Mateřská - na jak dlouho je povinná

1278
18.6.13 14:03

Mateřská - na jak dlouho je povinná

Zdravím všechny, chtěla bych se vás zeptat, jestli nevíte, jak je to s mateřskou??
Na jakej nejmenší časovej úsek to lze?? Jde mi o to, že dělám práci, kde zodpovídám za určitý věci, mimo jiné za měsíční účetní uzávěrky.
Jsem se zaměstnavatelem domluvená, že po mateřské budu normálně pokračovat v práci, i když velkou část budu dělat z domu a samozřejmě se vše bude přizpůsobovat situaci. Myslím, že si snad vyjdem vstříc, ale jde spíš o tu dobu, kdy budu na mateřské – ono se to bere jako nemocenská, takže bych nemohla vykonávat tu danou práci oficiálně – jak to jde v tomhle případě udělat?? Potřebuju, abych byla osoba zodpovědná za účetnictví – mohla se oficiálně podepsat atd???
Nevím, jestli jsem se vyjádřila přesně, tak snad to pochopíte..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
31600
18.6.13 14:08

Tak mateřská není povinná vůbec :nevim:
Teoreticky můžeš mateřskou odmítnout úplně a nastoupit na rodičák, četla jsem o tom kdysi, že to jedna tak udělala, sice teda úřednice prskaly, tvrdily, že to nejde, ale šlo, stačilo čestné prohlášení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33184
18.6.13 14:09

Podle mě je mateřská povinná těch 6 týdnů :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
169
18.6.13 14:10

Tak když je zaměstnavatel přístupný tak se domluv a mužeš i při mateřské pracovat na jinou pracovní smlouvu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1278
18.6.13 14:10

@Gladys Aha, tak to taky právě slyším poprvé - myslela jsem, že je povinná alespoň na 28 týdnů :nevim:
No, uvidíme, ještě mi nějakej čas zbývá, ale právě pochybuju, že když budu obvolávat úřady, že se tam něco dozvím

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15230
18.6.13 14:11

Tak to by mě taky zajímalo. Před lety to řešila známá OSVČ a té na sociálce tvrdili, že na mateřskou prostě musí, tzn. nesmí podnikat - mít příjmy z podnikání bez zaměstnance. Jak je to teď, nevím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25324
18.6.13 14:12
@Gladys píše:
Tak mateřská není povinná vůbec :nevim:
Teoreticky můžeš mateřskou odmítnout úplně a nastoupit na rodičák, četla jsem o tom kdysi, že to jedna tak udělala, sice teda úřednice prskaly, tvrdily, že to nejde, ale šlo, stačilo čestné prohlášení.

taky si myslím, že mateřská povinná není, znám jednu účetní, co i v porodnici dělala výplaty, a jelikož nekojila, tak ani doma nebyla, ale po porodu jak to šlo tak mašírovala zpět do práce.
Měla i stajnou prac. dobu, jen chodila na 9h místo na 8.
Ale byla v práci celých 7,5h, někdy i dýl.
A bez dítěte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31600
18.6.13 14:12

Je otázka, jak je to pro zaměstanvatele se šestinedělkou, zda není nějak omezen on.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14020
18.6.13 14:13

Nemusí se, prostě si nepodáš žádost, když na ní nechceš :P

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
169
@Ukulina píše:
Tak to by mě taky zajímalo. Před lety to řešila známá OSVČ a té na sociálce tvrdili, že na mateřskou prostě musí, tzn. nesmí podnikat - mít příjmy z podnikání bez zaměstnance. Jak je to teď, nevím.

jako OSVČ opravdu nesmí pracovat po dobu mateřské, při rodičáku pak už ano…
ale jako zaměstnanec je možné pracovat i při mateřské i ve stejné firmě, jen na jiné pracovní pozici (jiná pracovní smlouva)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1278

@Martinka17 Myslím, že právě u stejnýho zaměstnavatele to na jinou pracovní smlouvu nejde…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
169
18.6.13 14:14
@elaurra píše:
@Martinka17 Myslím, že právě u stejnýho zaměstnavatele to na jinou pracovní smlouvu nejde…

jde… právě to tak máme

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9090
18.6.13 14:14
@elaurra píše:
@Gladys Aha, tak to taky právě slyším poprvé - myslela jsem, že je povinná alespoň na 28 týdnů :nevim:
No, uvidíme, ještě mi nějakej čas zbývá, ale právě pochybuju, že když budu obvolávat úřady, že se tam něco dozvím

no tak mateřská celkově trvá těch 28 týdnů, nastoupíš 6-8 týdnů před termínem porodu a zbytek dobereš potom, mě mateřská končila když bylo dceři necelých 5 měsíců. A pak budeš brát rodičák a to už klidně pracovat můžeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9090
18.6.13 14:15
@elaurra píše:
@Martinka17 Myslím, že právě u stejnýho zaměstnavatele to na jinou pracovní smlouvu nejde…

já myslím že jde, protože někteří to tady řešili kvůli tomu, aby mohl na mateřskou nastoupit chlap (žena neměla nárok) ale zároveň aby mohl pracovat, tak údajně dostal jinou pracovní smlouvu u stejného zaměstnavatele a pobíral mateřskou a zároveň pracoval. Takže pokud to jde u chlapa, mělo by to jít i u ženy :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15230
18.6.13 14:17
@Martinka17 píše:
ale jako zaměstnanec je možné pracovat i při mateřské i ve stejné firmě, jen na jiné pracovní pozici (jiná pracovní smlouva)

To se mi právě nezdá…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat