Mateřská--neschopenka a zase mateřská... Poradíte?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
22.11.21 13:21

Mateřská--neschopenka a zase mateřská... Poradíte?

Dobrý den, prosím o radu, nevyznám se v tom moc a věřím, že jsou zde zkušené maminky, které mají více informací :)
Jsem zaměstnaná více jak 6 let, smlouvu mám na neurčito.
S prvním těhotenstvím jsem nastoupila na mateřskou 6 týdnů před porodem. O dva týdny později jsme ale o miminko přišli :( Mateřská je ze zákona zkrácena z 28 týdnů na 14 týdnů… Během této doby se mi podařilo otěhotnět znovu. Doktor mi kvůli vyšetřením a komplikacím doporučuje neschopenku. Předpokládám, že se její výše bude vypočítávat z platu před nástupem na mateřskou, je to tak? Dále řeším, jestli budu mít nárok na tu další mateřskou?
Mám možnost neschopenku odmítnout a nastoupit třeba jen na částečný úvazek, alespoň na těch pár měsíců, který by mi dost ulehčil život, ale předpokládám, že bych si výrazně pak pohoršila, pokud bych brala poloviční plat. Přemýšlím, zda není prostě výhodnější do práce se nevracet a zůstat doma (což mi přijde ale strašně dlouhé) 8o :roll:
Prosím, vyznáte se v tom někdo? Není to pro nás lehká doba vším, čím jsme si prošli :,( a bohužel řešíme i tu finanční stránku… Děkuji za veškeré rady!

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4735
22.11.21 13:28

Ahoj. Moc mě to mrzí, to muselo být strašné… Zároveň gratuluji, že se znovu zdařilo. Jestliže máš smlouvu na dobu neurčitou tak vše se vypočítává z předchozího platu, tzn i PN i mateřská. Do výpočtu mateřské se PN nezapočítává. Samozřejmě pokud bys někam nastoupila a měla nižší plat než v předchozím zaměstnání, tak se ti ve výsledku sníží i potenciální PN, jestliže by tě lékař poslal později, tak i mateřská. Dlouhá PN je vždy opruz, vzhledem k vycházkám atp. Na druhou stranu, pokud tam jsou pro tebe nějaká rizika, tak bych na PN raději šla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10855
22.11.21 13:29

Jelikož máš pořád platnou smlouvu, tak se ti nemocenská a mateřská bude počítat normálně z platu a nárok máš. Pokud ale nastoupis do práce na nějakou dobu na ten částečný, tak se ti to pak bude počítat z toho. Takže do toho bych asi nešel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
728
22.11.21 13:38

Muzu se jen zeptat, kde je dano tech 14 tydnu? Nikde jsen se nedocetla, ze by byla mateřská zkracena z 28 na 14tydnu..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4735
22.11.21 13:44

@Nikca7 prosím přečti si to znovu. Zakladatelka o dítě přišla, proto 14 týdnů…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
728
22.11.21 13:53

@Martha03 ja jsem si to precetla a nejak mi to asi dnes nemysli a proto jsem to nepochopila, takze se omlouvam 🙏

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat