Mateřská dovolená po škole - bez HPP, pouze brigáda

114
3.8.15 19:52

Mateřská dovolená po škole- bez HPP. pouze brigáda

Ahoj holky!

Chtěla bych se optat, kamarádka otěhotněla ale je po škole (SŠ), stále hledá informace o mateřské, jestli dostane nějaký penízky nebo ne. Otěhotněla neplánovaně, i přes prášky, bohužel v práci byla měsíc. Tak má pouze pár dní praxe.. :think:
Nevíte jak to bude mít s mateřskou dovolenou? když jí nemá kdo vyplácet? Nějak se v tom neorientuju, sama jsem bez dětí.. :roll: Nestalo se něco podobného někomu z Vás? Děkuji za informace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

69024
3.8.15 19:54

@Veju123 Píšeš, že v práci byla měsíc, to znamená, že ji při zjištění těhotenství nechala?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
639
3.8.15 19:55

Ahoj :)

mě se stalo úplně to samé (akorát po ukončení VŠ) v listopadu 2014 a nárok na mateřskou pochopitelně neměla. Ale jde to udělat jednoduše a rychle přes partnera/manžela, který pracuje (on ani pracovat nemusí, ale je potřeba, aby byl v ochranné lhůtě, která je tuším 180 dní). Napíše se mateřská na něj, podepíše pár papíru, zaměstnavatel napíše novou smluvu, aby dál mohl chodit do práce, kamarádka po dobu 22 týdnů půjde na ÚP a pak plynule přejde na rodičák, který bude si moc díky pracujícímu příteli/manželovi zvolit na jak dlouho bude chtít a bude si moc co 3 měsíce volit jeho výšku.

Pokud má takhle mladýho partnera, který nepracuje a třeba to ani nestihne či nebude mít na HPP - nedostane mateřskou (70 % z platu), nedostanou jeho plat (který je navíc) a půjde rovnou na rodičák na 4 roky. Vím o tom docela dost :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69024
3.8.15 19:59

@Prvátko K tomu jen 2 poznámky:

• pochybuji, že chlapovi mohla skončit smlouva v těhotenství, takže těžko bude mít ochrannou lhůtu 180 dní
  • a každý zaměstnavatel bude celý na větvi z toho, že má podvádět OSSZ a vlastně z toho on sám ani nebude nic mít, max. problémy
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
114
3.8.15 20:04

@j.a.n.i1 Ano,po měsíci práce nechala…

@Prvátko Díky za info. A to partner nahlásí v práci, aby mu změnili smlouvu, že potřebuje aby se mateřská napsala na něj? Veme to vůbec zaměstnavatel? aby pak nebyl taky problém :think:. Vůbec se v tom nevyznám, kamarádce chci jen pomoct..
Přítel pracuje už skoro 4 roky, pouze ona je po SŠ a pracovala jen měsíc ve zkušebce. Bohužel jako pečovatelka v Domově důchodců by jí prý stejně nezaměstnali když byla těhotná na HPP- pro těžkou práci..Jde mi z toho hlava kolem :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Luca10
3.8.15 20:07
@Veju123 píše:
@j.a.n.i1 Ano,po měsíci práce nechala…@Prvátko Díky za info. A to partner nahlásí v práci, aby mu změnili smlouvu, že potřebuje aby se mateřská napsala na něj? Veme to vůbec zaměstnavatel? aby pak nebyl taky problém :think:. Vůbec se v tom nevyznám, kamarádce chci jen pomoct..
Přítel pracuje už skoro 4 roky, pouze ona je po SŠ a pracovala jen měsíc ve zkušebce. Bohužel jako pečovatelka v Domově důchodců by jí prý stejně nezaměstnali když byla těhotná na HPP- pro těžkou práci..Jde mi z toho hlava kolem :roll:

A proč přestala po měsíci pracovat? 8O Snad ne kvůli těhotenství? :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
Luca10
3.8.15 20:09
@Luca10 píše:
A proč přestala po měsíci pracovat? 8O Snad ne kvůli těhotenství? :roll:

Jo už to čtu

• Nahlásit
  • Citovat
21646
3.8.15 20:10

@Veju123 dnes už nemusí jít na mateřskou chlap, stačí že pracuje a má příjem a že teoreticky splňuje podmínky pro mateřskou. Jeho základ se použije pro volbu částky RP. Je na to formulář. O RP žádá matka, ale vybrat si může díky otci dítěte. Nebude mít nárok na mateřskou, ale bude brát RP od porodu. Nemusí díky tomu povinně na 4 roky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69024
3.8.15 20:10

@Veju123 V tom případě nárok na mateřskou mít nebude. A ad přes partnera, ano, jde to, ale nepředstavuj si to jednoduše… projde to pouze v případech, kdy je ten pracovník nepostradatelný nebo jsou tam nadstandardní vztahy, rozhodně to není nic nárokového. Tedy na to jít na mateřskou nárok muž má, ale na to aby mu na tu dobu zaměstnavatel dával jinou smlouvu rozhodně ne. Protože co si budeme povídat, je to podvod, nebudeme si nalhávat, že by ten zaměstnanec po dobu mateřské skutečně dělal jinou práci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
114
3.8.15 20:14

To je pěkné, já s tím zkušenost nemám- děti nečekám, ani nemám tak se vůbec nechytám! Tak si to teď bude vyběhávat po úřadech. Achjo. Ale prý i když má ženská odpracováno rok, nemusí jí mateřská projít.. Tak mi to bylo řečeno. 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69024
3.8.15 20:17

@Veju123 Asi takhle, kamarádky dítě, kamarádky rodičák, tvoje zbytečná starost. Pokud se v tom vůbec neorientuješ, tak nemá smysl někomu radit, tlumočením z toho často vyjde pěkná blbost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
114
3.8.15 20:22

Ale kamarádka tu nemá založený profil, ani nechce proto písi sem já. Pouze jsem se na to chtěla optat ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
628
3.8.15 20:30

Ahoj, mateřskou muze čerpat na partnera, on žádnou smlouvu měnit nemusí a podvod to tez není…s maminkami to bezne v praci resime a dokonce nam to poradily samy zenske z úřadu…naposledy to šlo tak, ze tatinkuv plat se použije pro výpočet výše mateřské, pak rodiče mezi sebou podepisi souhlas o peci, vyplní se formuláře, da na socialku a je to…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21646
3.8.15 20:35

@mapu mateřské nebo rodičovské?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
628
3.8.15 20:43

@andelka83 mateřské…jinak by musela na rodicak rovnou na 4 roky…ze začátku jsme s kolegama nevěřili ze to lze, ale máme takhle x pripadu…a fakt bezne..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama