Mateřská na manžela 2016

61
1.6.16 11:49

mateřská na manžela 2016

Ahoj maminky, chtěla bych se zeptat, chtěli bychom, aby manžel nastoupil na mateřskou za mě (Samozřejmě, že se jedná o peníze). Šestinedělí mi končí příští týden, ale jak je to s tím, když jsem byla zaměstnána. Musím dát výpověď v práci? Prac. smlouva mi trvá do září 2016 (nyní jsem ještě na té mateřské) Děkuji za odpověď

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
78738
1.6.16 11:56

@nici23 No, buď můžeš nastoupit do práce nebo požádat o rodičovskou dovolenou. Ale nějak nevím v čem bude výhodnější, když budete mít místo celého vyššího platu cca jeho 70% a ty buď plný menší nebo nic, než kdybyste měli celý vyšší plat a cca 70% toho menšího.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4697
1.6.16 11:58

Nerozumím proč bys měla dávat výpověď, když jde manžel na mateřskou :nevim:? u nás to bylo, že já byla na mateřské a manžel pak po půl roce nastoupil na rodičovskou a já šla zpět do práce, nevím měla jsem za to, že žena ze zákona musí být min. ten půl rok s mimčem na mateřské a při tom si může vydělávat myslím, že bylo uzákoněno že i na stejné pozici u stejného zaměstnavatele jako má ve smlouvě - s tím, že musí prokázat, že se jí má kdo postarat o dítě v době práce :nevim: možná se pletu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78738
1.6.16 12:00

@žampion Ne, nemusí být půl roku doma, pokud o MD požádá, tak na ni musí být minimálně 14 týdnů a nesmí skončit dříve než ke konci šestinedělí. A rozhodně si během PPM nemůže přivydělávat na té pozici na té smlouvě, ze které čerpá PPM.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4697
1.6.16 12:01

Aha tak to jsem nevěděla já to měla trošku jinak :oops: a ani při rodičovské? jen se ptám a oprašuji vědomosti :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5053
1.6.16 12:06

@j.a.n.i1 Tak mě napadlo, když se v tom evidentně vyznáš - jak to bude, když otec dítěte zakladatelky bude na rodičovské a pobírá ppm. Zakladatelka bude na rodičovské do září 2016 zadarmo. Co až jí skončí pracovní poměr? Pokud je otec na rodičovské a mají dohodu o svěření dítěte do péče, tak asi nebude osoba pečující o dítě do 7 let. Jít na pracák, aby stát platil zdravotní, než začne zakladatelka pobírat rodičovský příspěvek?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
61
1.6.16 12:18

Nám jde o to, že z mojí mateřské nemáme nic, jelikož práce co jsem dělala nevydělávala tolik, jako manžela práce. Samozřejmě, doma budu já, ale na manžela bude mateřská-k vůli penězům, on bude nadále pracovat, ale jinde. Do práce se nechci vrátit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78738
1.6.16 12:30

@Elenloth Klidně může být osoba pečující o dítě do 7 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5053
1.6.16 13:51

@j.a.n.i1 Aha, to jsem nevěděla. Myslela jsem, že když podepsala, že má dítě v péči manžel, tak to nejde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78738
1.6.16 14:09

@Elenloth Jde, v zákoně je pouze, že to smí být pouze jeden z rodičů, ale už se tam nepíše, že by bylo na překážku, když je ten druhý na MD či RD.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5053
1.6.16 14:17

@j.a.n.i1 OK. Dík. :palec: :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
959
1.6.16 17:26
@nici23 píše:
Nám jde o to, že z mojí mateřské nemáme nic, jelikož práce co jsem dělala nevydělávala tolik, jako manžela práce. Samozřejmě, doma budu já, ale na manžela bude mateřská-k vůli penězům, on bude nadále pracovat, ale jinde. Do práce se nechci vrátit.

zakladatelko, víš ty vůbec, jak to s tou mateřskou je??? že existuje mateřská a rodičovská dovolená???
Mateřskou pobírá žena po dobu x týdnů a to v případě, že na ni má nárok (pracovala určitý počet dní, nebyla studentka…).
Pokud na ni nemá nárok, nastupuje rovnou na rodičovskou která je stejná pro všechny a její výše je podle toho, na jak dlouho si ji vezmeš - pokud má aspoň jeden z vás určitou výši příjmů, můžete si říct a v průběhu i změnit délku rodičovské, pokud jse např. oba studenti, automaticky máte na 4 roky… stačí mrknout a poheldat na netu: http://zakony.kurzy.cz/…aragraf-121/ a http://zakony.centrum.cz/…dle-zakoniku otec fakt na metřskou nemůže, jen na tu rodičovskou…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5053
1.6.16 17:36

@Sova Klára A taky je ještě peněžitá pomoc v mateřství, kterou může pobírat otec dítěte na základě dohody s matkou. Takže otec je od konce šestinedělí na rodičovské dovolené (protože mateřskou opravdu mít nemůže) a pobírá peněžitou pomoc v mateřství.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11746
1.6.16 17:49

@Sova Klára Nemáš pravdu, otec může pobírat PPM podobně jako matka, jen až od šestinedělí, a je to jiná dávka než rodičovský příspěvek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
61
1.6.16 18:17

Ano, nárok na PPM manžel má, s tím, že musí splňovat to co matka, odpracováno několik dní atd…Já na mateřskou nárok mám a taky jí teď pobírám. Jen bychom chtěli od konce šestinedělí, aby na ní nastoupil manžel, jedná se jen o peníze. Z mého platu mam nula nula prd z mateřské, proto chceme aby šel on na ní. Jen mě zajímalo, jestli musím být vedena na ÚP nebo dát výpověď v práci

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat