Mateřská, rodičák, podnikání dvojčátka

Anonymní
2.11.20 08:56

Mateřská, rodičák, podnikání dvojčátka

Ahoj holky, mám na vás dotaz.
Pracuvala jsem 5 let ve službách na živnostenský list, poté rok na HPP a teď rok na poloviční úvazek (starám se o manželovu maminku)
Vůbec netuším, dle čeho se mi bude počítat rodičák a mateřská, čekáme dvojčátka, chtěla bych se při rodičák zase začít věnovat podnikání na činnost vedlejší, dělala jsem 5 let kadeřnici.
Poradily by jste mi prosím, z čeho mi budou počítat mateřskou a rodičák?
Všem moc děkuji za rady, jsou to moje první miminka a všechno to je nové, i ta skutečnost že budou dvě :D :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
19173
2.11.20 09:14

Mateřská se ti bude počítat z polovičního úvazku, pokud z něj zaměstanavatel odvádí nemocenské. A rodičák se z ničeho nepočítá. Ten je striktně daný 450 tisíc na dvojčata. Můžeš si zvolit délku čerpání v závislosti na tom, kolik budeš pobírat. Buď podle výše platu tebe nebo otce dětí nebo je dané maximum 15 tisíc/ měsíčně.

Možná místo dotazu chvilku hledat? :think: https://zpravy.aktualne.cz/…06a747baefd/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20458
2.11.20 09:23

Mateřská se ti počítá z posledniho zamestnani, takze z toho polovicniho uvazku. Rodicak se nepočítá, ten si rozvrhnes sama, je pro vsechny stejny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.11.20 09:26

Takže pokud bych si vzala rodicak na dvojčata na dva roky, lze čerpat měsíčně tedy částka 18.750?
Moc se omlouvám za hloupé otazky, jen jsem to nikdy nezkoumala a zjišťuji to až teď

• Citovat
  • Nahlásit
20458
2.11.20 09:27
@Anonymní píše:
Takže pokud bych si vzala rodicak na dvojčata na dva roky, lze čerpat měsíčně tedy částka 18.750?
Moc se omlouvám za hloupé otazky, jen jsem to nikdy nezkoumala a zjišťuji to až teď

No to zalezi jakou budes mit materskou pripadne jaky ma muz dvz.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19173
2.11.20 09:45
@Anonymní píše:
Moc se omlouvám za hloupé otazky, jen jsem to nikdy nezkoumala a zjišťuji to až teď

Pokud na to máš ty nebo partner vyměřovací základ pak ano. Nejjednodušší je zadat váš plat do kalkulačky RP a uvidíš, kolik můžete nejvíc vybrat. Takhle je to jen vaření z vody.

A hlavně po porodu budeš ještě nějakou dobu pobírat ppm. Celkem je to myslím 37 týdnů. Takže ti rodičák naběhne v jejich cca 6 - 7 měsících.

A doporučuji si nejdřív základ zjistit, a pak se doptávat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat