Mateřská - každá sociálka tvrdí něco jiného, co s tím?

Anonymní
20.7.15 16:15

Mateřská - každá sociálka tvrdí něco jiného, co s tím?

Ahoj všichni, předem se omlouvám ze to že to píšu anonymně. Začátkem června se nám předčasně narodil klouček (33tt), ale bohužel 6 dní po porodu umřel. A já jsem nestihla nastoupit na mateřskou, tudíž jsem vše vyřizovala až po návratu z nemocnice dodatečně. U nás na sociálce mi bylo řečeno že v takovémhle případě mám nárok na 14 týdnů mateřské. Jenže naše firma má sídlo v Praze, tudíž spadám pod pražskou sociálka a tam mi bylo řečeno po telefonu, že mám nárok pouze na měsíc, a tudíž konec byl 15.7. teď co s tím? Takže žádné oficiální zdělení z Prahy nemám a peníze za mateřskou do teď také ne a každá sociálka tvrdí něco jiného. Poraďte mi prosím kam bych se měla obrátit… Předem díky H.

  • Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

6098
20.7.15 16:20

Máš nárok na 14 týdnů, pokud bylo dítě normálně pojmenováno a zapsáno. Si to najdi v zákoně a s tim jdi rovnou do tý Prahy. Třeba to jen po telefonu spletli.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3761
20.7.15 16:21

Je mi to moc líto, co se Vám stalo, doporučuju se obrátit na právníka, zkus pohledat na netu on-line advokátní poradny

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6098
20.7.15 16:22

Mateřská dovolená

Zákon č. 262/2006 Sb. (zákoník práce) v § 195 odst. 5: Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena (§ 198 odst. 2) před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Toto ustanovení se vztahuje i na porod mrtvého dítěte, ostatně to uvádí i odst. 4 téhož paragrafu. Jestliže matka nastupuje MD 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, končí tato 6 týdnů po porodu mrtvého dítěte. Jestliže matka nastupuje MD 6 týdnů před plánovaným termínem porodu, čerpá MD ještě 8 týdnů po porodu. Jestliže nastal předčasný porod (od cca 22. tt), má matka mrtvě narozeného dítěte právo čerpat MD v délce 14. týdnů od porodu. Jestliže dítě zemře až později, ale stále v době, kdy matka čerpá MD (mateřská dovolená přísluší matce v délce 28 týdnů), přísluší jí MD ještě po dobu 2 týdnů od smrti dítěte, viz následující odstavec. Po dobu čerpání mateřské dovolené náleží matce (nebo otci, tomu však nejdříve od 7. týdne po porodu dítěte) nárok na výplatu na příjmech závislé dávky z nemocenského pojištění – peněžité pomoci v mateřství (PPM). Formulář vydává a potvrzuje ošetřující lékař (gynekolog), odevzdává se zaměstnavateli, v příp. OSVČ pak pobočce OSSZ.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.7.15 16:26

@Boudová Ano, malého jsme pojmenovali, byl zapsán na matrice i na pojišťovně, máme rodný i úmrtní list, vše jsem jim tam dokládala.

zakladatelka H.

  • Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
20.7.15 16:28

Mě dali mateřskou jen 1 měsíc. Syn žil 19 dní. Bylo to ale před rokem a půl.

  • Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
20.7.15 16:33
@Boudová píše:
Jestliže nastal předčasný porod (od cca 22. tt), má matka mrtvě narozeného dítěte právo čerpat MD v délce 14. týdnů od porodu. Jestliže dítě zemře až později, ale stále v době, kdy matka čerpá MD (mateřská dovolená přísluší matce v délce 28 týdnů), přísluší jí MD ještě po dobu 2 týdnů od smrti dítěte, viz následující odstavec.

Ale tady píšou o mrtvě narozeném dítěti, a náš malý žil ještě 6 dní…

zakladatelka H.

  • Nahlásit
  • Citovat
68988
20.7.15 16:43

Já bych aktuálně počkala, nemá smysl něco řešit předčasně, na informace po telefonu bych nebrala zřetel, teď ti má přijít PPM od porodu do konce června, ta by měla přijít někdy do konce července (pokud si ji vyřizovala v červnu) a uvidí se teprve podle toho, jaká platba či jaký dopis přijde v průběhu srpna.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6098
20.7.15 16:44
@Anonymní píše:
Ale tady píšou o mrtvě narozeném dítěti, a náš malý žil ještě 6 dní…zakladatelka H.

Je fakt, že podle toho co píšou v té druhé půlce, tak asi na 14 týdnů mít nárok nebudeš. Hele zkus napsat do nějaký bezplatný právní poradny. A hodně štěstí. :kytka:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68988
20.7.15 16:55

@Boudová Proč? V zákoně se píše, že odstavec 1 tím není dotčen.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.7.15 16:56

No tak já tedy asi počkám a uvidí se, akorát teda nevím, co s tím měsícem co jakoby nebudu nikde (jelikož jsem to nevěděla) abych si potom nemusela doplácet pojištění sama :zed:

zakladatelka H.

  • Nahlásit
  • Citovat
68988
20.7.15 16:58

Žádný měsíc, kde nikde nebudeš nebude… v průběhu srpna už budeš vědět.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6098
20.7.15 16:58
@j.a.n.i1 píše:
@Boudová Proč? V zákoně se píše, že odstavec 1 tím není dotčen.

Já sem se do toho trošku zamotala. Každopádně ve škole nás učili, že nárok na mateřskou je těch 14 týdnů v případě úmrtí dítěte. Víc se v tom radši pitvat nebudu, nechci dělat chytrou. :) ale zavolala bych do té právní poradny a popsala přesně mou situaci abych věděla.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68988
20.7.15 17:03

@Boudová Já myslím, že máš pravdu :-)

§ 35
Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství v některých případech
(1) U pojištěnky, která porodila, nesmí být podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství kratší než 14 týdnů a nesmí skončit před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.
(2) Jestliže dítě zemřelo před uplynutím podpůrčí doby, končí podpůrčí doba uplynutím 2 týdnů ode dne úmrtí dítěte, pokud by neskončila dříve podle § 33 a § 34 odst. 2; ustanovení odstavce 1 není přitom dotčeno.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13550
20.7.15 17:11

Popř. bych se ještě zkusila obrátit na www.dlouhacesta.cz/nejste-sami/ , ale myslím, že máš nárok na 14 týdnů od data narození.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama