Mateřská dovolená - co a jak?

9
8.9.21 07:39

Materska dovolená-co a jak

Zdravím :mavam: potrebovala bych poradit nebo uz se z toho zblázním…cekam prvni mimi a dostala jsem 27.8. od dr. papir na materskou s tím ze od 30.8. nastupuju na mateřskou v terminu 8tydnu pred TP, vyplnila jsem to a dala v praci ucetni aby to poslala na socialku.to pry uz udelala, ale bylo mi vcera řečeno ze prvnich 14dni mi bude platit zamestnavatel jako nemocenskou a ze hned po porodu musim na pracaku vyřídit rodičák nebo co…pritom vsude jsou informace uplne jiny, ze je materska na 28tydnu a pak se zada pred ukoncenim prave o ten rodičák a kdyz jsem se o tom zminila tak to tak prý není… :think: jsem zamestnana uz asi od r.2015 vsechno radne placený, tak si myslim ze bych mela mit narok na tu mateřskou…jen bych chtela vedet jak to ted je at jsem v práci chytřejší…chci to mit poradne vyřízený a nikdo mi neni schopnej poradne poradit…jsem uz zoufalá, tohohle jsem se snad bala nejvíc toho papírování… :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
19565
8.9.21 07:45

@Emve Dřív to tak skutečně bylo, že o RP se žádalo v měsíci, kdy končí MD. Jak je to teď ti nejlépe poradí na sociálce, tak si tam brnkni :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9
8.9.21 07:57

@unuděná děkuju,asi tam budu muset brnknout no…ale i na gynde mi rekli abych ten papír predala at mi chodi peníze a v práci me prave zarazili tou udajnou,,nemocenskou,,…pritom jsem cely mesic az na ty dva posledni dny byla porad v práci bez jakykoliv dovoleny i neschopenky… :nevim:
Nebo to je tak ze tech 8-6tydnu před porodem se bere spíš jako neschopenka než mateřská?? 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9725
8.9.21 08:02

@Emve no s tou neschopenkou by jsi řešila, kdyby jsi na mateřskou neměla nárok. Ale ty máš, tak tohle nevím proč řeší. Nastoupis na mateřskou a jak ti bude končit, tak si půjdeš vyřídit RP, to už je na tobě kdy a od kdy jej budeš čerpat.

Ještě mě napadlo, že by ti nevznikl nárok kvůli smlouvě. Děláš normálně na HPP? Nebo děláš třeba jen na DPP?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8534
8.9.21 08:03

To ti řekli v práci? No já teda nejsem odborník, jen jsem to 3× řešila u sebe a připadá mi, že ti řekli pěknou blbost :lol: Hele, zavolej si přímo na sociálku. Buď na obecnou informační linku, kde ti „lidsky“ vysvětlí, jak to přesně funguje. A můžeš se pokusit protelefonovat i ke své konkrétní pracovnici, zeptat se, jestli papíry v pořádku dorazily a jak to teda bude. Z mé zkušenosti jsou tam milé a ochotné ženy :D Pokud máš na mateřskou nárok, tak ji skutečně budeš pobírat 28 týdnů a až poté žádat o rodičovský příspěvek (cca těch pět týdnů předem by mělo stačit, mají 30 dnů na vyřízení).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19565
8.9.21 08:05

A jsi si jistá, že máš nárok na mateřskou?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9
8.9.21 08:07

@Cenarius prave proto mi to přišlo divný…musim si tam zajet at mi to nějak vysvětlí..nebyla jsem si jista jak to doopravdy je, tak mam od vcera hlavu v pejru a brouzdam kde můžu a vsude se píše právě jen to samy…celou dobu jsem pocitala s tim ze pujdu na tu mateřskou a pak zazadam o ten rodičák tak jsem to nijak nehrotila, ale vcera me timhle právě dostali a nevim vubec nic… :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
115
8.9.21 08:08
@Emve píše:
@unuděná děkuju,asi tam budu muset brnknout no…ale i na gynde mi rekli abych ten papír predala at mi chodi peníze a v práci me prave zarazili tou udajnou,,nemocenskou,,…pritom jsem cely mesic az na ty dva posledni dny byla porad v práci bez jakykoliv dovoleny i neschopenky… :nevim:
Nebo to je tak ze tech 8-6tydnu před porodem se bere spíš jako neschopenka než mateřská?? 8o

Odcházela jsem na mateřskou 6 týdnů před termínem porodu. Odevzdala jsem papír od lékaře (žádost o PPM) normálně v práci. Ty by to měli poslat na OSSZ spolu s denním vyměřovacím základem. Celou PPM (28 týdnů u jednoho dítěte) vyplácí OSSZ, ne zaměstnavatel, ani prvních 14 dní.

Rodičovský příspěvek můžeš řešit během mateřské. Mají na to 30 dnů. Takže stačí až měsíc před koncem.

Nezapomeň čerpat dovolenou (mezi PPM a rodičákem) a taky nezapomeň zažádat u zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9
8.9.21 08:08

@Cenarius normalne HPP na dobu neurcitou

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9
8.9.21 08:14

@Zijposvem ten papir na PPM uz jsem prave dala a ucetni uz odeslala..a presne jak pisete tak jsem to do vcerejska chapala i ja…a muzu se zeptat kdy se ma žádat o tu rodicovskou u zamestnavatele? To jsem myslela prave ze pak budu muset na ten prac.urad…a kdyz zazadam treba mesic a pul dopredu radsi tak i tak se musí čerpat dovolená?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19565
8.9.21 08:16

@Emve O rodičovský příspěvek žádáš na úřadu práce na oboru sociálních dávek, ne u zaměstnavatele. U zaměstnavatele bys měla nahlásit délku rodičovské dovolené (nemusí být shodná s délkou pobírání RP) - to můžeš udělat hned. Maximálně do 3 let věku dítěte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9
8.9.21 08:18

@unuděná co jsem se dočetla, tak jde o to mit odpracovano 270dni za posledni dva roky…a to určitě mam…nemela jsem zadnou neschopenku ani dovolený…jsem normalne na HPP na dobu neurčitou…ale jestli je v tom jeste neco vic co jsem se uz nedocetla, tak to už nevím :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19565
8.9.21 08:20
@Emve píše:
@unuděná co jsem se dočetla, tak jde o to mit odpracovano 270dni za posledni dva roky…a to určitě mam…nemela jsem zadnou neschopenku ani dovolený…jsem normalne na HPP na dobu neurčitou…ale jestli je v tom jeste neco vic co jsem se uz nedocetla, tak to už nevím :think:

Tak to tě spíš účetní nakrmila nějakými blbostmi, já bych si z toho asi nedělala hlavu. MD platí od začátku OSSZ, ne zaměstnavatel. Možná si tam brnkni, jestli tam tu tvou žádost skutečně mají (jestli je účetní popleta, tak ať máš jistotu) a dál se nestresuj. V práci nahlaš dobu, po kterou plánuješ být doma a o RP si zažádej po porodu, až na to budeš mít myšlenky :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
115
8.9.21 08:21
@Emve píše:
@Zijposvem ten papir na PPM uz jsem prave dala a ucetni uz odeslala..a presne jak pisete tak jsem to do vcerejska chapala i ja…a muzu se zeptat kdy se ma žádat o tu rodicovskou u zamestnavatele? To jsem myslela prave ze pak budu muset na ten prac.urad…a kdyz zazadam treba mesic a pul dopredu radsi tak i tak se musí čerpat dovolená?

Jestli máš nárok na PPM, což z toho, co píšeš, vypadá, že ano. Tak mají spíš bordel u tebe v práci. Protože, co tě řekli, je hloupost.

Jinak… rodičovský příspěvek, je dávka, kterou vyplácí ÚP a žádáš tam. Ale musíš požádat svého zaměstnavatele o volno - rodičovskou dovolenou. Ze zákona ti ji dát musí, takže jde spíš o formalitu. Ze zákona máš nárok na rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte. Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená nemusí mít stejnou dobu trvání/pobírání. To záleží na tobě.

Řádná dovolená se čerpá u zaměstnavatele a je to dovolená, kterou jsi nestihla vyčerpat do nástupu na mateřskou + by ti měla naskočit nějaká nová dovolená za dolů čerpání mateřské (PPM). Tak tu je dobré vyčerpat. Musíš poslat žádost zaměstnavateli, že si ji přeješ čerpat po skončení mateřské. Takže ti pak další měsíc přijde z práce prostě výplata za tu dovolenou. To už je nazávisle na rodičovském příspěvku :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1903
8.9.21 08:25

Hele, a není ta účetní prostě jenom zpitomělá tím, že jdeš na mateřskou 8 týdnů před porodem a ne 6? A proto tam matlá něco o nemocenské na 14 dní?

Normálně bych tam zašla/zavolala a řekla že jde o normální mateřskou, žádná nemocenská. A pokud už ten papír poslala na sociálku, tak bych tam zavolala a přeptala se, jestli je všechno v pohodě. Ohledně rodičáku zaměstnavateli tak max písemně nahlásíš, že na něj nastupuješ a jak dlouho na něm budeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat