Reklama

Mateřská, paragraf na dítě - rodičák

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

králíček 777
Kecalka 130 příspěvků 10.12.17 21:23
mateřská, paragraf na dítě-rodičák

DObrý večer, chci se zeptat na dvě otázky… od dubna jsem měla dohodu o provedení práce. úvazek 2,5 hodinny denně. od října jsem dostala už klasickou smlouvu a mám 5 hodin denně. Eentuálně kdy mám nárok na mateřskou? Odpracovaný rok musím mít, takže od října už mám nárok? Jsme teď v pracovním poměru, ale zároveň mě běží do května rodičák. Psala sjem účetní, ale napsala m itohle: sociální a zdravotní se Vám ztrhává ze mzdy. Díky tomu, že jste na rodčovské, se Vám tyto dovody vypočítávají ze skutečné mzdy a nemusíte doplácet do minima. To jsem moc nepochopila :D takže vůbec nevím na čem jsem.
Ještě mě zajímá, zda i když jsem na rodičáku ale v pracovním poměru si můžu vzít paragraf na dítě. Dcera měla večer teplotu a nevím zda mi ji babičky pohlídají…

Díky za vaše odpovědi.

Reklama

Reakce:

Uživatel je onlinesmurfka
Nadpozemská drbna 29574 příspěvků 10.12.17 21:30

Nepochopila jsem asi vše..bud máte rodičák nebo mateřskou..
pokud pracujete a pobíráte rodičák, máte právo na ošetřovné člena rodiny..bude zaplacen jak rodičák, tak ošetrovné.. ( naopak by na ošetřovné nemohl nikdo jiný - teda mohl, ale zadarmo - např teda otec)

Kassy
Závislačka 3292 příspěvků 10.12.17 21:51

@králíček 777: Na ošetřovné (paragraf) nárok máš, pokud pracuješ, pobírání RP se s tím nijak nevylučuje. Naopak pokud ty pobíráš RP, nemá na tohle dítě na ošetřovné nárok nikdo jiný než ty.
K nároku na mateřskou musíš mít „odpracováno“ (zaplaceno nemocenské pojištění) 270 dní v předchozích dvou letech (nemusí být v kuse) a nastupovat na MD z trvajícího pracovního poměru nebo v ochranné lhůtě. Smlouvu máš od letošního října? Jestli ještě nejsi těhotná, tak nárok mít budeš, to vyjde úplně v pohodě. Pokud už jsi tak záleží na tom, jak jsi daleko. Na MD se nastupuje 6-8 týdnů před termínem porodu, do té doby musíš být v pracovním poměru oněch 270 dní. Tak si vezmi kalendář a spočítej si to.

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s... číst dále >

Články z Expres.cz

V rodině Štikových jsou na nože, matka a dcera se nesnášejí kvůli kočce

Na konci září si Ornella Koktová posteskla, že její matka Monika Štiková... číst dále >

Byla slepá, spalující a šílená, říká o lásce k ženatému Štaidlovi Zelenková

Od mládí byla rebel a bohém se vším všudy. Zpěvačka Jitka Zelenková (68)... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm hříchů, které škodí pleti. Pozor na mačkání pupínků i dietu

Péče o pleť je pro většinu z nás každodenní součástí života. Často se však... číst dále >

KVÍZ: Vyznáte se ve zdravém stravování?

Češi stále tloustnou, a to i přesto, že je v obchodech dostatek zdravých... číst dále >