Mateřská nárok u HPP + OSVČ

41
11.8.21 15:04

Mateřská nárok u HPP + OSVČ

Zdravím ženy.
Prosím Vás zkušenější o radu. Byla jsem do konce 2020 zaměstnanec na HPP (přes 8 let) a od ledna 2021 jsem OSVČ (nemocenské si platím též od ledna). U OSVČ musím prý splnit lhůtu 180 kalendářních dní nemocenského, což splňuji. Vypočítali mi mateřskou cca 5500 Kč. Myslíte, že se lze nechat na 1 měsíc před nástupem na mateřskou (cca půlka října 2021) zaměstnat na HPP na dobu určitou, abych dostala větší mateřskou počítanou z platu? Splnila bych též podmínku pro HPP 270 kalendářních dní v posledních 2 letech a být zaměstnancem v den nástupu na mateřskou. Pokud lze dosáhnout na mateřskou z HPP, počítá se opravdu z platu a práce OSVČ se tím pádem škrtá? Pokud dosáhnu na mateřskou z HPP i OSVČ současně, můžu si vybrat nebo platí stav pří nástupu na mateřskou? Ptala jsem se i na MSSZ a tam byly dámy dost arogantní a neochotné poradit. Děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
50484
11.8.21 15:08

Ppm se vypocitava z posledniho zamestnani. Jsou lidi, kteri toho zneuzivaji, proto se to nesetkava se smajlíky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11490
11.8.21 15:11

Pokud splní podmínky u obou, budeš mít mateřskou z obou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18677
11.8.21 15:44

@zenacinu hlavne počítej s tím, že pokud se takhle někde necháš zamestnat, tak to bude ossz prosetrovat, zda nejde o účelové zaměstnání

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
41
11.8.21 16:15

@JancaS84 to jsem ani nevěděla, že je možné čerpat z obou, máš prosím někde zdroj k dispozici? Děkuji za reakci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
41
11.8.21 16:18

@lachtanice86 díky za info. Nevím, jak se toto dá dokázat, každopádně by mě zaměstnal můj stálý klient, pro kterého dělám na IČO spoustu práce, žádná random firma mimo obor. Díky za reakci!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18677
11.8.21 16:22

@zenacinu budou chtít pracovní smlouvu, docházku atd

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
41
11.8.21 16:28

@lachtanice86 díky, to je samozřejmost, já bych opravdu pracovala, ne jen tak na oko:-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11490
11.8.21 23:08
@zenacinu píše:
@JancaS84 to jsem ani nevěděla, že je možné čerpat z obou, máš prosím někde zdroj k dispozici? Děkuji za reakci.
Česká správa sociálního zabezpečení www.cssz.cz
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.8.21 08:02

@zenacinu ano, jde se zamestnat, ja se taky zamestnala ne moc dlouho pred nastupem na PPM po zhruba roce prace na ICO. Podminku 270 dni jsem mela splnenou z predchoziho HPP. Je to uz rok odvtedy a nebyl zadny problem, mela jsem proste normalni plat odpovidajici moji kvalifikaci a pracovni pozici. Ani z firmy nemam info, ze by je nekdo presetroval.
Ty „ucelove zamestnani“ co s nimi byl problem byvali spis „uklizecku zamestnala matka ve sve firme za manazersky plat a ta po jednom dni nastoupila na neschopenku“. Nemuzou zakazat tehotne zene se normalne zamestnat, to by byla systemova diskriminace jak hovado.

Ja jsem se zamestnala 1.5 mesice pred nastupem na PPM (co kdyby se dite rozhodlo jit ven driv) a na dobu neurcitou.

Co se tyce PPM ze dvou zdroju to jde taky, jenom je potreba si zjistit predem jak to vyplnit. Mne se to nepovedlo a posilali mi jenom za HPP, PPM za podnikani musim ted resit zpetne.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat