Mateřská dovolená po změně zaměstnavatele

Anonymní
11.11.19 16:37

Mateřská dovolená po změně zaměstnavatele

Ahoj,
obracím se na vás s radou ohledně mateřské dovolené.
Popíšu vám svou situaci.
Od 1.1.2019 jsem nastoupila do nové práce, ale bohužel ke mě byla přiřazená kolegyně, které jsem nesedla a od začátku mi dělá v práci peklo a přirovnávám to šikaně. Dlouho jsem doufala, že se to změní a tak jsem zatnula zuby a dál s tím pracovala.
Na jaře jsme se s manželem rozhodli, že bychom už chtěli miminko. V květnu se zadařilo, ale díky stresu jsem o miminko přišla a to samé se opakovalo v srpnu.
Koncem roku mi končí smlouva a jsem rozhodnutá, že ji neprodloužím. Manžel mě v tom také podporuje, ovšem za podmínky, že nebudu odkládat těhotenství.
To, co teď tedy řeším je to, že pokud po novém roce nastoupím do nového zaměstnání a krátce na to zjistím, že jsem těhotná, mám nárok na mateřskou dovolenou a kdo ji bude platit? Bude to zaměstnavatel u kterého jsem byla v době otěhotnění?
Aktuálně jsem 3DC a ovu mám mít koncem listopadu. Pokud by se zadařilo, tak to zjistím až v půlce prosince a to už budu mít podepsanou smlouvu u nového zaměstnavatele. Předpokládám, že když jim pak oznámím, že jsem těhotná, tak mi neprodlouží zkušební dobu.
Předem všem děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

11.11.19 16:49

Mateřskou neplatí zaměstnavatel, ale sociálka. Pokud nastoupíš od ledna do nové práce, tak na ni budeš mít nárok. Během zkušebky s tebou může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr, i když jsi těhotná (a je dost pravděpodobné, že se to stane, pokud to zjistí).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2033
11.11.19 16:50

Budete mít nárok a mateřskou platí stát.

EDIT: Pokud vás ovšem hnedka těhotnou na začátku zkušebky nevyhodí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
143
11.11.19 16:53

Na materskou ma jako nezamestnana narok jen pokud na ni nastoupi v ochranne lhute 180 dni od konce zamestnank. pokud s ni novy zamestnavatel smlouvu ukonci brzy tak to nevyjde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
767
11.11.19 17:03

@Simmcaa ochranna lhuta se vaze k zamestnani, behem ktereho byla prokaztelne tehotna. Jestli otehotni v listopadu, tak se to vaze k tomu a narok by mela. Ovsem pocitat materskou, kdyz jsem jeste ani neovulovala a jsem po dvou poratech je docela kovbojka :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
143
11.11.19 17:05

@Lilith_S i kdyz v tom zamestnani skonci. v novem ji vyhodi. a pak bude treba 7 mesicu nezamestnana?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
143
11.11.19 17:09

180 dni je 6 mesicu. tzn ze pred nastupem na materskou coz je 8 tydnu. musi byt minimalne v druhem mesici porad zamestnana. pokud ji vyhodi behem 1. mesice tak to nevychazi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
767
11.11.19 17:13

@Simmcaa i kdyz tohle by vychazelo asi hodne hodne tesne a zaviselo by na presnym datu porodu. Kdyby otehotnela treba 20. listopadu, termin porodu 15.8. Tak muze nastoupit na materskou 8 tydnu pred - 20.6. A to by narok nemela (pokud ji novy zamestnavatel vyhodi ve zkusebce), protoze je ochrana lhuta 180 dni. Takzeberu zpet, nejspis by narok nebyl. Ale treba bys nemusela hned v praci hlasit, ze jsi tehotna, a zkusebku bys mohla prezit je?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11.11.19 17:20
@Lilith_S píše:
@Simmcaa i kdyz tohle by vychazelo asi hodne hodne tesne a zaviselo by na presnym datu porodu. Kdyby otehotnela treba 20. listopadu, termin porodu 15.8. Tak muze nastoupit na materskou 8 tydnu pred - 20.6. A to by narok nemela (pokud ji novy zamestnavatel vyhodi ve zkusebce), protoze je ochrana lhuta 180 dni. Takzeberu zpet, nejspis by narok nebyl. Ale treba bys nemusela hned v praci hlasit, ze jsi tehotna, a zkusebku bys mohla prezit je?

No právě, že pokud by otěhotněla teď a vyhodili by jí třeba už v polovině ledna, tak by se do té ochranné lhůty ještě vešla, odhadem je to cca 150 dní, ne?
Ale samozřejmě ještě ani není těhotná, takže to jsou jen spekulace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
767
11.11.19 17:48

@Jitul.kaaa9 ja jsem idiot, a to jsem dneska i spala - mas pravdu… mozna se vejde, mozna ne, 3DC to resit je podle me predcasne :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
143
11.11.19 17:52

@Jitul.kaaa9 proste musi byt aspon mesic tehotna nez skonci v praci aby to vyslo. 1m tehotna v praci + 6 mesicu ochranna lhuta + 2 mesice pred porodem materska

zakladatelka se odmlcela asi intenzivne plodi :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2033
11.11.19 17:52

Jako spousta dalsich tu resi materskou i kdyz ani nejsou tehotny. K cemu jim to je to nechapu :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
143
11.11.19 17:55

@Cenarius tak je dobre vedet, zda je aspon nejaka sance kdyby to dali napoprve. Nebo zda zustat ve stare praci nebo praci zmenit. proste ruzne varianty.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69025
11.11.19 17:57

@Simmcaa Tak na tohle je univerzální odpověď - zacit se chranit az do konce zkusebky v novem zamestnani a netreba resit nejake kdyby.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11.11.19 18:22
@Cenarius píše:
Jako spousta dalsich tu resi materskou i kdyz ani nejsou tehotny. K cemu jim to je to nechapu :zed:

Tak jasně, že je to předčasné. Ale zase letos už dvakrát otěhotněla, tak se nedivím, že jí to zajímá…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama