Mateřská dovolená - jak dlouho?

terezka19
25.8.11 12:42

Mateřská dovolená - jak dlouho?

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, na jak dlouho mám nárok na mateřskou dovolenou. Četla jsem, že běžně je to 28 týdnů, ale pokud žena porodí více dětí, tak je to 37 týdnů. 37 týdnů je to i v případě, pokud je žena sama - tj. neprovdaná, ovdovělá či rozvedená.
Mám v tom ale trochu zmatek…jsem sice neprovdaná, ale žiji ve společné domácnosti s přítelem. Mám tedy nárok na 37 týdnů nebo jen těch 28? a Co kdybych s přítelem ve společné domácnosti nebydlela? To by pak bylo těch 37 týdnů, že?

Můžete mi prosím napsat jak to je? Mám v tom nějaký zmatek a nejsem si tedy jistá, jestli budu mít těch 37 nebo jen 28 týdnů. Dítě čekám jen jedno :-)

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

mag
11301
25.8.11 12:47

28 týdnů. 37 je jen u vícerčat, u osamělých žen to bylo pro značné zneužívání zrušeno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16941
25.8.11 12:51

jo,jo, jen těch 28! :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
nepř. terezka19
25.8.11 13:03

ahááá, tak to jo. já jsem si právě půjčila knížku o mateřství, a tam se píše tohle. no, koukám na rok vydání a je to z roku 2003, takže to asi moc aktualizované nebude :-D a to ani ty vdovy nemají právo na 37 týdnů? :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
72066
25.8.11 13:12

Ne, nemají, prostě je to podle počtu dětí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1438
25.8.11 13:21

Jj, teď už je to jenom podle počtu dětí. Ale i dřív, když to bylo i podle osamělosti matky, tak se opravdu hodnotila „osamělost“ nikoli „vdanost“. Takže třeba vdaná žena, kerá žila osaměle (co já vím - třeba byl její manžl ve vězení), měla nárok na delší dobu. Ale je pravda, že svobodné ženy toho často zneužívali a tvářili se osaměle, aby měly přiznánu delší dobu. Pokud vím, u svobodných většině firem či sociálek stačilo v tomto smyslu napsat čestné prohlášení o osamělosti a víc se v tom nešťourali :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
terezka19
25.8.11 16:20

holky, díky za info…mám ještě jeden dotaz.

na netu se píše (citováno z http://www.babyonline.cz/…ovolena.html#…)

„Vznikne-li zaměstnankyni, v době trvání pracovního poměru, nárok na další PPM (do 4 let od první PPM), použije se pro výpočet další PPM denní vyměřovací základ rozhodný pro první PPM, upravený podle právě platných zákonů.“

Je tohle stále ještě pravda? Já měla pocit, že pokud otěhotním po druhé (např. za 2,5 roku od prvního těhotenství), nárok na PPM mít nebudu, neboť jsem posledních 270 dní nepracovala…tudíž bych měla nárok jen na rodičovský příspěvek, a na rodičovskou dovolenou v délce 4 roky …

je to tak a nebo to naše milá vláda opět změnila?
na netu je milion informací, ale vzhledem k tomu, že se to neustále mění, tak nevím, podle čeho se mám vlastně řídit :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
72066
25.8.11 16:53
terezka19 píše:
holky, díky za info…mám ještě jeden dotaz.

na netu se píše (citováno z http://www.babyonline.cz/…ovolena.html#…)

„Vznikne-li zaměstnankyni, v době trvání pracovního poměru, nárok na další PPM (do 4 let od první PPM), použije se pro výpočet další PPM denní vyměřovací základ rozhodný pro první PPM, upravený podle právě platných zákonů.“

Je tohle stále ještě pravda? Já měla pocit, že pokud otěhotním po druhé (např. za 2,5 roku od prvního těhotenství), nárok na PPM mít nebudu, neboť jsem posledních 270 dní nepracovala…tudíž bych měla nárok jen na rodičovský příspěvek, a na rodičovskou dovolenou v délce 4 roky …

je to tak a nebo to naše milá vláda opět změnila?
na netu je milion informací, ale vzhledem k tomu, že se to neustále mění, tak nevím, podle čeho se mám vlastně řídit :nevim:

Vláda nic nezměnila, i když to co cituješ není taky úplně přesné… Pokud ti stále trvá pracovní poměr, tak nárok na další PPM máš, protože i když fyzicky nepracuješ, tak jsi stále účastna nemocenského pojištění. A v zákoně se mluví o „účasti na pojištění po dobu alespoň 270 dní za poslední 2 roky“ nikoliv o tom, že musíš pracovat.
A podmínky nároku na PPM se naposled měnily na přelomu 2008/2009, což mi nepřijde, že by se furt něco měnilo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama