Mateřská nebo zaměstnání - co je náročnější?

804
14.3.06 09:09

Mateřská nebo zaměstnání - co je náročnější?

Se svou dosud bezdětnou sestrou často polemizujeme o tom, zda je náročnější zaměstnání nebo mateřská dovolená . Ségra je učitelka na gymplu a těší se, jak si na mateřské oddychne :lol: . Chápu, že musí pracovat doma i po vyučování, k tomu různé výlety, konce roku … Já měla v tomto ohledu zaměstnání poklidnější, domů jsem se vracela s čistou hlavou a s tím, že čas zbývající do večera je MŮJ.
Mateřská mi oproti zaměstnání připadá neskutečně náročnější, bez nároku na volno :wink:. Je to 24-hodinová šichta, bez víkendů a bez přestávek na oběd a bohužel nezřídka i na spaní :roll: . Podle mně nevyžaduje o nic méně kreativity, časové flexibility a zodpovědnosti než jakékoli povolání :lol: :lol: :lol: !
Přesto bych svoji mateřskou za zaměstnání nevyměnila!
Jak to vidíte vy?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1119
14.3.06 09:14

Každé má svoje. Věř, že tvoje sestra to pozná. Já měla mateřskou šílenou tak do roka a půl. Potom už se z miminka stalo samostatné dítě a už nebylo tolik práce. Teď už je to pohoda. Tak si to zase zopakuju :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1242
14.3.06 09:16

Evo,
moc hezke tema:-))

Jsem podnikatel, mam firmu se zamestnanci, pracovala jsem 12 hodin denne. Vikendy byly vcelku volne, vecery taktez. Do prace jsem chodila rada, ackoliv jsem nekdy byla unavena jako pes. Rikala jsem si, ze na matersky bude fajn, ze se konecne podivam na tech milion filmu, co mame doma, poradne uklidim, budu denne varit…

Tehu jsem mela rizikove, byla jsem temer celou dobu doma. Uklidila jsem si, mrkla jsem se na ty filmy, varila a pekla jsem jako blazen.

Koncem roku se mi narodila Stellinka. Od te doby mam doma bordel, jime privezenou pizzu, nevim, co je televize:-)))
Materska je nepomerne narocnejsi nez povolani, je to sichta celodenni, bez odpocinku. Nejsou vikendy, nejsou vecery… Do toho domacnost, uklid, pradlo, vareni… Jsem mnohem unavenejsi, nez jsem kdy byla v pracovnim procesu. ALE - jsem i mnohem stastnejsi:-))) nemenila bych, sice se do prace tesim, ale ted jsem opravdu rada za kazdou chvilku se Stellinkou:-)))

Jo, a kdyz spi - tak visim na emiminu, tak jak to mam stuhat, ze??? :D

Nicol a Stella 10 tydnu :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19474
14.3.06 09:34

Ahoj,
ja se taky tesila, jak si na materske odpocinu. V praci jsem taky litala jak blazen a protoze jsem doktor, kazdy treti az ctvrty den jsem travila noc v nemocnici, tj. pracovala jsem prumerne na 1.7 uvazku dle odpracovanych hodin. No, plat tomu zas az tak neodppvidal, ale to je jina kapitola. Pak se mi postestilo odjet za manzelem do zahranici, kde jsem pracovala mimo obor a chodila do skoly, takze cas od casu si manzel postezoval, kdyz jsem kolem pulnoci psala ukol z AJ, ze uz fakt nema co na sebe a jestli bychom nemohli neco nakoupit a ze uklidil sam. Pak jsem otehotnela, prace nechala, chodila jen do skoly, to byl fakt veget, pohoda. Kdyz jsem udelala zkousky, vratila jsem se do Cech, cele dny jsem si cetla, courala po obchodech, naaaadddhhheeeraaaa. A pak se nam narodilo nase zlaticko. Milujeme ho, ale zpetne musim rict, ze to byl(alespon do roka) nespavej urvanec, manzel byl jeste v zahranici a ja byla na blazinec. Docela se divim, ze jsem to prezila ve zdravi. Ted uz je Julda ale daleko samostatnejsi, manzel se vratil, takze nemusim zapasit s penezi, casem a konecne mame auto a pripadam si zase spokojena. Do prace se mi nechce(ale asi budu muset,kvuli praxi :cry: ) Ted jsem jen zvedava, jak zvladnu skloubit praci, dite a manzela....... Ale tesim se na to, jsem stastna(skoro se to bojim rictt)...... Nemenila bych a nikdy bych nechtela vratit ten cas, kdy jsem „jen“ chodila do prace. Ted ma muj zivot konecne nejaky poradny smysl.....

Mroe

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
242
14.3.06 09:37

Mám dvouletá dvojčata, která jsou zrovna v období vztekání a vzdoru. Takže někdy fakt na mašli. Když opomenu hrozné šestinedělí tak do roka to byla pro mě fakt pohoda.Od roku je to horší a horší=náročnější. Naštěstí chodím denně na 5h do práce, tak si psychicky odpočinu (hlídá manžel který dělá na směny a 2× do týdne to vychází na babičky).Víkendy mi přijdou někdy jako očistec. Ale určitě je to i tím, že je pořád tak hnusný počasí a nedá se jít s děckama na dlouho ven.S jarem snad bude líp.A taky jsem se fakt přesvědčila, že dovjčata-to je úplně o něčem jiném než mít 2 děti ale s časovým odstupem.I když bych je někdy nejradši umlela do jitrnic, tak jsou to moje milovaný zlatíčka.
MYSLÍM, ŽE MATEŘSKÁ JE NÁROČNĚJŠÍ.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7061
14.3.06 09:41

Ahojky, pěkné téma:-)
Hned mě napadlo jediné, že je pro mě mateřská vlastně úžasným zaměstnáním:-) Pracuju totiž výhradně a čistě na „svém“ a pro sebe. Pro mě je to paráda:-)
Pískle s Matýskem

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3025
14.3.06 09:42

Ahoj Evulko,
sice to ještě nedokážu posoudit, ale čekám, že mateřská bude mnohem náročnější než práce. Přesto se těším a moc, taky na to, že to sice bude dřina, ale pro mě, moje miminko, moji rodinu. A v tom je velký rozdíl. Dělám v mezinárodní firmě ve financích a všechno je to hon za většími a většími zisky firmy, často si říkám, jak ráda bych dělala něco užitečnějšího a pro lidi… Teď se mi to na pár let splní, konečně budu doopravdy užitečná, moje práce bude mít smysl! A unavená a nevyspalá, ale šťastná…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12466
14.3.06 09:46

Ahoj,

ja myslim, ze se to da tezko srovnat. Kazde je uplne jine.

Pro me asi je narocnejsi ta prace. I kdyz nikdy jsem nebyla vecer unavena, tak jako nekdy ze syna :)))
Doma jsem si to celkem uzivala, i kdyz taky to je tezky, ale probiha to v takovem poklidu, kdyz to nestihnu ted, udelam to potom za hodinu , za dve- proste fura casu, to jsem teda v praci nezazila.
Akorat ze ja ted uz chodim na castecny uvazek do prace, k tomu delam na dizertaci, takze pro mne „veget“ skoncil :)))) Ale zase se nenudim, coz kdyz jsem byla „jenom“ na meaterske se mi docela stavalo. Ja holt musim porad neco delat a nestihat, abych byla spokojena, ale napr. chodit po obchodech pro me neni zabava-to nenavidim a dobrovolne nedelam :)

Jsem ale presvedcena, ze az mi matersky skonci, tak budu rikat, ze ja jsem si to vic neuzila!!! Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
695
14.3.06 09:48

Taky jde o to, jak to cítíš.
Jako zaměstnanec jsem byla dost vystresovaná a mnohdy jsem musela zůstávat v práci pozdě do večera a to jenom proto, že někdo něco nebyl schopen dodat včas. Prostě o mém času rozhodoval někdo jiný. Samozřejmě za přesčasy se nic neplatí. Takže část svého volného času dáváš zdarma, mnohdy proti své vůli. Moje profese mě celkem baví, ale vadí mi to otroctví.

Na mateřské pracuji jen a jen pro svou rodinu. Jak si čas zorganizuju pořád hodně záleží na mě, ačkoliv velký vliv má samozřejmě děťátko.
Takže je to dost individuální: někdo má pocit, že 24hodin se nezastaví, někdo si tu mateřskou pořádně užije a stihne kromě výchovy a péče o dítě i nějaké koníčky a zájmy.
Já považuju MD za příjemnou změnu, která mi umožnila duševní relax. Manuální práce, práce kolem dítěte a domácnosti mi nevadí i přesto, že mě lidé vidí jako člověka, který lpí na kariéře.
Ahoj, Marki

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
ibu
627
14.3.06 10:35

Ahoj Evo,

já měla práci docela náročnou, samé termíny, kolikrát to bylo tolik stresu abych vše stihla, ale práce mě bavila. Také potřebuji kolem sebe lidičky, tak je vyhledávám i teď.

Mateřská je sice úvazek na 24 hodin denně, ale je fakt, že si můžu svůj čas plánovat, když nestihnu uvařit nebo uklidit svět se nezboří. Každé období ač po narození nebo kolem dvou let má své… teď mám pocit, že mám spoustu času (tedy pokud nesedím u e-mimina :D ), ale po narození našeho maličkého jsem si připadala jak na dostihové dráze … Najednou bylo a je vše jinak. Dosud jsem neznala strach o dítě, když jsem potřebovala někam jít, šla jsem a dnes? Vždyť to sama znáš … hlídání máme daleko a i kdybych měla babičky v baráku, syna bych nerada často půjčovala…

Těžko říct, jak to u nás bude vypadat po narození druhého miminka. Ale určitě můžu říct, že je to nejkrásnější období, které může žena prožívat a za žádnou cenu bych neměnila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1738
14.3.06 10:45

Ahoj holky, já jsem měla poměrně náročné změstnání a musím uznat, že mateřská je oproti tomu pohoda. Teda, mám teprve 5-ti měsíční dítě a možná, že až začne lézt a běhat, bude to horší. Ale už jen to, že je nás tady tolik a povídáme si po netu o něčem svědčí. T bych v při práci nikdy neměla šanci stíhat.
Carsa + Ivan

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
317
14.3.06 11:00

Hodně záleží na typu práce - já měla poslední rok takovou pohodu, že jsem při tom stihla vyměnit byt, sehnat auto a ještě si odpočinout. Unavená jsem byla leda z toho, že jsem neměla pocit uspokojení z dobře vykonané práce :oops: . Ale dřív jsem měla takové zaměstnání, že neexistovalo, že bych se podívala na net, vyřídila si soukromý telefon apod., i oběd byl vzácností. A přítel má takovou práci, že si nemůže domluvit nic ani na víkend, protože ještě v pátek večer kolikrát neví, jestli nepůjde i v sobotu … :evil:

Takže - mateřská je psychicky i fyzicky určitě hodně náročná, ale - „děláte“ na svém, čas se dá dobře plánovat a pokud partner aspoň trochu funguje, člověk si i trochu odpočine. A jak už tu někdo psal, počet maminek - uživatelek e-mimina - mluví za své.

No ale já jsem na mateřské teprve 2 měsíce, takže to vlastně vůbec ještě nedokážu posoudit, pořád jsem ještě u vytržení :lol:

Mašinka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
iwa
268
14.3.06 11:04

Ahojky.
Jestli to není trochu tak, že člověk tak trochu chce mít to, co nemá. Když jsem byla s prvním dítětem na mateřský, byla bych raději hned šla do práce. Pak ty dva roky v práci jsem se zase hrozně těšila na to, až otěhotním a budu s mimi doma…
Teď si moc užívám mateřskou (je to asi naposled), navíc mám zatím celkem hodný děti a v našem městě už taky pár lidí znám, tak nejsem doma tak nešťastná.

Nevím, zda je náročnější zaměstnání nebo mateřská, mě přijde obojí v poho (má to svý výhody - obojí), ale jedno vím určitě. Nejnáročnější je chodit do práce a tříletýho prcka vodit (nebo spíš táhnout po smyku) do školky, neošidit přitom práci, dítě i domácnost (ono to nejde neošidit, jde o to to šidit stejnoměrně :D ), řešit, jestli budu s dítětem doma, když je nemocný, nebo zalarmuju babičky…

Iwa

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29
14.3.06 11:14

Ahoj všem,
pročítám příspěvky a usmívám se. Taky jsem patřila mezi ty, kdo očekával, jak si na mateřský krásně odpočine od všeho lítání a stresů :lol: Dohadovala jsem se s kamarádkou /matkou 2 malých dětí/, že práce, honička, termíny, šéfové, stresy, uzávěrky…jsou o moc víc náročnější 8) Mňo, pak jsem otěhotněla, parááááda, cítila jsem se skvěle, do posledních dní chodila do práce, ale zorganizovala jsem si pohodu, šéf při pohledu na mé óóbr bříško ani už ke konci nevyžadoval žádné větší pracovní zázraky a já vesele chystala, zařizovala a těšila se na příchod miminka. Šestinedělí - dobrý - byla jsem plná elánu a euforie z našeho drobečka, který většinu dne prochrupal, takže jsem i přes bolestivou jizvu po neplánovaném císaři uklízela, vařila, culila se na spinkajícího mazlíka, drandila s kočárkem. Jak synek rostl, méně spal, občas probdělá noc, nějaká nemoc, doktoři, chrastítka, plínky, kojení, prádlo, ale pořád pohoda, oběd už jen studený, nebo co občas přinesla babi, ale stále ještě bývalo uklizeno. Čas plynul, dítko se stávalo živějším a stále více živějším členem domácnosti, domáhající se neustálé pozornosti. :) Zlom nastal objevem nožiček a jejich funkce. Nejdřív nejisté krůčky, teď už naprosto jisté, účelné a neúnavné lítání. Tak teď máme 14měs. torpédo. Doma bordel :wink: , uklízení pomalu ale jistě vzdávám, převzal ho za mě synek. Co může, vyhodí do koše, záchoda - naposledy můj mobil. Dokolečka ho sundávám ze stolu, židlí, okeního parapetu, vyndávám z ledničky, trouby, pračky. Ručičkama od marmelády šmrdlá po televizi, nábytku, oknech - to okoukal ode mě, avšak už víceméně neřeší, že já u toho používám prachovku… Oběd jsem neviděla ani nepamatuju, stíhám vařit jen pro drobečka. No co, hlavně klid :lol: Takže když mi teď nějaká bezdětná kamarádka závidí můj „klid a pohodu“, jen se směju. Ale když se večer vyčerpáním svalím, musím konstatovat že JSEM ŠŤASTNÁ! Nedala bych ho za nic na světě a za tu dřinu a nervy to rozhodně stojí :) Pak stojím nad postýlkou jako pako, pozoruju jak spokojeně spinká, usmívá se ze spaní a rozplývám se láskou. Všem maminkám hodně sil, pevných nervů a hlavně uznání od okolí. Můžu potvrdit, že mateřská je šichta v nepřetržitém provozu a k tomu dost mizerně placená, ale krásná a neopakovatelná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
34
14.3.06 11:29

Tak já musím říci, že jsem čekala horší mateřskou, ale moje očekávání se nesplnila. Mám poměrně náročnou práci, domů jsem chodila večer, víkendové služby, často zahraniční cesty. Takže na mateřské jsem si vlastně odpočala, ale měla jsem pohodové mimčo, které od 3 měsíců (plně kojené) prospalo noc a hodně spalo i ve dne. Od půl roku jsem chodila na 0,4 úvazku do práce, to pořád ještě byla pohoda. Teď od 14 měsíců chodím normálně do práce a to je teprve zápřah. Ráno odvézt k babičce, odpoledne chvátám z práce, abych si jí do večera pořádně užila a aby neměla pocit, že ji vychovává jen babička. Snažím se s ní trávit maximum času o víkendech, dovolených apod. Večer padnu utahaná, ale neměnila bych. Jsem mezi lidmi, dělám svoji práci, kterou mám ráda a mám svoji milovanou dcerušku. Katrin.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama