Reklama

Mateřská dovolená a úřad práce

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

majdulacek
Zasloužilá kecalka 621 příspěvků 12.01.18 19:05
Mateřská dovolená - úřad práce

Ahoj holky,

jdu se poradit - sice to není můj případ, ale samotnou mě to zajímá.

Pracovní poměr se ukončil dohodou - třeba k 31.03.2018. Pak nástup na úřad práce. Ale co když žena zjistí, že je těhotná. Bude 8 měsíců na ÚP. Jak vysokou podporu bude pobírat a má nárok na mateřskou dovolenou? 7 let předtím pracovala na HPP.

Děkuji za informace :)

Reklama

Reakce:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62901 příspěvků 3 inzeráty 12.01.18 19:18

@majdulacek Podporu bude pobírat 5 měsíců podle předchozího platu a na žádnou mateřskou nemá nárok, od porodu bude rovnou brát rodičovský příspěvek.

majdulacek
Zasloužilá kecalka 621 příspěvků 12.01.18 19:25

@j.a.n.i1 Děkuji a v jaké výši bude ten rodičovský příspěvek?

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62901 příspěvků 3 inzeráty 12.01.18 19:29

@majdulacek V jaké si ho zvolíš, maximálně 7600,–

Marie432875
Ukecaná baba ;) 1911 příspěvků 12.01.18 20:04

Jeste jenom upravim pojmy - materskou dovolenou poskytuje zamestnavatel, tedy musela by byt v době nástupu čerpání zamestnana. Peněžitou pomoc v mateřství (PPM) muze čerpat i žena, co již neni v pracovním poměru, ale stihne začít čerpat PPM v ochranné lhůtě od konce zaměstnání - tj tuším 180 dni?

majdulacek
Zasloužilá kecalka 621 příspěvků 12.01.18 20:08

@Marie432875 Maruško, jestli tomu správně rozumím, tak když žena čerpá mateřskou dovolenou v plné výši, je s dítětem doma déle než když pobírá rovnou rodičovský příspěvek?

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33147 příspěvků 12.01.18 20:12
@majdulacek píše:
@Marie432875 Maruško, jestli tomu správně rozumím, tak když žena čerpá mateřskou dovolenou v plné výši, je s dítětem doma déle než když pobírá rovnou rodičovský příspěvek?

To nemá na rodičovskou dovolenou vliv

pikola
Neúnavná pisatelka 19055 příspěvků 12.01.18 20:14
@majdulacek píše:

Ne. Mateřská se pobírá 6-8 týdnů před porodem a po porodu (počítá se z platu), pak RD, rodičovská začíná až porodem.

majdulacek
Zasloužilá kecalka 621 příspěvků 12.01.18 20:50

@pikola @matkabagristy @j.a.n.i1 Já jsem právě na internetu vyčetla, že mateřská je 28 týdnů a pak se přechází na rodičovskou dovolenou. Pochopila jsem, že 8 týdnů před porodem se nastoupí na mateřskou dovolenou, zbývá 20 týdnů mateřské dovolené, které se čerpají po porodu a následně se přechází na rodičovskou dovolenou.

Jsem z toho zmatená jak lesní včela.. Omlouvám se, možná za hloupé dotazy, ale nemáme s tím zkušenost.

Děkuji

Marie432875
Ukecaná baba ;) 1911 příspěvků 12.01.18 20:57

@majdulacek mateřská dovolená je dovolená poskytována zaměstnavatelem, začíná 6-8 tydnu pred porodem ditete a trvá 28 tydnu (nebo v případě vicercat tuším 36), peníze - tedy PPM vyplácí socialka. O dovolenou zadas zamestnavatele, o peníze sociálku. Muzes pobírat obojí současně, nebo jen PPM (me treba pracovni pomer skončil necelé 4 mesice pred porodem, tudíž materskou dovolenou jsem nečerpala, ale dostala jsem PPM neb jsem splnila podmínky ochranné lhůty). Rodičovský příspěvek dostane každá žena - 220 000,– (u vicercat vic) a výši měsíční dávky si muzes zvolit, a to uz záleží na tom, zda jsi mela nebo neměla nárok na PPM. Zadas o nej úřad práce. Rodičovskou dovolenou opet poskytuje zaměstnavatel - nejdele do 3 let veku ditete ze zákona (ale po domluvě lze klidne i kratší/delší). Hlavne neplést pojmy MD/PPM, RD/RP. Doma s ditetem muzes byt dlouho jak chceš, po dobu vyplacení PPM nebo RP nemusíš resit sociální a zdravotní pojištění, to za tebe plati stát. Po skončení čerpání těchto dávek se muzes nahlásit na pojišťovně jako osoba pečující o dite (nevim přesně do kolika let) a pak za tebe zdravotní taky plati stát.

slavuska1
Vesmírná mluvilka 31648 příspěvků 12.01.18 21:25

Podle toho, kdy otěhotní. kdyby byla už v době ukončení smlouvy těhotná, jen to třeba zjistila později, teoretick by se myslím mohla vejít do tý ochranný lhty, a mateřskou dostat? :think:

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Marcus a Martinus už příští týden v Praze! Co musíte o koncertě vědět?

Norské sourozenecké duo Marcus a Martinus přijede už příští týden do Česka!... číst dále >

Do čela s ním! 5 důvodů, proč by Kubera byl skvělým předsedou Senátu

Primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) slaví úspěchy nejen v domovském městě,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jak se nalíčit a učesat před kameru? Podívejte se na proměnu moderátorky

Moderátorka iDNES.cz Eliška Malínská se obvykle líčí pouze decentně a na... číst dále >

Příběh Jaroslava: Svatba, nebo rozchod. Nedokážu se rozhodnout

V životě by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy si nebudu vědět rady... číst dále >