Mateřská a rodičovská dovolená vs. přivýdělky

656
11.10.05 10:06

Mateřská a rodičovská dovolená vs. přivýdělky

Téma mnohokrát diskutované, přesto pro mě aktuální. Byl jste někdo v podobné situaci?

Zaměstnavatel mi nabízí možnost že budu část práce, kterou dělám teď , vykonávat doma, až budu s mimi, a na oplátku že mě bude stále platit. Neřekl kolik ale myslím že jsem mu jasně vysvětlila že jestli se mám zavázat k nějaké činnosti v době, kdy se budu starat o mimi,tak to pro mě nemá cenu, jestliže to bude znamenat, že v celkovém součtu budu mít o čtyři tisíce víc než nárok na mateřskou.

Takže ad 1) Předpokládám že pokud budu stále ´zaměstnaná´, nemám nárok na mateřskou, je to tak? Tu činnost bych chtěla dělat pro extra peníze k MD, ne abych se pak bála, že mi z nějakého důvodu nedají výplatu a já nebudu mít nic…

Ad 2) Výše přivýdělku na mateřské je neomezená, že? Je problém být zaměstnankyní na MD a ´přivydělávat si´ na živnostenský list? To by k tomu výše bylo ok řešení, myslím.

Není tu někdo přes zákony, než začnu pátrat v oficiálních zdrojích informací?

Díky,

Anina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1121
11.10.05 10:10

Aninko, v deníčku Nových snažilek jsem něco písla o průběhu porodu, je to jen pár řádků, ale myslím, že bys měla zájem a informuj , prosím, i jiné těhulky v deníčku, pořád mám pocit, že dlužím informace. A děkuji za přání - Tvoje číslo na mobil samozřejmě zůstalo doma…No ale to mi odpustíš, že??
Měj se moc hezky a doufám, že jsi v pořádku a cítíš se dobře.
Zdraví Metelka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
656
11.10.05 10:59

Jeee Metelko tak uz jsi opet ´online´ - no samozrejme nevadi, urcite jsi mela jine myslenky nez psat anine, chichi. Ninocka je nadherna, a jmeno jste take vybrali moc hezky, zni opravdu vznesene. Co vic si prat…
Moc vas zdravim!

Anina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
625
11.10.05 11:44

Ahojky,
já myslím, že si trochu pleteš pojmy. Zhruba první půlrok jseš na mateřské a k tomu si nesmíš přivydělávat, jinak na ní nemáš nárok. Až ti skončí mateřská, náleží ti rodičovský příspěvek a na ten máš nárok bez ohledu na to, že si třeba vyděláš majlant:-) V tomto případě už to není nijak omezeno. Z praxe znám případ, kdy se výdělek paní, která pracovala externě téměř od narození mimča, psal první půlrok na jejího manžela, aby nepřišla o mateřskou. Neber to jako návod, legální to není…

Jana + Kačenka skoro 10m

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
656
11.10.05 11:55

Jana12: Nemyslim si ze si pletu pojmy, rozdil mezi materskou a rodicovskou dovolenou je mi znam. Jen jsem si nebyla jista, jestli v pripade ze pobiram materskou, muzu mit jeste dalsi prijmy z vydelecne cinnosti nebo jestli tim o materskou (a potom rodicovsky prispevek) prijdu. Deti jeste nemam, nemusela jsem to resit, az ted. Takze jak rikas, o materskou prijdu, pokud budu mit jeste dalsi prijmy, a tyto prijmy mohou byt neomezene po ukonceni materske, po dobu rodicovske dovolene, je to tak?

Anina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Kac
5049
11.10.05 13:21

Anine:
Ahoj,
To, ze si shuba pul roku co jsi na materské nesmis privydelat, jinak na ni nemas narok neni pravda - nebo presneji receno nemas spravne info.

Ta pani to mela prepsano na mazela, ale asi z jineho duvodu.
Ja jsem pobirala materskou (37t)jako samozivitelka, pritom jsem v prac. pomeru a pritom jeste podnikam-privydelavam si. Jediny problem nastal v tom ze jsem si musela cast materske platit socialni jako podnikatelka.
Proc… to je na delsi psani… Zalezi to taky na tom kolik ti zamestavatel napsal prijmu, vse je to od prijmu…
pa Kac+H

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Kac
5049
11.10.05 13:23

Promiiiin Anino,
bylo to adresovane Jane!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
605
12.10.05 11:52

Tak tohle jsem hodně řešila. Jsem zaměstnaná a z toho zaměstnání mi budou počítat PPM (peněžitá pomoc v mateřství). Dále mám živnosťák na vedlejší činnost, ze které ho jsem nikdy neplatila žádné zálohy ani platby na sociálku (vždy mi to vyšlo tak abych nemusela platit). Na mé okresní správě sociálního zabezpečení mi řekly, že si během pobírání PPM NESMÍM přividělat. Poslala jsem tedy dotaz na Českou správu soc. zabezpečení a bylo mi sděleno následující:

• při pobírání PPM (ze zaměstnaneckého poměru) si mohu dále vydělávat na živnostenský list.
    Po ukončení PPM začnu pobírat rodičovskou a u té si mohu vydělat NEOMEZENĚ i jako zaměstnanec i jako OSVČ (živnosťák), ale podmínkou je doložit, že moje dítě hlídá v době zaměstnání zletilá osoba, tedy alespoň tak jsem se to dočetla v zákonech.

kopíruji odpověď z české správy soc. zab.:
„k Vašemu dotazu, který se týká možnosti výkonu samostatné výdělečné činnosti při pobírání peněžité pomoci v mateřství z nemocenského pojištění zaměstnanců, sdělujeme následující:
Výkon samostatné výdělečné činnosti nebrání nároku na peněžitou pomoc v mateřství poskytovanou z nemocenského pojištění zaměstnanců tzn., že jestliže budete tuto dávku pobírat z nemocenského pojištění zaměstnanců, můžete při jejím pobírání vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, a to bez ohledu na výši dosaženého příjmu. Výkon samostatné výdělečné činnosti by bránil pouze nároku na poskytování peněžité pomoci v mateřství z nemocenského pojištění OSVČ, neboť jednou z podmínek nároku na tuto dávku je, že samostatná výdělečná činnost není v době jejího poskytování z nemocenského pojištění OSVČ vykonávána osobně.“

Tak doufám, že jsem vám moc nezamotala hlavy.

Bára

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
827
5.11.05 06:52

Tak teď jsem z toho dokonale zmatená! Můžu někde pracovat na dohodu o provedení práce, když budu na mateřské dovolené a potom, když budu na rodičáku? Z DoPP se neodvádí sociální ani zdravotní, ale jen daň (musí se jednat o práci do 100 hodin ročně a zároveň o práci nárazového charakteru. Doteď jsem si myslela, že to jde v obou případech. Je přece moje věc, když si přivydělám způsobem, ze kterého se ze zákona neodvádí pojištění a na všechny dávky musím mít nárok, když jsem několik let před odchodem na mateřkou to sociální poctivě platila jako zaměstnanec.

Díky za odpověď,

Bebet

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1182
5.11.05 08:47

Pokud pracujete v tom samém zaměstnání, ze kterého máte čerpat mateřskou (to je těch 28týdnů, u samoživitelek víc), tak nemůžete v tom zaměstnání pracovat. Takže buď bude Anina u svého zaměstnavatele dostávat mzdu, nebo mateřskou. Obojí současně nelze. Mateřská je totiž příjem, který nahrazuje výdělek (tedy stejně jako nemocenská).

Na živnostenský list by v té době (dle mého názoru) pracovat mohla, pokud opět z té živnosti nebude čerpat mateřskou. Při práci na dohodu též nevidím nic proti zákonu, s tím, že kdyby to bylo u jiného zaměstnavatele, je naprosto OK, u toho stejného si myslím, že je to „na hraně“ a chtělo by to ještě ověřit.

Tedy shrnutí - nemůžu mít mzdu a mateřskou z jednoho zdroje. Nevím, jestli to píšu dost srozumitelně.

Takže zatím je možno mateřskou čerpat z více zdrojů - třeba mám 3 zaměstnavatele, u kterých platím sociální a zdravotní pojištění a vzniká tam nárok, k tomu můžu mít i živnostenský list a opět, vznikla-li mi účast na pojištění, mám nárok na mateřskou. V takovém to „vzorovém“ příkladu, dostanu 4× mateřskou (ve výši dle dosažených výdělků v tom kterém pracovním-podnikatelském poměru). ALE POZOR! toto nemá být možné v příštím roce. Zatím jsem tento nový zákon neviděla, ale plán je, aby mateřská byla vyplácena jen jedna-jediná, ze součtu všech příjmů (ať zaměstnaneckých, nebo podnikatelských) a samozřejmě omezena stropem. Takže teď je situace mnohem výhodnější, než má do budoucna být.
Teď můžu dostat z každého zaměstnání+podnikání maximum, potom ze součtu všech maximum, což je mnohem méně.
Tedy omlouvám se, jestli se mi nepodařilo to napsat dost srozumitelně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1182
5.11.05 08:50

A ještě - co se týká rodičáku, tam si můžete přivydělat kdy chcete, jak chcete a kolik chcete, pokud dítě není umístěno ve školce - tedy na furt.
„Problémy“ jsou jen pro mateřskou - těch 28týdnů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama