Mateřská dovolená, rodičovský příspěvek, porodné

24.6.21 00:01

Mateřská dovolená, rodičovský příspěvek, porodné

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat. Jsem po střední škole, na ÚP a jsem zaměstnaná jako OSVČ od konce ledna ( finanční poradenství, pojišťovací zprostředkovatel), čas si plánují podle sebe, počet odpracovaných hodin není určen. Nyní jsem v 7 týdnů těhotenství. Jak je to s mateřskou dovolenou, rodičákem a porodným? Zda mám nárok na některé z vyjmenovaných položek.
Předem všem děkuji za odpověď, jakoukoliv radu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9682
24.6.21 00:08

Na mateřskou zřejmě ne pokud si neplatis jako OSVČ nemocenské pojištění. Na rodicak má nárok kazda. Porodne si hod do kalkulačky na netu, počítá se i příjem otce dítěte. A víš, že být „zamestnana“ na OSVČ je tak trochu švarcsystém?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32674
24.6.21 00:17

Pokud si neplatis nemocenske pojisteni, tak materskou ne, ale pokud si ho zacnes platit nyni, budes mit narok na nemocenskou v souvislosti s porodem, je to 6 tydnu pred a 6 tydnu po porodu. Tak aspon neco. Rodicak mas jako vsichni a porodne dle vyse prijmu spolecne s partnerem, na to zrejme nedosahnete, ta hranice je dost nizka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9130
24.6.21 06:39
@Gabriela Zimová píše:
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat. Jsem po střední škole, na ÚP a jsem zaměstnaná jako OSVČ od konce ledna ( finanční poradenství, pojišťovací zprostředkovatel), čas si plánují podle sebe, počet odpracovaných hodin není určen. Nyní jsem v 7 týdnů těhotenství. Jak je to s mateřskou dovolenou, rodičákem a porodným? Zda mám nárok na některé z vyjmenovaných položek.
Předem všem děkuji za odpověď, jakoukoliv radu.

Jakože jsi na UP a zároveň ZAMESTNANA jako OSVČ? :think: jinak jakožto sprostredkovatele finančního poradenství bys v tomto všem měla mít jasno. Jinak nevim, jak chceš někomu něco radit. Na mateřskou nemáš, musíš si platit dobrovolné nemocenské pojištění. RP je od porodu pro všechny a porodné je vyloženě pro sociální případy a posuzuje se příjem obou rodičů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24.6.21 06:48

@Cenarius ano jsem na ÚP a zároveň jako OSVČ ničemu to nevadí, ptala jsem se na to. V lednu jsem podepisovala smlouvu a do dubna jsme si musela udělat zkoušky od ČNB. Takže oficiálně jsem až od května. Tudíž se ještě zaucuji ale to je teď jedno. Jinak díky za odpověď

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24.6.21 06:49

@veria mockrát děkuji za odpověď

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24.6.21 06:51

@JancaS84 díky za odpověď
OSVČ jsem teprve krátce, ale já se toho nebojím. Je to na dlouhou trať si získat klienty.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7023
24.6.21 07:00

@JancaS84 Bohužel Tyhle společnosti a patří mezi ně i třeba generali česká pojištovna bývalá česká pojištovna „zaměstnávají“ lidi na 'ZP… profituje na tom jen a jen ta pojištovna dělají to ve velkém takže to mají pořešené..
mateřskou mít nebude bude mít rodičák a bude porodné pokud její přítel pracuje taky ne.
Takže bude mít rodičák 10 tis měsíčně. To je jedna věc taky i kdyby nebyla těhotná… nikdo ji neproplatí dovolenou, nebude mít nemocensnkou ( protože si ji nebude platit) ale bude pěkně cálovat zdravotní a sociální. Taky po nějaké době bude ještě pěkně přispívat na nájem kanceláře a spoustu dalších věcí. Propojístí okolí rodinu a odpadne.
Není co závidět.. jsou to chudáci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9682
24.6.21 07:03
@Gabriela Zimová píše:
@JancaS84 díky za odpověď
OSVČ jsem teprve krátce, ale já se toho nebojím. Je to na dlouhou trať si získat klienty.

Tak to hodně štěstí. Doporučuji přečíst tuto diskuzi co tady byla nedávno https://www.emimino.cz/…vizi-431329/ aby si nedopadla stejně

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9682
24.6.21 07:06
@ludmilaadamkova píše:
@JancaS84 Bohužel Tyhle společnosti a patří mezi ně i třeba generali česká pojištovna bývalá česká pojištovna „zaměstnávají“ lidi na 'ZP… profituje na tom jen a jen ta pojištovna dělají to ve velkém takže to mají pořešené..
mateřskou mít nebude bude mít rodičák a bude porodné pokud její přítel pracuje taky ne.
Takže bude mít rodičák 10 tis měsíčně. To je jedna věc taky i kdyby nebyla těhotná… nikdo ji neproplatí dovolenou, nebude mít nemocensnkou ( protože si ji nebude platit) ale bude pěkně cálovat zdravotní a sociální. Taky po nějaké době bude ještě pěkně přispívat na nájem kanceláře a spoustu dalších věcí. Propojístí okolí rodinu a odpadne.

Jo, já vím jak to funguje. Mě to vysvětlovat nemusíš. V životě bych do toho nešla, to půjdu radši za pokladnu nebo k pásu do fabriky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1426
24.6.21 07:06
@ludmilaadamkova píše:

Tak to se vyplatí jen pojišťovně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7023
24.6.21 07:31

@Jolka86 ano přesně tak pojištovna drbe klienty i své ovečky. ovečky vyplácí z vyplacených smluv a když se smlouva stornuje ( u životek to je 5 let dokonce zpětně) pěkně se vrací podle času provize zpátky. :lol:

takže i kdyby třeba za 2 roky zkončila tak ji na konci roku přijde „faktura“ kterou musí pěkně proplatit a pokud ne tak je to velice rychlé. A exekuce by přišla velmi rychle. Tohle jí ale na školení neřeknou alespon ne takto pěkně natvrdo.
Sama uvidí. Ale třebas bude patřit mezi to 1% co se chytne. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
77322
24.6.21 08:09
@Gabriela Zimová píše:
@Cenarius ano jsem na ÚP a zároveň jako OSVČ ničemu to nevadí, ptala jsem se na to. V lednu jsem podepisovala smlouvu a do dubna jsme si musela udělat zkoušky od ČNB. Takže oficiálně jsem až od května. Tudíž se ještě zaucuji ale to je teď jedno. Jinak díky za odpověď

To tedy jedno není, jako OSVČ s běžící činností na UP být nesmíš. Teda od někoho takového bych si fakt nechala radit s finanancema :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2657
24.6.21 08:11

Jinak zakladatelka v nadpisu i textu se výslovně ptá na mateřskou DOVOLENOU. Ano, asi se spletla, ale i na termínech záleží, co lidí dostalo „výpověď dohodou“ a pak se divili, že nedostali odchodné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9682
24.6.21 08:44
@j.a.n.i1 píše:
To tedy jedno není, jako OSVČ s běžící činností na UP být nesmíš. Teda od někoho takového bych si fakt nechala radit s finanancema :zed:

Neboj, paní poradkyně ví vše nejlíp. Akorát se pak nebude stavit divit při přehledech na socku a zdravku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat