Mateřská a rodičovská, mám nárok?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Lucinda1995
Nováček 6 příspěvků 1 inzerát 24.10.18 19:18
Mateřská a rodičovská,mam narok?

Dobry den, mam dotaz? Snad nikoho nepohorsim a nebudete me tu bicovat.. jsem v 6.mesici těhotenství a nez pujdu na socialku, chci se zeptat Vas zkusenych. Mam narok na materskou? Pred otehotnenim jsem byla rok a par mesicu jako zaměstnanec, pote jsem byla dva mesice na UP a od letosniho unora jsem OSVC. Jako OSVC si platim nemocenske 4.mesice.. mam tedy narok na materskou?
Moc dekuji za odpověď :)

Přečtěte si článek: Peněžitá pomoc v mateřství 2019: Aktuální info

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Lendeš
Kelišová 6397 příspěvků 24.10.18 19:33

Pro OSVČ platí jednak, že musí splnit 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (nastupuje se v rozmezí 6-8 týdnů před porodem). A k tomu si jako OSVČ musí platit dobrovolné nemocenské min. 180 dní za poslední rok před nástupem.

Lucinda1995
Nováček 6 příspěvků 1 inzerát 24.10.18 20:02

@Lendeš a kdyz jsem byla predtim zamestnanec to se nepocita?

Gosi
Kelišová 5813 příspěvků 24.10.18 20:18
@Lucinda1995 píše:

Ne, bohuzel… Tech 270 dnu je jedna podminka, druha je nastup na materskou nejvic pul roku(ale taky je to na neco vazany)… Me to nevyslo o dva mesice, ale na rodicovskou mas narok, ta je vpodstate nepodminena…

Lucinda1995
Nováček 6 příspěvků 1 inzerát 24.10.18 20:20

@Lendeš jeste jsem zapomnela zminit, ze od zari 2017 do dubna 2018 jsem byla studentka vysoke skoly, dokazete mi prosim poradit, ???? dekujiii

Gosi
Kelišová 5813 příspěvků 24.10.18 20:20

Teda pokud si neplatis to bonusove pojisteni…

Lendeš
Kelišová 6397 příspěvků 24.10.18 20:25
@Lucinda1995 píše:

Do té podmínky 270 se to počítá, když to spadá do období 2 let před nástupem na PPM. Do těch 270 dní se počítá i úspěšně dokončené studium. Ale pak tam máš tu druhou podmínku pro OSVČ, tedy těch 180 dní za poslední rok.

1mila2
Zasloužilá kecalka 993 příspěvků 24.10.18 20:38

@Lendeš tak to by ji jeste mohlo vyjit, ne? Zalezi teda v kolikatem presne je tydnu, ale jestli si to uz 4mesice plati, tak uz ji zbyvaji jen 2 (6×30=180). Snad do toho nevnasim nejake zmatky :oops:

Lucinda1995
Nováček 6 příspěvků 1 inzerát 24.10.18 20:55

Jsem 24tt,mam v planu si do konce roku jeste platit nemocenské, ale jsem na neschopence od minuleho tydne kvůli nohám, tak snad to nebude problem.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.01.19 10:35

Ahoj,obnovuji téma. Ráda se zeptám zkušenejších a v tomto zdatnějších. :) Byla jsem od 11/2014-11/2017 na rodičovské dovolené. Poté jsem byla přihlášena na ÚP. Na začátku února 2018 jsem nastoupila na 6hodinový úvazek,jako asistentka dítěte s vývojovou dysfázií na ZŠ. Potom dva měsíce prázdnin na ÚP a teď mám smlouvu od září do konce února. Zjistila jsem,že jsem těhotná a zajimá mě,zda bych měla nárok na mateřskou. Na nemocenskou jít bezdůvodně nechci a ani nemůžu,máme s první dcerou hodně odpoledních aktivit a nebudu kvůli pár korunám ze sociálky sedět zbytečně doma. Díky za odpovědi. :kytka:

Lendeš
Kelišová 6397 příspěvků 10.01.19 10:44
@Anonymní píše:
Ahoj,obnovuji téma. Ráda se zeptám zkušenejších a v tomto zdatnějších. :) Byla jsem od 11/2014-11/2017 na rodičovské dovolené. Poté jsem byla přihlášena na ÚP. Na začátku února 2018 jsem nastoupila na 6hodinový úvazek,jako asistentka dítěte s vývojovou dysfázií na ZŠ. Potom dva měsíce prázdnin na ÚP a teď mám smlouvu od září do konce února. Zjistila jsem,že jsem těhotná a zajimá mě,zda bych měla nárok na mateřskou. Na nemocenskou jít bezdůvodně nechci a ani nemůžu,máme s první dcerou hodně odpoledních aktivit a nebudu kvůli pár korunám ze sociálky sedět zbytečně doma. Díky za odpovědi. :kytka:

Pokud ti smlouvu neprodlouží, tak se musíš vejít do ochranné lhůty, která je tak dlouhá jako tohle zaměstnání, které máš od září, max. 180 dní. A nastoupit na PPM můžeš nejdřív 8 týdnů před porodem, tak si spočti, jestli se vejdeš.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.01.19 10:49
@Lendeš píše:
Pokud ti smlouvu neprodlouží, tak se musíš vejít do ochranné lhůty, která je tak dlouhá jako tohle zaměstnání, které máš od září, max. 180 dní. A nastoupit na PPM můžeš nejdřív 8 týdnů před porodem, tak si spočti, jestli se vejdeš.

Jestli dopadne vše dobře,tak bych měla rodit cca v půlce srpna,ale kdo ví. Dcera je nedonošená(nezjištěn důvod),u ní jsem na PPM ani skoro nastoupit nestihla.

Lendeš
Kelišová 6397 příspěvků 10.01.19 10:56
@Anonymní píše:
Jestli dopadne vše dobře,tak bych měla rodit cca v půlce srpna,ale kdo ví. Dcera je nedonošená(nezjištěn důvod),u ní jsem na PPM ani skoro nastoupit nestihla.

To se vejdeš do ochranné lhůty v pohodě.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.01.19 11:00
@Lendeš píše:
To se vejdeš do ochranné lhůty v pohodě.

Moc děkuji. Ráda bych se ještě zeptala,pokud Tě to neobtěžuje,co a jak dál? K 1.3. se přihlásím na ÚP a 8 týdnů před porodem si půjdu vyřídit PPM? Omlouvám se,že se ptám jak blbec,ale je to pro mě španělská vesnice.

Lendeš
Kelišová 6397 příspěvků 10.01.19 11:57
@Anonymní píše:
Moc děkuji. Ráda bych se ještě zeptala,pokud Tě to neobtěžuje,co a jak dál? K 1.3. se přihlásím na ÚP a 8 týdnů před porodem si půjdu vyřídit PPM? Omlouvám se,že se ptám jak blbec,ale je to pro mě španělská vesnice.

Ano, normálně se zaeviduj na pracák a můžeš brát podporu. A na PPM s zvolíš nástup v rozemzí 6-8 týdnů před porodem a žádost budeš vyřizovat přes bývalého zaměstnavatele.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama