Mateřska + rodičak dohromady kolik mesicu?

Anonymní
15.1.20 08:28

Mateřska + rodičak dohromady kolik mesicu?

Zdravim :-),
mozna je to asi hlopy dotaz, ale ja se v tom proste nevyznam :-D. Materska je 6 mesicu, takze kdyz nastoupim na materskou a po 6 mesicich nastoupim na rodičak a budu chtit na 3 roky, tak dohromady i s materskou je to 3 roky nebo 3a pul roku? Jde mi o to ze ja mam rodit zacatek srpna, a nastoupit na materskou bych mela nejak v cervnu, kdyz to bude na 3 roky dohromady zkoncim v cervnu a pak cele leto budu mit prcka doma, jeste nebude chodit do skolky az od zari a nebudu moct jit jeste do prace, blbe mi to vychazi :-D tak jen pro info dikii

• Nahlásit
  • Citovat

Reakce:

1236
15.1.20 08:31

Zamestnavatel ti ze zakona drzi misto 3 roky. Pak uz je to o jeho dobre vuli. S prispevkem to nema nic spolecneho, ten muzes vycerpat klidne za 2 roky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6856
15.1.20 08:32

Rodičák si můžeš nastavit podle sebe, podle toho se bude odvíjet jeho výše.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48878
15.1.20 08:37

Je to tak, jak si to nastavíš. Poté, co dobereš mateřskou, se rozhodneš, kolik měsíců ještě budeš doma, a tímto číslem vydělíš 300 000. Tuhle částku pak uvedeš, že chceš pobírat. Žádné „na tři roky“ neexistuje. Na druhou stranu v práci ti musí držet místo do tří let věku dítěte a chceš-li být doma déle, musíš se s nimi dohodnout (a oni nemusí souhlasit).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2682
15.1.20 08:45
@luci.no píše:
Zamestnavatel ti ze zakona drzi misto 3 roky. Pak uz je to o jeho dobre vuli. S prispevkem to nema nic spolecneho, ten muzes vycerpat klidne za 2 roky.

Ne 3 roky, ale do 3 let věku dítěte bych upřesnil. Ať to někoho nemate.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2682
15.1.20 08:48
@Anonymní píše:
mozna je to asi hlopy dotaz, ale ja se v tom proste nevyznam :-D. Materska je 6 mesicu, takze kdyz nastoupim na materskou a po 6 mesicich nastoupim na rodičak a budu chtit na 3 roky, tak dohromady i s materskou je to 3 roky nebo 3a pul roku? Jde mi o to ze ja mam rodit zacatek srpna, a nastoupit na materskou bych mela nejak v cervnu, kdyz to bude na 3 roky dohromady zkoncim v cervnu a pak cele leto budu mit prcka doma, jeste nebude chodit do skolky az od zari a nebudu moct jit jeste do prace, blbe mi to vychazi :-D tak jen pro info dikii

RD (volno v práci) je vždy do 3 let věku dítěte. RP (peníze od státu) si můžete nastavit klidně na 4 roky, je to fuk a nemá to s tím nic společného. A nastavuje se částka, nikoli doba pobírání. A holt vám to blbě vychází, tak do té doby buď další dítě nebo pak se zaměstnavatelem řešit neplacené volno a nebo soukromá školka, příbuzní atd. atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
421
15.1.20 08:55

Holt ne každý porodí posledního srpna, pokud chcete být doma ještě do září, musíte si se zaměstnavatelem domluvit neplacené volno a taky mám pocit, že vám nikdo nebude platit zdravotní a sociální, takže jako samoplátce, než nastoupíte. Syn je listopadový, já se stěhovala, takže jsem do nové práce nastupovala od února, od listopadu do února jsem si musela platit zdravotní sama, snad to tak pořád je, možná mně ale někdo vyvede z omylu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1236
15.1.20 08:55
@Cenarius píše:
Ne 3 roky, ale do 3 let věku dítěte bych upřesnil. Ať to někoho nemate.

Dekuji, napsala jsem to nepresne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
15.1.20 09:02
@Anonymní píše:
mozna je to asi hlopy dotaz, ale ja se v tom proste nevyznam :-D. Materska je 6 mesicu, takze kdyz nastoupim na materskou a po 6 mesicich nastoupim na rodičak a budu chtit na 3 roky, tak dohromady i s materskou je to 3 roky nebo 3a pul roku? Jde mi o to ze ja mam rodit zacatek srpna, a nastoupit na materskou bych mela nejak v cervnu, kdyz to bude na 3 roky dohromady zkoncim v cervnu a pak cele leto budu mit prcka doma, jeste nebude chodit do skolky az od zari a nebudu moct jit jeste do prace, blbe mi to vychazi :-D tak jen pro info dikii

No, délku čerpání RP si nastavis sama. To, že se dítě narodí o prázdninách, moc neovlivnis. Mám to podobné a ještě ve školství. Takže netuším, co budu o prázdninách dělat. Snad neplacené volno a v srpnu příprava.

• Nahlásit
  • Citovat
10424
15.1.20 09:08
@Beata.xy píše:
Holt ne každý porodí posledního srpna, pokud chcete být doma ještě do září, musíte si se zaměstnavatelem domluvit neplacené volno a **taky mám pocit, že vám nikdo nebude platit zdravotní a sociální, takže jako samoplátce, než nastoupíte. ** Syn je listopadový, já se stěhovala, takže jsem do nové práce nastupovala od února, od listopadu do února jsem si musela platit zdravotní sama, snad to tak pořád je, možná mně ale někdo vyvede z omylu.

Nene, bohatě stačí pobírat ten rodičák-dokud chodí nějaká minimální částka, tak za zakladatelku platí zdravotní stát. Sociální ne, ale to není povinné.

Nicméně holky mají pravdu, těch pár měsíců mezi 3.narozeninami a nástupem do zaměstnání musíš žádat o neplacené volno a je jen na zaměstnavateli, zda ti vyhoví nebo ne. Když po něm nebudeš chtít platit to zdravotní, tak není důvod, proč by ti nevyhověl. Leda by už měli někoho za tebe.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15.1.20 09:23

No, je to tak, i tak.
je to na vas, pokud chcete 3 roky vcetne materske, nebo 3 roky plus materska,
nebo take do 3 let veku ditete, ale muzete si to rozhodit do kolika mesicu chcete.
vyberte si materskou a pak teprve premyslejte do kdy chcete byt doma a podle toho si naplanujete rodicak.

se zamestnavatelem bych to byt vami u delala takto (jako ja), nahlasila jsem v praci ze budu doma 3 roky (do 3 let veku ditete, to znamena 6 mesicu md+ 2,5 roku rodicak).
Po dvou letech jsem ale chtela jit zpet do prace, tak jsem si to v praci domluvil a nastoupila do prace drive (po domluve to vzdy jde drive, zalezi jak pratelsky je vas zamestnavatel).

Pozn. Rodicak muzete pobirat i pri praci.
Napriklad ja jsem si ted prodlouzila rodicak kvuli tomu navyseni, takze to mam do 4 let veku ditete, takze pobiram vyplatu a jeste rodicak :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69668
15.1.20 09:50

@Ghanaian Princess Tak po domluvě jde cokoliv, že… naopak prodloužit ze 2 let třeba na 3 jde i bez domluvy, takže je rozumnější to udělat přesně opačně než doporučuješ.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6029
15.1.20 09:58
@Anonymní píše:

Mám dceru narozenou v červnu, do školky ji vzali až od září, tak jsem s tím počítala dopředu a peníze z rodičáku jsem si rozpočítala až do toho září, a zaměstnavatele jsem požádala od června do září o neplacené volno, což mi umožnil a mohla jsem doma zůstat až do září a nebyla jsem doma zdarma a nemusela jsem řešit zdravotní pojištění. Jinak se nastupuje zpátky do práce následující den po 3.narozeninách dítěte, pokud si tedy zvolíš rodičovskou dovolenou na 3 roky. Zaměstnavatel nemá povinnost držet místo déle než do těch 3.let dítěte, mezi 3 - 4 rokem dítěte může poskytnout na požádání neplacené volno, ale není to jeho povinnost, tak že záleží na něm jak se k tomu postaví. Ještě radím mezi mateřskou a rodičovskou požádat zaměstnavatele o čerpání dovolené, pokud tam nějakou budeš mít a na rodičovskou nastoupit až po dovolené od zaměstnavatele.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama