůže vybírat a musí na 4 roky. Pokud se čerpá RP skrz otce dítěte musí doložit z práce, že si platil zdravotní a sociální miminálně rok, příjem se tam neřeší (alespoň výška příjmu není směrodatná) pak si žena může vybrat 2 nebo 3 roční variantu. Celková částka na RP je 220 000 pro všechny.

Zuzlounek
Ukecaná baba ;) 1907 příspěvků 01.10.14 13:26

@Terlas i výška příjmu manžela je směrodatná, musím mít určitou výši denního vyměřovacího základu, aby žena mohla volit 2 letou variantu.

ynax
Extra třída :D 13126 příspěvků 01.10.14 13:39

Zkus pohledat v místních diskuzích. Už se to tu řešilo několikrát…Na mateřskou nárok není, pokud nemá odpracováno. Na rodičák nárok je… ale je tu problém, pokud otec pracuje v cizině. Ještě vloni tu holky řešily, že v tom případě neměly nárok na rodičák z ČR, ale musely ho pobírat přes otce v cizině. Při odevzdání dokumentů se podepisuje čestné prohlášení, kdo tam zalže a oni na to přijdou, tak musí vracet všechny peníze.

kkatuskkaa
Kecalka 157 příspěvků 01.10.14 20:22

Jsem vedená na pracáku a chtěla bych pobírat rodičák na partnera, ale ten pracuje v Německu, tak nevím zda je to vůbec možný a jak to tam vše funguje. Na sociálce mi právě řekli, že na nic z ČR nebudu mít nárok a že vše budu muset zařizovat v Německu.

Terlas
Závislačka 4619 příspěvků 01.10.14 20:27
@kkatuskkaa píše:
Jsem vedená na pracáku a chtěla bych pobírat rodičák na partnera, ale ten pracuje v Německu, tak nevím zda je to vůbec možný a jak to tam vše funguje. Na sociálce mi právě řekli, že na nic z ČR nebudu mít nárok a že vše budu muset zařizovat v Německu.

to je nějaká blbost, na RP máš nárok pokud žiješ v ČR a normálně porodíš dítě a je jedno kde je otec nebo kde pracuje, jen si nemůžeš vybírat z variant a nastoupíš automaticky na 4 roky. Bez ničeho tě s děckem nenechají :zed: nepleteš si to s Peněžitou podporou v mateřství? na tu nárok nemáš pokud jsi na UP. Rodičovská podpora se vyplácí až po porodu a má na ní nárok každá žena bez ohledu na partnera nebo práci…

Terlas
Závislačka 4619 příspěvků 01.10.14 20:37

@kkatuskkaa musíš mít ale trvalý pobyt v ČR. Normálně si po porodu zažádáš o RP a dostaneš 4 letou variantu 220 000,– na 4 roky, rozpočítej si to na měsíce. Mateřská se vyplácí i před porodem a počítá se z platu, na tu nárok nemáš ani partner.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích... číst dále >

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako... číst dále >

Články z Expres.cz

Muž roku Jiří Kmoníček: Čekal jsem lechtivé zprávy, ale ne fotky penisu od muže

Nejkrásnější Muž Česka Jiří Kmoníček (24) je po vítězství v soutěži krásy na... číst dále >

Jsi nula, opustil jsi rodinu! Fanoušci grilují Plekance za vyjádření k soudu

Velká spousta lidí mu v rozvodové bitvě fandí, vítězoslavné výkřiky na... číst dále >