Mateřská dovolená - jak to chodí

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Drndadvě
Stálice 52 příspěvků 13.02.18 11:58
Mateřská dovolená - jak to chodí

Ahoj holky,

chtěla bych se Vás zeptat na pár věcí. S přítelem jsme spolu 2,5 roku. Jsme sice mladí (bude mi 21), ale jsme finančně zaopatření. Přítel podniká a přijde si na krásné peníze, má výplata se jeho sice vůbec nevyrovná, ale stěžovat si nemůžu. :) Na jaře tohoto roku začneme stavět baráček (jsem toho názoru, že čím dřív začneme, tím dřív splatíme hypotéku), jenže i přes to, že přítel má krásné peníze mám strach, že až nastoupím na MD, že to nezvládneme. Je mi totiž hrozně blbý to, aby pak většinu z toho táhl jen on, a proto jsem se rozhodla, že až dítko přijde, půjdu na MD pouze na dva roky. ;) Jinak co se mého zaměstnání týče, chtěla jsem tam zůstat pouze do MD, protože dělám na tři směny a to pak s dítkem prostě nepůjde, ale jak to chodí, když otěhotním v době, kdy mám smlouvu pouze na dobu určitou? Je mi jasné, že mi smlouvu poté neprodlouží…
Cítím se tak nějak hloupě, za takový dotaz, tak mě hlavně prosím neproklínejte :think: a děkuji za všechny Vaše případné odpovědi. :mavam:

Přečtěte si článek: Rodičovský příspěvek 2018: Aktuální informace

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
lachtanice86
Kelišová 6631 příspěvků 13.02.18 12:01

Smlouva bude ukončena tak jak je uzavřena, pokud tedy nebudou chtít smlouvu prodloužit.. Potom budeš muset hledat novou práci.

Zdendula82
Ukecaná baba ;) 1079 příspěvků 13.02.18 12:03

Tak předně, mateřská dovolená trvá jen 28 týdnů. Pak můžeš nastoupit na rodičovskou. Pokud máš smlouvu na dobu určitou, tak ti uplynutím lhůty skončí. Jen nevím, na co se vlastně ptáš.

TeSudička
Kecalka 294 příspěvků 13.02.18 12:04

Smlouva ti skonci a ty se po matersky musis prihlasit bud na prasak, nebo nekam nastoupit, nebo se prihlasit jako osoba pecujici o dite do 7let, ale to budes doma uplne zadarmo. Jinak co se tyka toho, ze ti bude blby, aby te pritel zivil- uplne ti rozumim, mam to same, takze mam lri matersky 3 prace :lol: ale i tak manzel penize, co si vydelam nechce, takze mu davam aleapon materskou a zbytek mam jako kapesny, za ktery nakupuju, kdyz je potreba. Co zbyde, to setrim na vylety, dovolenou atd. 8)

Edit- pisu materska, myslim samozrejme rodicovskou

neria55
Zasloužilá kecalka 695 příspěvků 13.02.18 12:09

@Drndadvě pokud splnujes všechny podmínky, tak budeš v ochranné lhůtě a md normálně dostaneš. Po 28tydnech zažádat o rodicovskou. Jsme na tom podobně, platíme hypotéku, ale na 2 roky bych tedy nesla, chci si to vytoužené miminko užít a navíc kam s dvouletým dítětem :think: jestli by ho vzali do školky tak by to byl u nás zázrak :think:

Taky mi neprodloužili smlouvu, ale vlezla jsem se do ochranné lhůty takže huraa :dance:

Jinak tedy zůstat v práci do md zvládne málokdo. Já třeba to taky plánovala a hned v 9tt jsem začla krvácet z hematomu a měla nařízený klidový režim a rizikové těhu až dokonce.

Drndadvě
Stálice 52 příspěvků 13.02.18 12:22

@neria55 Myslím, že už by 2leté dítko měli vzít skoro všude, nebo jsem o tom tedy alespoň slyšela, ale to je jedna paní povídala..nic jsem ještě přesně nezjišťovala.

Hlavně jsem taky stále navážkách, zda do dítka jít. Přítel by ho chtěl, má děti hrozně rád a těší se, což já pochopitelně taky, ale zase si říkám, jestli by nebylo lepší počkat, až se baráček dostaví, ale co když to nevyjde a barák bude dostavěn až za 2-3 roky..

Drndadvě
Stálice 52 příspěvků 13.02.18 12:24

@TeSudička Jsem ráda, že mě v tomhle ohledu někdo chápe, všichni říkají, že muž je přeci živitel rodiny, ale mě je prostě hloupé házet vše na něj, když vím, že i on má v práci značné výdaje. :-D :-)

jesterkamed
Kecalka 467 příspěvků 13.02.18 12:30

@Drndadvě jo to jsem si taky myslela, že mu dvouleté dítě vezmou do školky, ale není to tak. To si radši zjisti dopředu. Soukromá školka byla plná a do státní berou jen pokud mají volno. A navíc pokud se nemýlím tak se snad chystá nějaký zákon, že dvouleté děti do školky nepatří, jistá si tím úplně nejsem. Takže pak to byly celkem nervy kam se synem když se mám vracet do práce.

TeSudička
Kecalka 294 příspěvků 13.02.18 12:35

@Drndadvě tak ja sem taky nazoru, ze chlap ma byt zivitel rodiny a muj manzel to ma taky takhle. Zacala sem pracovat hlavne proto, abych byla mezi lidma. A taky proto, ze mi bylo a je blby si rikat o penize, nechci byt na nekom zavisla, ikdyz se jedna o manzela… Odjakziva se chci spolehat hlavne sama na sebe! :lol:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.02.18 12:44
@Drndadvě píše:
@neria55 Myslím, že už by 2leté dítko měli vzít skoro všude, nebo jsem o tom tedy alespoň slyšela, ale to je jedna paní povídala..nic jsem ještě přesně nezjišťovala.Hlavně jsem taky stále navážkách, zda do dítka jít. Přítel by ho chtěl, má děti hrozně rád a těší se, což já pochopitelně taky, ale zase si říkám, jestli by nebylo lepší počkat, až se baráček dostaví, ale co když to nevyjde a barák bude dostavěn až za 2-3 roky..

To není pravda, že Ti dvouleté dítě všude vezmou. Plánovala jsem to podobně, kvůli hypotéce. Nakonec to nešlo. Syn nebyl připravený ani psychicky ani fyzicky. To bohužel předpovídat nejde. Navíc pokud neuvažuješ nad soukromou školkou, kde jsou aspoň v našem okolí jednodušší podmínky přijetí, tak budeš doufat, že Tvé dítě bude ve dvou letech odplenkované, částečně se dorozumí a bude bez dudlíku na spinkání. Taky jsem se bála zůstat na manželovi finančně „závislá“, ale na mateřské jsem pochopila, že starat se a vychovávat děti je taky práce. A manžel mi sám potvrdil, že bylo období, kdy si do práce chodil odpočinout a nikdy by se mnou neměnil. Na mateřské/rodičáku si válet šunky nebudeš. Máme společný účet a nerozlišujeme peníze na moje a jeho, prostě jsou naše. Ale to je věc názoru.

Drndadvě
Stálice 52 příspěvků 13.02.18 12:46

@Tute Je jasné, že v těhotenství nejde dělat na tři směny, po dohodě se zaměstnavatelem by šlo vyjednat dvousměnný provoz. Asi máš pravdu, že je lepší mít práci stálou i po RD, kdyby náhodou nevyšlo něco jiného. Na přítele s hlídání se spoléhat nedá, práci má různorodou a někdy přijde domů ve 2 odpoledne, někdy třeba až v 7 večer. Máme ale temperativní babičky, takže o hlídání by nouze nebyla.

Koukám, že s těmi školkami to moc slavné není tedy :-/

Lendeš
Kelišová 5584 příspěvků 13.02.18 12:52

@Tute I jako těhotná může pracovat na tři směny. Ale když nebude chtít dělat noční, tak jí zaměstnavatel musí vyhovět. Když bude chtít jinou úpravu pracovní doby, tak jí musí vyhovět, pokud mu nebrání „vážné provozní důvody“.

A čekat na dobu neurčitou…no někde by se třeba nemusela dočkat. Ale pokud je pravděpodobné, že ji v nejbližší době dostane, tak by se vyplatilo počkat.

Drndadvě
Stálice 52 příspěvků 13.02.18 13:02

@Lendeš Teď jsem dostala smlouvu do přístího roku..a když jsem tak počítala, tak na dobu na neurčito budu čekat ještě rok a půl, tak budu doufat, že se jí dočkám, v tom lepším případě. :-)

Popokatepetla
Závislačka 3188 příspěvků 13.02.18 13:08

No když pominu to, že podle mě jsi na dítě ještě hodně mladá - ale to máme nastavené každý jinak, tak bych úplně nespoléhala na to, že ti vezmou dvouleté dítě do školky. Jednak nemusí být kapacita, jednak dítě nemusí být na školku ve 2 letech zralé (moje děti nebyly ani jedno, šli ve 3). Raději bych zapřemýšlela nad 3 letou variantou s tím, že třeba od roka nebo prostě jakmile to bude možné, začneš chodit na brigády. To při pobírání RP normálně můžeš, přivydělat si. O dítě se, v době kdy ty budeš v práci, může postarat partner, babičky, chůva atd.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Štrasburk, Bamberk nebo Kypr: Hrozí adventní běsnění radikálů i v Česku?

Vkusně vyzdobená města, tradiční trhy, vůně svařeného vína a pečených... číst dále >

Alkohol? Ne! Olympijský vítěz z Nagana Jiří Dopita je vážně nemocný

Někteří si mysleli, že má problém s alkoholem. Omyl! Olympijského vítěze z... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pracny, košíčky a další skvělé cukroví, které pečeme v redakci

Také letos vám přinášíme osvědčené recepty na vánoční cukroví, které se peče... číst dále >

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >