Mateřská dovolená - mám nárok, či ne?

Anonymní
1.2.16 14:12

mateřská dovolená mam nárok či ne

Dobrý den maminky, nejlépe nějaká soc. pracovnice :D Od 27.7.2015 jsem na rizikovém těhotenství. V práci jsem začala pracovat od 1. dubna. A pracovní smlouva mi skončila k poslednímu září. Před touto prací jsem byla od 25.12.2014 na UP až do zmiňovaného 1. dubna kdy jsem nastoupila do posledního zaměstnání. V předposlední práci jsem pracovala od 1.6. do toho 25.12. do této práce jsem nastoupila hned po zkončení práce předchozí. To znamená, že pracovní smlouva mi zkončila tenkrát k 30.5. a 1.6. jsem nastoupila do práce další. Zajímalo by mne zda vzhledem k tomu, že nemám odpracované dva roky v kuse, ale s tím, že jsem byla mezi tím evidovaná na prac uřadě, mám nárok na mateřskou dovolenou. A zda se vejdu do ochrané lhůty. Když do posledního zaměstnání jsem nastoupila 1.4.2015 na neschopenku jsem nastoupila zmiňovaného 27.7.2015 a prac. smlouva mi skončila k 30. září. Nemocenská ukončena 24.1.2016 to znamená 120 dní od ukončení prac. smlouvy.Snad je to trošku srozumintelné, moc děkuji za rady

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

59251
1.2.16 14:16

Jsem z toho zamotaná. Musíš mít 270 dní nemocenského pojištění - klidně i s pauzami na úp, to za poslední 2 roky. A dle délky poslední smlouvy od konce smlouvy do nástupu na MD max 180 dní - pokud byla smlouva kratší jak půl roku, tato lhůta se krátí. Nemocenská ukončena proč? TP máš kdy, kdy je možný nástup na md?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71942
1.2.16 14:24

Do ochranné lhůty se vejdeš, jestli máš za poslední 2 roky alespoň 270 dní trvající pracovní pomer se mi počítat nechce, ale to zvládneš spočítat ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.2.16 14:26

@martina.se Marti takže za poslední dva roky jsem pracovala rok a půl jako recepční pak jsem hned po ukončení prac. smlouvy nastoupila druhý den na to jako prodavačka v drogerii, kde jsem pracovala od 1.6.2014 prac. smlouva mi zkončila 25.12.2014 pak jsem byla dva měsíce na UP a pak jsem 1.4.2016 nastoupila do mého posledního zaměstnání. Jenže 27.7. jsem nastoupila na rizikové těhu. a mezi tím mi 30.9. zkončila prac. smlouva.Tedy jsem byla zaměstnaná od 1.4. do 30. září. Neschopenku jsem měla od zmiňovaného 27.7.2015 do 24.1.2016. a termín porodu mám 13.3.2016. Snad už jsem to napsala lépe :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
1.2.16 14:27

Takže těch 270 dní za ty dva roky nemusím mít v kuse. Mohla jsem je mít přerušené i tím, že jsem byla na UP

• Nahlásit
  • Citovat
71942
1.2.16 14:29
@Anonymní píše:
Takže těch 270 dní za ty dva roky nemusím mít v kuse. Mohla jsem je mít přerušené i tím, že jsem byla na UP

Ne, nemusíš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
59251
1.2.16 14:30
@Anonymní píše:
Takže těch 270 dní za ty dva roky nemusím mít v kuse. Mohla jsem je mít přerušené i tím, že jsem byla na UP

už se v tom i orientuju.. neva, žes byla na úp, počítá se nem. pojištění po dobu trvající smlouvy. A od 30. září do nástupu na md je míň, jak 180 dní, mělo by to být v pohodě.. tam si nejsem jistá, jestli se ta lhůta o něco nekrátí tím, že poslední prac. poměr nebyl půl roku :think: @j.a.n.i1 určitě bude vědět..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.2.16 14:30

A ještě počítá se do těch 270 dní nemocenského pojištění i doba kdy jsem byla na rizik těhu. než mio skončil ten pracovní poměr

• Nahlásit
  • Citovat
71942
1.2.16 14:33
@Anonymní píše:
A ještě počítá se do těch 270 dní nemocenského pojištění i doba kdy jsem byla na rizik těhu. než mio skončil ten pracovní poměr

Ano, počítá, celá doba trvání pracovního poměru.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.2.16 14:33

@martina.se já mám pocit, že se to krátí. A krátí se to po tu dobu co trval prac poměr. Takže když nějaký 179 dní???Jsem z toho celá vedle volala jsem na ČSSZ, ale paní neměla moc času což chápu

• Nahlásit
  • Citovat
59251
1.2.16 14:35
@Anonymní píše:
@martina.se já mám pocit, že se to krátí. A krátí se to po tu dobu co trval prac poměr. Takže když nějaký 179 dní???Jsem z toho celá vedle volala jsem na ČSSZ, ale paní neměla moc času což chápu

ono se to o něco pokrátí, ale ty máš TP v březnu, takže nástup na md za rohem a nárok mít budeš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31695
1.2.16 14:57

To ti vyjde v pohodě. poslední smlouva byla 5 měsíců, tudíž do 5m od 30.9. nastoupit na MD? nebo spíš začít brát PPM, to ti vyjde. teď už by jsi měla mít dávno zažádáno, měla jsi nejpozdějc někdy minulý týden nastoupit(aby se ti to nekrátilo)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71942
1.2.16 14:59
@slavuska1 píše:
To ti vyjde v pohodě. poslední smlouva byla 5 měsíců, tudíž do 5m od 30.9. nastoupit na MD? nebo spíš začít brát PPM, to ti vyjde. teď už by jsi měla mít dávno zažádáno, měla jsi nejpozdějc někdy minulý týden nastoupit(aby se ti to nekrátilo)

Na 6 ne? A psala, že ji 24.1. skončila neschopenka, takže předpokládám, že to byl i datum nástupu na PPM.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.2.16 15:00

@martina.se marti děkuji měla jsi pravdu volala jsem na OSSZ ještě jednou:) @slavuska1 ano nastoupila jsem 23.01. na MD tak máš pravdu volala jsem na OSSZ a prej se vejdu s přehledem. Akorád jsem to tele špatn pochopila a bývalému zaměstnavateli odevzdala pouze ukončení nemocenské, takže zítra mu musím dodat žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Holky děkuju už jsem klidná :kytka: :hug: @j.a.n.i1 díky

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
1.2.16 15:01

@j.a.n.i1 popletla jsem to 22.1.2016 končila neschopenka 23.1.2016 nástup na MD

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama