Mateřská, když rok nepracuji

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Mikamikela
Povídálka 16 příspěvků 01.06.19 16:06
Mateřská, když rok nepracuji

Dobry den, chtěla jsem se optat nebo najít někoho, kdo by mi to osvětlil lépe, mohu číst na internetu, koukám do toho a stejne mi to hlava nebere :-/ tak třeba se tu najde i lidumil, který mi to vysvětli.
Situace: Od roku 08 pracuji, ale je tomu 13 měsíců, co nepracuji, nejsem nikde vedena na úřadu práce apd., žijí s přítelem v Holandsku, zdravotní si normálně každý měsíc hradim, ale proste smlouvu mám ukončenou k dubnu loňského roku. V tomto případě na mateřskou nemám nárok, jen na rodicak, který mi automaticky padne na 4 roky? Za jakoukoli informaci, radu, postřeh děkuji.
Popr, jak je to v případě otců na mateřskou? Dekuju

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Šáruší
Závislačka 3043 příspěvků 01.06.19 16:13

No samozřejmě, že nemáš nárok na mateřskou, to je náhrada mzdy. K rodičáku ti nepovím, nevím, jestli máš nárok

stinga
Kelišová 7404 příspěvků 01.06.19 16:18

@Mikamikela ano na mateřskou nárok nemáš, nemáš splněno za posledních 24 měsíců zaměstnání 12 měsíců

chs.jasmin
Echt Kelišová 9632 příspěvků 01.06.19 16:23

@Mikamikela Mateřskou na otce nelze - na něj lze napsat rodičovskou. Taky si dle jeho denního vyměřovacího základu mužeš zvolit délku rodičovské.

Mikamikela
Povídálka 16 příspěvků 01.06.19 17:02

@chs.jasmin pravé na internetu cosi psali, ze ano, za odlišných podmínek ovšem, ale tak nějak už to neřeším :-) nějak jsem s tím počítala, jen mě to zajímalo, děkuji za reakci.

debra.morgan
Echt Kelišová 8966 příspěvků 01.06.19 17:07
@chs.jasmin píše:
@Mikamikela Mateřskou na otce nelze - na něj lze napsat rodičovskou. Taky si dle jeho denního vyměřovacího základu mužeš zvolit délku rodičovské.

mateřskou na otce lze, ale ma to sve podminky.

histep
Závislačka 4873 příspěvků 01.06.19 17:27

@chs.jasmin Proc by nemohl otec ditete pobirat PPM, pokud by v cechach byl ucasten nemocenskeho pojisteni?

Rive
Ukecaná baba ;) 1863 příspěvků 01.06.19 17:35

Mateřskou na otce lze, naspoupil by na ni po šestinedělí a v práci by nesměl vykonávat práci, ze které by PPM čerpal, ale to je v česku.
Na rodičák nárok máš a můžeš volit i délku, popřípadě zase napsat na partnera.

M-A
Kecalka 344 příspěvků 01.06.19 18:10

A tohle vše platí i když žijí v Holandsku? Chtela bych po porodu na rok do Ruska za manželem, mám nárok na mateřskou, to můžu pobírat i když budu mimo ČR?

Uživatel je onlinebartsch
Kelišová 5005 příspěvků 01.06.19 18:47

Otec bude pobírat mateřskou z ČR, když pracuje v Holandsku? A matka rodičák, když žije mimo ČR? Tak to asi ne, ne?

Hoa Mai
Kelišová 6487 příspěvků 7 inzerátů 01.06.19 19:30

@Mikamikela @M-A pokud zijete v zahranici a ani vy ani otec ditete nejste v CR zamestani, tak nemate narok ani na rodicovsky prispevek

M-A
Kecalka 344 příspěvků 01.06.19 19:43

@Hoa Mai já jsem stále v ČR, po porodu bych ráda na 3 měsíce mimo ČR, kdy mi poběží mateřská na kterou mám nárok, ani tehdy nebudu mateřskou dostávat? (smlouva mi končí 6/2020)

pikola
Generální žvanilka 21122 příspěvků 01.06.19 22:49
@M-A píše:
@Hoa Mai já jsem stále v ČR, po porodu bych ráda na 3 měsíce mimo ČR, kdy mi poběží mateřská na kterou mám nárok, ani tehdy nebudu mateřskou dostávat? (smlouva mi končí 6/2020)

Budeš. Pokud máš stále zaměstnání v ČR je jedno kde jsi. Ona nemá nárok protože není v cz a ani nemá žádné vazby (placení zdr. Nikoho nezajímá) a otec tedy plátce daní je v Holandsku, takže se budou řídit holandskými dávkami.

M-A
Kecalka 344 příspěvků 02.06.19 07:04

@pikola dekuju za odpověď ;)

Hoa Mai
Kelišová 6487 příspěvků 7 inzerátů 02.06.19 09:34

@M-A je to tak, jak říká @pikola . Ty jsi jiný případ, než zakladatelka. Tam jde zjednodušeně o to, že v ČR musíš mít tzv. střed zájmu (bydlet tu, mít tu zaměstnání). Pokud je například tvůj manžel vyslán svým zaměstnavatelem na služební cestu do zahraničí a ty jedeš s ním, tak o PPM/RD nepřijdeš (u RD takto můžeš být v zahraničí dokonce až dva roky, ale musí platit to, že tvůj manžel je stále v zaměstnaneckém poměru v ČR a jeho výjezd má povahu služební cesty). Nebo byste dejme tomu měli příbuzné v zahraničí a odjeli k nim na 2 měsíce na dovolenou, tak to o peníze taky nepřijdeš. Ovšem pokud tvůj partner v zahraničí pracuje a ty tam s ním dlouhodobě žiješ, musíš se řídit jejich sociálním a zdravotním systémem, tzn. i dávkami.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama