Mateřská, příspěvek na otce dítěte, jak na to?

278
1.2.16 12:20

Mateřská, příspěvek na otce dítěte, jak na to?

Ahoj, potřebuji poradit, jak to chodí, když já nemám nárok na mateřskou, tak to prý jde napsat na otce dítěte? Něco jsem o tom přečetla, ale jsem z toho jelen a vůbec jsem tomu neporozuměla, tak když mi to popíšete třeba jak pro blbce, budu vám strašně moc vděčná :dance: Jde mi hlavně o to, aby se mohl dát příspěvek na 3 roky a ne na 4. U prvního dítěte jsem měla nárok na mateřskou, chodila jsem do práce, ale po té půlroční mateřské jsem dostala výpověď, protože smlouva byla na dobu určitou :( Teď čekáme druhý, příspěvek mi skončí v srpnu a termín porodu mám v říjnu. Takže asi v srpnu budu muset na pracák že ano? A dostanu něco na pracáku? Bojím se, že budeme dobu bez peněz. Opravdu se v tom vůbec nevyznám, jen se do toho zamotávám :,(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3711
1.2.16 12:25
@LenkaLinka píše:
U prvního dítěte jsem měla nárok na mateřskou, chodila jsem do práce, ale po té půlroční mateřské jsem dostala výpověď, protože smlouva byla na dobu určitou :( T

A dostala si výpověď nebo ti skončila smlouva? :nevim: Nepleteš si pojmy a dojmy?

Takže asi v srpnu budu muset na pracák že ano? A dostanu něco na pracáku?

Pracák je možnost, ne povinnost. Něco málo dostaneš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9539
1.2.16 12:33

Pokud si prodloužíš rodičovský příspěvek až do října, a budeš plynule přecházet z jednoho RP na druhý, tak budeš moct volit až do výše 7600,– sama za sebe (protože nárok na první PPM jsi měla). Jinak můžeš volit přes otce, pokud bude ke dni porodu zaměstnaný a splní podmínku 270 pojištěných dní v uplynulých dvou letech (pokud je osvč, musel by platit nemocenské pojištění).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16111
1.2.16 12:34

Příspěvek na 3 roky jde udělat když otec doloží příjmy a musí být v době porodu zaměstnaný. Ale s tim prcákem nevim, myslim že vás tam nevezmou, těhotná si přece nemůžete hledat práci…
kamarádka zjistila těhotenství poté co dala výpověd a na pracák jí nevzali a byla doma půl roku zadarmo…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58778
1.2.16 12:35

@LenkaLinka pracák je možnost, pak máš nárok na podporu. Jinak pokud smlouva skončila, nemáš možnost volit, ale volit RD na 3
r oky můžeš přes chlapa, pokud on splňuje podmínky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8115
1.2.16 12:36

Tak volit výši rp přes otce můžeš bez problémů, stačí aby ke dni porodu splňoval podmínky na ppm. Napsat ppm na otce je těžší, musel by pracovat na jiné pozici a na jinou smlouvu po dobu pobírání ppm. A smlouva ti v práci skončila a už nebyla prodloužena, výpověď jsi určité nedostala. Na UP se nahlasit můžeš, myslím že podpora je něco kolem 3500. Otázka je, jestli té s briskem přijmou, třeba té pošlou na pojišťovnu, ať se nahlasis jako osoba pečující o dítě do 7 let.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58778
1.2.16 12:36
@Kriss Tina píše:
Příspěvek na 3 roky jde udělat když otec doloží příjmy a musí být v době porodu zaměstnaný. Ale s tim prcákem nevim, myslim že vás tam nevezmou, těhotná si přece nemůžete hledat práci…
kamarádka zjistila těhotenství poté co dala výpověd a na pracák jí nevzali a byla doma půl roku zadarmo…

vezmou, nemůžou ji odmítnout.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9539
1.2.16 12:41

@martina.se Pokud se přechází z rodičáku rovnou na další rodičák, a v průběhu pobírání toho prvního skončila smlouva (tedy nárok na první ppm byl), tak žena může volit do výše 7600 (což když nebere druhou ppm je ani ne do 2,5let dítěte).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58778
1.2.16 12:47

@zrcadlo takže natáhnout ten první rodičák až do toho října? :think: pak by to šlo..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
278
1.2.16 12:50

@zvidavajanca Smlouva byla na dobu určitou, takže když vypršela, dostala jsem výpověď.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
278
1.2.16 12:52

Zaměstnavatel mi poslal dopis s výpovědí

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20293
1.2.16 12:53
@LenkaLinka píše:
@zvidavajanca Smlouva byla na dobu určitou, takže když vypršela, dostala jsem výpověď.

Ale houno jsi dostala. Prostě smlouva vypršela a nebyla peodloužena. Tečka. Výpověď je úplně něco jiného.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20293
1.2.16 12:54
@LenkaLinka píše:
Zaměstnavatel mi poslal dopis s výpovědí

Tak v tom případ je zaměstnavatel pěknej vůl, který se naprosto neorientuje v pracovně právní problematice.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9539
1.2.16 12:57
@Svistice píše:
Tak v tom případ je zaměstnavatel pěknej vůl, který se naprosto neorientuje v pracovně právní problematice.

Nebo jen poslal informaci, že pracovní poměr neprodlužuje a končí uplynutím sjednané lhůty, a zakladatelka to bere jako výpověď :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3582
1.2.16 13:10

Zaměstnavatel může popustit i těhotnou ženu.
U tazatelky bych řekla že jde o to že jí prostě smlouvu jen neprodloužili, výpověď je něco jiného. Tady je to v souladu se zák. práce.

Na ÚP jí vzít musí jen někdy jsou tam paní,,vyčůrané´´ a jak zjistí že se v problematice nevyzná tak jí řeknou že jí nepřijmou ať jde na pojišťovnu.

Prodlužte si RP do října a pak přejděte na nový RP. Pro přesnou informaci ohledně chlapa si raději zajděte přímo na sociálku, třeba budete mít štěstí na ochotnou paní co vám poradí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama