Mateřská dovolená po práci v zahraničí

4
17.7.20 15:15

Mateřská dovolená po práci v zahraničí

Všechny Vás zdravím,
Mám dotaz, na který jsem nikde nenašla odpověď. Žiju v Německu a pracuji tu, takže i zdravotní pojištění platím v Německu. Ale příští rok se chceme odstěhovat zpátky do Čr. V té době bych byla v 8 měsíci. Tady v Německu bych dala výpověď a přihlásila ke zdravotnímu pojištění v Čr. Budu mít nárok na mateřskou vypočítanou z německého platu? Nebo to nelze, a budu mít nárok jen na rodičovský příspěvek? Moc děkuji za odpověď a byla bych ráda, kdyby se mi ozval někdo, kdo to řešil. Na OSSZ jsem nedostala žádnou konkrétní odpověď.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

618
17.7.20 15:24

Myslím, že budeš muset žádat v Německu, tady jsi neodváděla, proč by ti ČR vyplácel PPM?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8602
17.7.20 15:29

@Pet32 v Německu není na mateřskou nárok, pokud netrvá pracovní smlouva, jsou tu jiné zákony.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.7.20 15:30

Nemáte v Německu něco jako Arbeiterkammer, kde se řeší tyhle případy? U nás v Rakousku si člověk sjedná termín a dostane všechny informace, co jsou potřeba. Věřím, že v DE něco takového taky máte, pohledej, popřípadě se informuj na pracáku nebo příslušném úřadě, ve kterém se rodičovská vyřizuje, tam budou vědět, kam tě eventuálně nasměrovat. Jinak jasně, že ti bude mateřská potažmo rodičkovská vypočítána z německého platu, i když budeš žít v jiné zemi, nicméně je s tím dost papírování. Skoro bych ti doporučila porodit ještě v Německu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4

@Pet32 no jo, ale když se odstěhuji z Německa a přihlásím se na zdravotní pojišťovnu a budu bydlet v Čr, tak v Německu žádat nemůžu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8602

@Klaruska4 zjistí si to přesně na ČSSZ v Čechách, slyšela jsem o tom, že ty odpracované měsíce jdou nějakým způsobem do ČR převést. Ale jak a jestli je to pravda, to nemůžu zaručit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
618
17.7.20 15:36
@Klaruska4 píše:
@Pet32 no jo, ale když se odstěhuji z Německa a přihlásím se na zdravotní pojišťovnu a budu bydlet v Čr, tak v Německu žádat nemůžu

Já jsem našla na https://prace.starke-jobs.com/…a-v-nemecku/. Protože tady nebudeš mít odpracováno, tak by byl nárok jen na RP. Jestli práci stále máš, já bych ještě vydržela v Německu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8602
17.7.20 15:37

@Pruhovaný_mýval český rodičák jí z ničeho vypočítávat nebudou, ten je pevně daný. Jde jen o tu mateřskou a když bude vědět dopředu, co a jak kam doložit, zase tak náročné to být nemůže

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8602
17.7.20 15:41

@Pet32 vždyť tam v případě ženy, které ukončí pracovní poměr v zahraničí píšou, že si ČSSZ sama vyžádá potvrzení o hrazení sociálního pojištění v Německu. Nikde tam není, že by měla nárok až na rodičák

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
618
17.7.20 15:43

@Aduš8 3, češka pracovala v Německu, je tam, že nestihne 270 dní nemocenskeho pojištění v ČR

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8602
17.7.20 15:46

@Pet32 ano, ale k tomu to pokračuje, že si vyžádají automaticky potvrzení o placení sociálního pojištění na příslušném úřadě. Tzn.,že si vyžádají potvrzení o tom, kolik odpracovaná tam. Je to s Německem propojené. I tak ale musí splnit ochrannou lhůtu a odpracovaných počet dní, které udává ČR

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8133
17.7.20 16:11
@Klaruska4 píše:
Všechny Vás zdravím,
Mám dotaz, na který jsem nikde nenašla odpověď. Žiju v Německu a pracuji tu, takže i zdravotní pojištění platím v Německu. Ale příští rok se chceme odstěhovat zpátky do Čr. V té době bych byla v 8 měsíci. Tady v Německu bych dala výpověď a přihlásila ke zdravotnímu pojištění v Čr. Budu mít nárok na mateřskou vypočítanou z německého platu? Nebo to nelze, a budu mít nárok jen na rodičovský příspěvek? Moc děkuji za odpověď a byla bych ráda, kdyby se mi ozval někdo, kdo to řešil. Na OSSZ jsem nedostala žádnou konkrétní odpověď.

Proc bys davala vypoved? Pracovni smlouva ti bude dal bezet a ty po rodicaku das v Nemecku vypoved :nevim: jen si nahlasis jinej pobyt.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4
17.7.20 22:10

Všem děkuji za odpověď, zkusím až budu v Čr zajít na ČSSZ a zeptat se, co k tomu je potřeba, jestli si teda oni sami vyžádají dokumenty od německých úřadů a měla bych nárok na mateřskou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8133
17.7.20 22:24
@Klaruska4 píše:
Všem děkuji za odpověď, zkusím až budu v Čr zajít na ČSSZ a zeptat se, co k tomu je potřeba, jestli si teda oni sami vyžádají dokumenty od německých úřadů a měla bych nárok na mateřskou.

Procti si todle. https://www.emimino.cz/…ecku-334273/
Materska se vyplaci ze socialniho pojisteni. No a to v cr nemas. Procti si tudle diskuzi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama