Mateřská na vesnici a návrat do města

2
3.7.21 10:32

Mateřská na vesnici a návrat do města

Ahoj všem, chtěla bych se s vámi podělit o své pocity a přečíst si vaše názory. S manželem jsme bydleli v Praze v nevyhovujícím bytě pro rodinu a tak před jejím založením jsme hledali jiné bydlení, až jsme si postavili RD v satelitu za Prahou. Jedná se o vesnici bez větší občanské vybavenosti, za vším se musí dojíždět. V ulicích málo koho potkáte, každý si žije ve svém areálu a lidi vídáte povětšinou projet jen v autech. Přátelé zůstali ve městě, rodiče mám 150 km daleko. Já jsem zde již dva roky na rodičovské a oáza klidu se pro mě začala měnit postupně v pocity úzkosti a osamění, které zaháním pravidelnými pobyty u rodičů v rodném městě, anebo s dcerou téměř denně vyrážíme do města do MC, na hřiště, prostě mezi lidi. Zároveň je však ubíjející pořád vymýšlet program někde jinde a jezdit sem tam. S manželem nejsme založením zahrádkáři, kutilové, nemáme bazén, protože nás nebaví dlouhodobě trávit čas ležením na zahradě. Raději podnikáme výlety a poznáváme. Asi se typově nehodíme k tomuto typu bydlení. Oceňujeme klid a soukromí, ale zároveň spoustu věcí postrádáme a dále mám obavu s věčného taxikaření. Uvažujeme tedy o návratu do města, pokud by se nám podařilo najít nějaké vhodné bydlení.

Nyní jsem zjistila, že jsem znovu těhotná. Druhé miminko jsme si přáli, ale po zjištění těhotenství na mě padla znovu úzkost, když jsem si představila další roky v tomto režimu, navíc s malým miminkem už nebudu tak mobilní jako nyní. Za své pocity se teď stydím vůči tomu miminku a stejně tak před manželem. Vždy je mi hloupé, že se nedokáži vypořádat s těmito svými pocity v porovnání s problémy, které řeší jiní lidé.

Zažila jste některá podobné pocity s přestěhováním na vesnici a odhodlali jste se pak k návratu do města? Samozřejmě mám obavu, aby člověk neudělal znovu chybu.

Děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
15132
3.7.21 10:37

Já tě úplně chápu. Měla bych úplně stejné pocity, proto jsme při hledání bydlení hned na začátku vyloučili satelity kolem Prahy a našli si byt v Praze. Akorát teď to budete mít s hledáním hodně těžké, ceny bytů v rozměrech vhodných pro komfortní bydlení čtyřčlenné rodiny jsou nehorázné vysoko.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1545
3.7.21 10:48

Pryč, tohle je podle mě nejděsivější model bydlení, naprosto nepřirozená věc. Na vesnici ano, ale s fungující komunitou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
818
3.7.21 10:55

Já bych do satelitu nešla přesně z důvodů, které uvádíš. Je to tam jen na přespání a předpokládá se, že všechno ostatní budete dělat jinde. Být tebou začala bych s manželem vážně přemýšlet nad stěhováním, jinak se tam se dvěma dětmi zblázníš. To vám za ten klid a soukromí nestojí.

Jestli nejste hodně bohatí, byt v Praze pro vás bude sci-fi, ale co takhle zkusit nějaké menší město v dojezdové vzdálenosti od Prahy? Benešov, Kladno, Kralupy… Nemuseli byste se úplně vzdát vlastního klidu, ale zároveň byste byli blíž obchodům, školkám a různým možnostem vyžití.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3563
3.7.21 10:56

Mě tyhle vesnice děsí když se tam náhodou dostanu. Žijeme na malé vsi pod 1000 obyvatel, ale je tu obchod, škola, školka a skvělý velký oplocený hřiště s bufetem a posezením, kde se každej den v létě schází rodiče s dětmi, senioři a vůbec kdokoliv. Máme spoustu akcí, známe se navzájem, je to živej prostor. Takže tvoje pocity úplně chápu, s manželem bych o tom otevřeně mluvila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7093
3.7.21 11:18

Jojo… Protože to v čem bydlíte není vesnice to je satelit umělé vybudovány bez historie vazeb lidí a vybudovanou občanskou vybaveností. To co tam máte je pro mě dost děsivé a myslím a hodně lidí po nějaké době ze satelitu utíká a nebo má ještě být ve městě.
Vesnice funguje jinak. Samozřejmě má své specifika výhody a také nevýhody.
My jsme vesnice je tu pošta, obchod, školka, škola, vlak, autobus, tenisové kurty, fotbalové hřiště, volejbalové hřiště velké hřiště pro malé děti s všude se schází lidí… Funguje tu komunita akce na druhou stranu se všichni znají… Všechno všichni vědí… Atd. To je vesnice…satelit je samotka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21660
3.7.21 11:26

Opravím tě, ty nežiješ na vesnici, ale v satelitu, což je pro mě větší noční můra než město. Takovej panelák naležato… Nedivím se ti. Kdyby jsi bydlela na skutečné vesnici, tak tvůj sociální život bude vypadat úplně jinak. Kupte byt ve městě, když tě to tam táhne, proč by jsi musela nutně být s miminem v satelitu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19364
3.7.21 11:32

Já bydlím v satelitu v paneláku a to se potom není divit moji mega frustraci :cert: ovšem se zahrádkou bych si připadala jako král. Vypustit dítě na zahradu a něco dělat doma, mimino ti spí, se starší jsi na zahradě, pozvat kamarády… Stačí takhle sehnat jednu rodinu v tom satelitu a je to pohoda. Jen říkám, že si možná nedokážeš představit, jaká je pruda mít jen byt, zvlášť v dnešní době. Nejspíš bych počkala na školku mladšího dítěte a pak se teprve stěhovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5227
3.7.21 11:33
@Lucie_B12 píše:
Ahoj všem, chtěla bych se s vámi podělit o své pocity a přečíst si vaše názory. S manželem jsme bydleli v Praze v nevyhovujícím bytě pro rodinu a tak před jejím založením jsme hledali jiné bydlení, až jsme si postavili RD v satelitu za Prahou. Jedná se o vesnici bez větší občanské vybavenosti, za vším se musí dojíždět. V ulicích málo koho potkáte, každý si žije ve svém areálu a lidi vídáte povětšinou projet jen v autech. Přátelé zůstali ve městě, rodiče mám 150 km daleko. Já jsem zde již dva roky na rodičovské a oáza klidu se pro mě začala měnit postupně v pocity úzkosti a osamění, které zaháním pravidelnými pobyty u rodičů v rodném městě, anebo s dcerou téměř denně vyrážíme do města do MC, na hřiště, prostě mezi lidi. Zároveň je však ubíjející pořád vymýšlet program někde jinde a jezdit sem tam. S manželem nejsme založením zahrádkáři, kutilové, nemáme bazén, protože nás nebaví dlouhodobě trávit čas ležením na zahradě. Raději podnikáme výlety a poznáváme. Asi se typově nehodíme k tomuto typu bydlení. Oceňujeme klid a soukromí, ale zároveň spoustu věcí postrádáme a dále mám obavu s věčného taxikaření. Uvažujeme tedy o návratu do města, pokud by se nám podařilo najít nějaké vhodné bydlení.

Nyní jsem zjistila, že jsem znovu těhotná. Druhé miminko jsme si přáli, ale po zjištění těhotenství na mě padla znovu úzkost, když jsem si představila další roky v tomto režimu, navíc s malým miminkem už nebudu tak mobilní jako nyní. Za své pocity se teď stydím vůči tomu miminku a stejně tak před manželem. Vždy je mi hloupé, že se nedokáži vypořádat s těmito svými pocity v porovnání s problémy, které řeší jiní lidé.

Zažila jste některá podobné pocity s přestěhováním na vesnici a odhodlali jste se pak k návratu do města? Samozřejmě mám obavu, aby člověk neudělal znovu chybu.

Děkuji.

Dala bych to jen v pripade veskere vybavenosti coz neni. Takze nenene.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1232
3.7.21 11:36

To tak satelity mají, to jste bohužel nedomysleli. Ještě než najdete jiné bydlení (což v této době je dost sci-fi), zkusila bych využít veškeré možnosti, které by se potenciálně našly - máte tam aspoň nějakou občanskou vybavenost? Obchod, hřiště, školku.. prostě něco? Zkusit tam něco uspořádat - nějaký sousedský trh, táborák, letní bál, posezení nebo třeba stezku pro děti…samozřejmě s dohodou na obci. Třeba se tam víc lidí cítí stejně jako ty a najdeš nějaké známé. :nevim: Oslovili jste sousedy, když jste se přistěhovali? A dítě tam třeba nebude mít aspoň tu školku? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2
3.7.21 11:45
@nozu píše:
Já tě úplně chápu. Měla bych úplně stejné pocity, proto jsme při hledání bydlení hned na začátku vyloučili satelity kolem Prahy a našli si byt v Praze. Akorát teď to budete mít s hledáním hodně těžké, ceny bytů v rozměrech vhodných pro komfortní bydlení čtyřčlenné rodiny jsou nehorázné vysoko.

Díky, to máš pravdu. Nechceme samozřejmě udělat unáhlenou změnu. Máme určité vytipované lokality a uvidíme, zda se něco objeví. Bude to o trpělivosti :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1165
3.7.21 11:47

@Janli dokonaly prirovnani-panelak nalezato :palec: a presne je to pravda ale bydlet tam musi mit clovek naturu a srovnany v hlave nastaveni jak to bude fungovat.
Nemas-li takove mysleni, prodej to a jdi kam te srdce tahne. Nez probehne prodej tak najdi jiny byt, skolky, skoly, zjisti si socialni zazemi okolo noveho bydliste, potazmo krouzky, kamosky, kam se da zajit, jak to budes mit kde jinde daleko.

Ja bych teda za sebe-satelit nevadi. Jsem rada sama ve svem kde se o me nikdo nestara a kdyz chci tak si dojedu. Nedela mi problem delat taxikare.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9847
3.7.21 12:13

Já bych to nesnesla, chci mít vše v docházkové vzdálenosti nebo MHD nejlépe co 15 minut a nepřeberný výběr čehokoli.
Přesto by to pro mě byla menší noční můra než vesnice s fungující občanskou pospolitostí. Při počtu obyvatel jsou ti totiž známí a kamarádi vnuceni. A věř mi, že to dokáže být ještě větší noční můra než ten satelit. Tam totiž nikoho nezajímáš. Představ si ty nejhorší historky o tchyních tady, pospolití občané dokáží být mnohem nepříjemnější.
Já bydlím ve městě v domku s větší zahradou. Ne, netrávím ráda čas na zahradě, ale máme tu hodně vlastního ovoce a zeleniny a ta chuť je natolik jiná, že tomu obětuji i nějaký čas. Navíc nám tu pomáhají jedni důchodci, kteří to mají jako koníčka a my jim zvyšujeme životní úroveň.
Za mě je to ideální, přátelé bydlí ve stejném městě, vybrala jsem si je, ale zároveň mě tu neotravují nějakou nucenou pospolitostí sousedé, maximálně se pozdravíme, osobní věci nás nezajímají, že má sousedka vnučku jsem zjistila až ve chvíli, kdy jsem z okna viděla, jak se prohání po zahradě. Prostě tu máme soukromí i po té psychické stránce a zároveň všechny výhody města.
Ale vyžaduje to samozřejmě dost vysoké prostředky na pořízení nemovitosti.
Je to jen můj pohled, takový podnět, aby ses zamyslela nad tím, jaká jsi. Pokud se v tom najdeš, mohla bys trpět na té vesnici, kde si vás sousedi budou všímat, víc než teď.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1010
3.7.21 13:10

Ze satelitu bych taky utikala a klidne na tu vesnici. Bydlela jsem do 19 let ve meste. Nicmene 10 let bydlime v obci s veskerou vybavenosti a poctem obyvatel 2tis. Do meste to mame maly kousek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2605
3.7.21 13:31

Tak ale vy nejste na vesnici. Ve vesnici vždycky nějakou základní občanskou vybavenost mas, v satelitu není nic krom domu. Ale vesměs takoveto domy kupuji mladé rodiny z Prahy, v podobně situaci jako vy, proč se tedy nezačneš trochu družit? Chod často ven, procházej se, třeba potkas nějakou maminu a můžeš pozdravit, zaprist hovor, pozvat ji na kafe, nebo třeba tě pozve ona :lol: můžete jít s mužem zazvonit na sousedy, seznámit se a pozvat je na grilovacku :nevim:

Můžeš pozvat na víkend i kamarádku z města, která nemá zahradu, a užit si spolu tu vaši i s dětmi ;)

Jo a mít bazén přece neznamená, že u nej musis hodiny proležet a nic nedělat :lol: my do nej vždycky na chvilku vlezem, pokoupem se a jdem domu nebo něco dělat :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat