Mateřská + rodičák 2020 poraďte

241
15.12.19 14:09

Mateřská + rodičák 2020 poraďte

Zdravím všechny maminky :mavam: mám potvrzené těhotenství. Ale jelikož dělám ve fabrice, kde nemohou dělat těhotné, tak je pravděpodobné že půjdu na rizikovku. Vím, že musí zaměstnavatel poskytnout jinou práci ale u nás je to složitější a nechci to rozvádět, tak se chci zeptat. Když teda půjdu na rizikovku, nepřijdu o mateřskou? Dělám ve fabrice 3 roky. Tudíž když půjdu marodit to se bude počítat mateřská z marodky? Nebo z příjmu co jsem měla? A když se to počítá z hrubé třeba mzdy, tak z hrubé co je ve smlouvě? A nebo co mám ve výplatnici včetně příplatků za směnnost, docházku atd. kterou ve smlouvě nemáme, tam máme čistě jen hrubou mzdu a ty příplatky jsou ve výplatnici jakoby navíc. Tak to by mě zajímalo, že třeba to vypočítají podle půlroku výdělku zpět? A od nového roku zvednou rodičák, tudíž když nastoupím nejdříve na mateřskou která je 6 týdnu nebo kolik a budu si vypočítávat částku na rodičák tak tu dobu 6 týdnu odečtu a až od toho 6 týdne budu počítat rodičák? A chtěla jsem se ještě zeptat když máte dítko narozené březen, listopad nebo ty měsíce v průběhu školkového roku, tak když dovrší 3 let vezmou vám ho i v průběhu roku do školky a nebo musíte počítat že až od září a do ty doby si prodlužujete ten rodičák? Já abych to nespočítala blbě. Takže příklad, termín budu mít v květnu a v květnu mému dítěti budou 3 roky, nahlásím ho dopředu do školky(nevím jak se to dělá ale to píši odhadem) tudíž si dám rodičák na 3 roky ( 36 měsíců) to dělá při té částce 300 000,– měsíčně kolem 8 333,– ale neměla bych si od toho odečíst ještě těch 6 týdnu mateřské? Nebo na kolik si to tedy nastavujete aby Vám to vyšlo a navíc údajně zaměstnavatel drží místo 3 roky. Děkuji za odpovědi :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

2716
15.12.19 14:21

Přečtěte si ASPON JEDEN JEDINEJ článek o mateřské a rodičáku…. Jelikož jinak jen udělám to, že celej ten článek zkopíruju, abych byl schopnej odpovědět na těch xx otázek co máte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3045
15.12.19 14:22

Tak ty ses uplne zmatena.. Materska trva 28 tydnu (a ne 6, to si pletes se sestinedelim. To je neco jinyho) a nastupuje se na ni 6-8 tydnu pred predpokladanym porodem. Pocita se z platu a nemocenska na to nema vliv. Z platu samozřejmě z toho, co mas ve smlouve. Po 28 tydnech teprve zacina rodicovska. Nekde berou deti do skolky i uprostřed skolniho roku, nekde jedine od zari. Zalezi na volnych kapacitach u vas ve meste, to ti tady nikdo nerekne. Ale osobne bych se na nespolehala a radsi pocitala s rodicovskym prispevkem do zari. Presnou castku ti spocitaji za urade prace. Rodicovskou dovolenou z práce muzes ale mit jenom do tretich narozenin. Pokud budes chtit byt doma o nekolik mesicu dele, treba kvuli te skolce, budes to muset resit domluvou o neplacenem volnu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2716
15.12.19 14:25
@Pajka89 píše:
Tak ty ses uplne zmatena.. Materska trva 28 tydnu (a ne 6, to si pletes se sestinedelim. To je neco jinyho) a nastupuje se na ni 6-8 tydnu pred predpokladanym porodem. Pocita se z platu a nemocenska na to nema vliv. Z platu samozřejmě z toho, co mas ve smlouve. Po 28 tydnech teprve zacina rodicovska. Nekde berou deti do skolky i uprostřed skolniho roku, nekde jedine od zari. Zalezi na volnych kapacitach u vas ve meste, to ti tady nikdo nerekne. Ale osobne bych se na nespolehala a radsi pocitala s rodicovskym prispevkem do zari. Presnou castku ti spocitaji za urade prace.Rodicovskou dovolenou z práce muzes ale mit jenom do tretich narozenin. Pokud budes chtit byt doma o nekolik mesicu dele, treba kvuli te skolce, budes to muset resit domluvou o neplacenem volnu.

Není pravda.

„Vyplácená částka peněžité pomoci v mateřství činí 70 procent z denního vyměřovacího základu. Ten si zjistíte tak, že si hrubý příjem za uplynulých 12 měsíců vydělíte počtem kalendářních dní v tomto období.“

Více na https://www.e15.cz/materska-2019

Přesnou částku si může spočítat sama!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3045
15.12.19 14:35
@Cenarius píše:
Není pravda.

„Vyplácená částka peněžité pomoci v mateřství činí 70 procent z denního vyměřovacího základu. Ten si zjistíte tak, že si hrubý příjem za uplynulých 12 měsíců vydělíte počtem kalendářních dní v tomto období.“

Více na https://www.e15.cz/materska-2019

Přesnou částku si může spočítat sama!

No vzdyt, nic jineho nepisu. Myslela jsem, ze se castka vypocivata z hrubeho prijmu ve smlouve, a ne z toho, co ma jeste nekde bokem - na to se pta. Rodicovskou ji spocitaji na urade, nebo si ho taky muze samozrejme spocitat sama. Ja ji to tady pocitat nebudu..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7467
15.12.19 14:39
@Pajka89 píše:
No vzdyt, nic jineho nepisu. Myslela jsem, ze se castka vypocivata z hrubeho prijmu ve smlouve, a ne z toho, co ma jeste nekde bokem - na to se pta. Rodicovskou ji spocitaji na urade, nebo si ho taky muze samozrejme spocitat sama. Ja ji to tady pocitat nebudu..

Ona to nemá ale bokem na černo, normálně má připlatky na výplatnici.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1542
15.12.19 14:42

Máš v tom totální chaos. Mateřská je 28 týdnů a nastupuje se na ni 6-8 týdnů před datem porodu. Počítá se z toho co si vydelas, jednoduše řečeno, ne z toho co máš ve smlouvě. Pokud pro tebe zamestnavatel nemá práci vhodnou pro těhotné musí tě nechat doma za 100% platu. Dítě ti vezmou až má 3 roky, musíš ho zapsat když je zápis, ale když je narozeny např. v lednu vezmou ho až v lednu. Nekde berou třeba i dřív když je málo děti, ale když ti ho nevezmou tak buď soukromá školka, nebo si prodloužit rodicak když to lze, ale v praci ti už nemusí držet místo, případně nezaplacený volno pokud ti v praci vyhoví.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
345
15.12.19 14:43

Sestra taky nemohla být v práci jakmile zjistila, že je těhotná. Tak musela jít na nemocenskou. Problém je, že jsi pak jak v base a máš vycházky.
Spočítají ti to na ÚP, tam se dohodneš na kolik let a uvidíš, co ti bude vyhovovat více.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17801
15.12.19 15:30

@Triminka a ještě od nového roku rodičák zvednout nemusí takže zatím počítej s 220000

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15.12.19 16:27
@Cenarius píše:
Přečtěte si ASPON JEDEN JEDINEJ článek o mateřské a rodičáku…. Jelikož jinak jen udělám to, že celej ten článek zkopíruju, abych byl schopnej odpovědět na těch xx otázek co máte.
:*
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21495
15.12.19 16:40
@Triminka píše:
Zdravím všechny maminky :mavam: mám potvrzené těhotenství. Ale jelikož dělám ve fabrice, kde nemohou dělat těhotné, tak je pravděpodobné že půjdu na rizikovku. Vím, že musí zaměstnavatel poskytnout jinou práci ale u nás je to složitější a nechci to rozvádět, tak se chci zeptat. Když teda půjdu na rizikovku, nepřijdu o mateřskou? Dělám ve fabrice 3 roky. Tudíž když půjdu marodit to se bude počítat mateřská z marodky? Nebo z příjmu co jsem měla? A když se to počítá z hrubé třeba mzdy, tak z hrubé co je ve smlouvě? A nebo co mám ve výplatnici včetně příplatků za směnnost, docházku atd. kterou ve smlouvě nemáme, tam máme čistě jen hrubou mzdu a ty příplatky jsou ve výplatnici jakoby navíc. Tak to by mě zajímalo, že třeba to vypočítají podle půlroku výdělku zpět? A od nového roku zvednou rodičák, tudíž když nastoupím nejdříve na mateřskou která je 6 týdnu nebo kolik a budu si vypočítávat částku na rodičák tak tu dobu 6 týdnu odečtu a až od toho 6 týdne budu počítat rodičák? A chtěla jsem se ještě zeptat když máte dítko narozené březen, listopad nebo ty měsíce v průběhu školkového roku, tak když dovrší 3 let vezmou vám ho i v průběhu roku do školky a nebo musíte počítat že až od září a do ty doby si prodlužujete ten rodičák? Já abych to nespočítala blbě. Takže příklad, termín budu mít v květnu a v květnu mému dítěti budou 3 roky, nahlásím ho dopředu do školky(nevím jak se to dělá ale to píši odhadem) tudíž si dám rodičák na 3 roky ( 36 měsíců) to dělá při té částce 300 000,– měsíčně kolem 8 333,– ale neměla bych si od toho odečíst ještě těch 6 týdnu mateřské? Nebo na kolik si to tedy nastavujete aby Vám to vyšlo a navíc údajně zaměstnavatel drží místo 3 roky. Děkuji za odpovědi :)

Mateřská dovolená je skoro půl roku. To bereš úplně jiné peníze, do toho se nezapočítává těch 300 000. Až pak bereš rodičák a ten si můžeš dát do 3 let dítěte. Zápisy do školky jsou u nás v květnu, ale nastoupit může až v září. Nemusí ti ho vzít, pokud je nával. Letos se dostaly všechny děti, já tam syna třeba před 2 roky nedostala.
Ano, zaměstnavatel drží místo do tří let. Ve firmě. Ne „židli“. A nechápu, co je u vás za složitosti, že nemůžeš přejít na jinou práci místo dobrovolného vězení doma na nemocenské. Ta je pro rizikové rodičky, co musí opravdu ležet. Je to překážka na straně zaměstnavatele a musí ti nějaké místo dát.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21495
15.12.19 16:40
@Lujza031 píše:
Sestra taky nemohla být v práci jakmile zjistila, že je těhotná. Tak musela jít na nemocenskou. Problém je, že jsi pak jak v base a máš vycházky.
Spočítají ti to na ÚP, tam se dohodneš na kolik let a uvidíš, co ti bude vyhovovat více.

Ale nemusela…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
37
16.12.19 18:27

Ahoj, měla bych dotaz na znalejší tady. Jsem na rodičovské se synem a od 1. ledna nastupuji na PPM s druhým ditetem. Ale jde o to, že firma, ve které jsem pracovala je v insolvenci. Nárok na PPM mám, to už jsem si zjistila, ale na OSSZ mi řekli, že tu přílohu k žádosti o mateřskou, kterou normálně vyplňuje účetní, musí v tomhle případě vyplnit někdo z té insolvencni kanceláře. No a já už tři týdny jednám s nějakou paní z té insolvencni kanceláře, prehazuji si mě tam jak horkou bramboru a nikdo není schopný začít nějak jednat. Tak jsem se chtěla zeptat, jestli někdo nemá zkušenost s něčím podobným.
Děkuji moc :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama