Mateřská dovolená 2018 jak to je?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

diiss
Ukecaná baba ;) 1349 příspěvků 30.07.18 10:29
materska dovolena2018 jak to je ?

Ahoj.je tu spousta diskuzi ale nenašla jsem jaksi odpověď. chci se zeptat teď 28.7 jsem podala žádost na mateřskou dovolenou dala jsem si ji 6tydnu před porodem. zamestnana jsem na dobu neurčitou a to od 19.7 2017.pred tím jsem u stejne firmy dělala na dpp a to od 1.3. Až do toho 19.7 pak mě navázala ta smlouva…pak jsem od 2.1.2018 byla na neschopence až do 27.7 skrz těhotenství…mam vůbec nárok na mateřskou kdyz prijem v zaměstnání byl 14000kc a neschopenka nějakých 9000kc…dekuji za každou radu. vubec se v tom nevyznám.

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

Káťa19
Kelišová 7132 příspěvků 36 inzerátů 30.07.18 11:07

@diiss narok mas

Káťa19
Kelišová 7132 příspěvků 36 inzerátů 30.07.18 11:10

http://www.vypocet-materske.cz

diiss
Ukecaná baba ;) 1349 příspěvků 30.07.18 11:17

Dekuju moc :) a ještě se zeptám mam na dovybrani nějakých 17dni dovolené..o tu si taky mozu zazadat aby me ji vyplatili?

Lendeš
Kelišová 5301 příspěvků 30.07.18 11:29

@diiss Dovolená se proplácí jen při konci prac. poměru, jinak se normálně čerpá. Můžeš si ji vyčerpat v návaznosti na MD, takže budeš na MD, pak na řádné dovolené a až pak na rodičovské dovolené.

diiss
Ukecaná baba ;) 1349 příspěvků 30.07.18 11:50

Ok dekuji moc :)

Janli
Kelišová 5731 příspěvků 9 inzerátů 30.07.18 11:51
@Lendeš píše:
@diiss Dovolená se proplácí jen při konci prac. poměru, jinak se normálně čerpá. Můžeš si ji vyčerpat v návaznosti na MD, takže budeš na MD, pak na řádné dovolené a až pak na rodičovské dovolené.

Ne, tak to není. O dovolenou si zažádá po skončení mateřské a bude ji čerpat zároveň s rodičovským příspěvkem. Nemusí na rodičák nastoupit až po vybrání dovolené, ale lze to souběžně.

Lendeš
Kelišová 5301 příspěvků 30.07.18 11:57
@Janli píše:
Ne, tak to není. O dovolenou si zažádá po skončení mateřské a bude ji čerpat zároveň s rodičovským příspěvkem. Nemusí na rodičák nastoupit až po vybrání dovolené, ale lze to souběžně.

Nemluvím vůbec o rodičovském příspěvku, ale o rodičovské dovolené, což jsou dvě odlišné věci. Rodičovskou dovolenou = volno v práci nemůže mít zároveň s řádnou dovolenou. Rodičovský příspěvek = peníze může začít klidně čerpat hned po skončení PPM, nemusí se s RD překrývat.

Janli
Kelišová 5731 příspěvků 9 inzerátů 30.07.18 13:32

@Lendeš máš to trochu zmatený. Nejdřív bude čerpat PPM. Po ukončení bude čerpat rodičovský příspěvek a zároveň s ním může čerpat nevybranou dovolenou v práci. Rodičovský příspěvek nemusí čerpat až vybrání dovolené.

Niikkaa
Ukecaná baba ;) 1446 příspěvků 30.07.18 13:36

Ahojky, mám to úplně čerstvě. Nejdříve se čerpá PPM(prostě mateřská), ta, když skončí, tak hned navazuje rodičovská dovolená. Klasickou dovolenou si můžeš vybrat v předělu, kdy končí PPM a nastává rodičovská a nebo si klasickou dovolenou vybrat po skončení rodičovský dovolený. Takže vlastně tak, jak píše @Janli :D

diiss
Ukecaná baba ;) 1349 příspěvků 30.07.18 13:55

Dekuju už to chápu :D

Lendeš
Kelišová 5301 příspěvků 30.07.18 14:08
@Janli píše:
@Lendeš máš to trochu zmatený. Nejdřív bude čerpat PPM. Po ukončení bude čerpat rodičovský příspěvek a zároveň s ním může čerpat nevybranou dovolenou v práci. Rodičovský příspěvek nemusí čerpat až vybrání dovolené.

Já nic zmatené nemám a nikde nepíšu, že musí čerpat rodičovský příspěvek až po vyčerpání řádné dovolené. Ty tady pleteš rodičovský příspěvek a rodičovskou dovolenou dohromady, ale jsou to dvě rozdílné věci, kterou spolu vůbec nesouvisí a nemusí se překrývat. Dovolená (RD), ta se řeší se zaměstnavatelem a nejsou to peníze, je to jen volno. Takže bude mateřská, následně řádná a až následně rodičovská, protože nejde být na dvou dovolených zároveň. Během mateřské dovolené bude pobírat PPM a po skončení MD/PPM může hned začít čerpat rodičovský příspěvek = peníze. Ale v práci ten status rodičovské dovolené nebude mít hned po MD, bude o RD žádat až po vyčerpání řádné dovolené.

Janli
Kelišová 5731 příspěvků 9 inzerátů 30.07.18 14:13
@Lendeš píše:
Já nic zmatené nemám a nikde nepíšu, že musí čerpat rodičovský příspěvek až po vyčerpání řádné dovolené. Ty tady pleteš rodičovský příspěvek a rodičovskou dovolenou dohromady, ale jsou to dvě rozdílné věci, kterou spolu vůbec nesouvisí a nemusí se překrývat. Dovolená, ta se řeší se zaměstnavatelem a nejsou to peníze, je to jen volno. A to bude mateřská, následně řádná a až následně rodičovská, protože nejde být na dvou dovolených zároveň. Během mateřské dovolené bude pobírat PPM a po skončení MD/PPM může hned začít čerpat rodičovský příspěvek = peníze. Ale v práci ten status rodičovské dovolené nebude mít hned po MD, bude o RD žádat až po vyčerpání řádné dovolené.

A jak mi vysvětlíš, že já to čerpala zároveň rodičovskou dovolenou s rodičovským příspěvkem a řádnou dovolenou a to s posvěcením zaměstnavatele a úřadu práce?

Lendeš
Kelišová 5301 příspěvků 30.07.18 14:20
@Janli píše:
A jak mi vysvětlíš, že já to čerpala zároveň rodičovskou dovolenou s rodičovským příspěvkem a řádnou dovolenou a to s posvěcením zaměstnavatele a úřadu práce?

To je jen tvoje mylná domněnka. Zaměstnavatel tě evidoval jako na MD, následně na řádné dovolené a následně až na rodičovské dovolené. A úřad práce vůbec nezajímá jak to máš se zaměstnavatelem, ten zajímá kdy ti končí PPM a kdy chceš začít čerpat rodičovský příspěvek a ten jsi klidně mohla čerpat zároveň s tím, cos byla u zaměstnavatele na řádné dovolené. Jde pobírat RP a nebýt na RD a stejně tak být na RD a nepobírat RP, je to na sobě nezávislé.

A mimochodem v době čerpání řádné dovolené mezi MD a RD není zaměstnanec v ochranné době proti výpovědi na rozdíl od MD a RD, takže je dobré tyto věci rozlišovat a být si toho vědom.

Káťa19
Kelišová 7132 příspěvků 36 inzerátů 30.07.18 14:55

@diiss Me ji proplatili po materske

Stránka:  1 2 Další »

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s... číst dále >

Články z Expres.cz

„Církev a LGBT? Prohraná bitva, snad gayové povstanou,“ říká církevní teolog

O Istanbulské úmluvě veřejně nikdo moc nemluvil, téměř bez povšimnutí zůstalo... číst dále >

Záhada Jágrových kalhot: Lidé si všímají nabušeného rozkroku, jak je to doopravdy?

Dvě zřejmě největší fotbalové legendy Petr Čech a Pavel Nedvěd a hokejový bůh... číst dále >

Články z Ona Dnes

OBRAZEM: Krásné dcery, které své slavné rodiče rozhodně nezapřou

Být dcerou slavných rodičů nemusí být vždycky lehké, zejména když vaše... číst dále >

Oblečení v dobových filmech bývá nesmyslné, říká historička

Od dětství ji zajímala móda, ale v praxi se k ní dostala až oklikou přes... číst dále >