Mateřská, rodičák, rodičák

Anonymní
12.3.16 22:36

mateřská, rodičák, rodičák

Hezký večer, prosím o radu.
V květnu mi končí dvouletý rodičák na první dítě. Pracovní smlouva mi vypršela v době čerpání mateřské. V červnu se nám narodí druhé dítě a tak nemám nárok znovu na mateřskou, ale pouze na rodičák. Ráda bych ale přes manžela čerpala variantu na tři roky jen si teď nejsem jistá jak to udělat. Manžel x let nepřetržitě pracuje, jen od loňského února je OSVČ s tím, že jsme druhé dítě plánovali, tyto možnosti taky a tak si hned od začátku platí nemocenské pojištění. Takže jestli se nepletu neměl by být problém s volbou rodičáku na tři roky. Jen přesně nevím, kdo mu bude vyplňovat ten příjem za poslední rok před narozením druhého dítěte, když zaměstnavatele nemá? Daňové přiznání na to asi nestačí…? A jaké papíry jsou k tomu třeba a kam je odevzdat? Nebo jsem slyšela možnost o které vůbec nevím jestli je pravdivá, protože to nikde nemůžu dohledat… ale že prý jde, když se navazuje z rodičáku na rodičák, když jsem prve na volbu nárok měla, volit i tentokrát? Ale jestli je to pravda, považuje se za navázání měsíc na měsíc nebo vyloženě den na den? V květnu budu dobírat už jen minimální částku… nebo pomohlo by, že bych si rodičák třeba o měsíc prodloužila? Tohle řešení mě napadá jen z toho důvodu, kdyby bylo třeba jednodušší než to ověřování manželových příjmů za poslední rok osvč…
A poslední otázka :) mám se někde hlásit, když mi sice navazuje konec rodičáku a další měsíc porod (květen, červen), ale je to více než 30 dní?
Moc děkuji za rady a snad jsem to dostatečně vysvětlila ;)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
11182
12.3.16 22:47

Ahoj budeš se muset nahlásit na ten měsíc na úp jako nezaměstnaná a potom rodičák volit přes manžela, přes tebe už volit nemůžeš že nemáš smlouvu vím to nebot jsem nastupovala také z rodičáku na rodičák, myslím že bude stačit doložit danové přiznání ale více ti poví na OSSZ kam partner spadá a plaatí si tam i zdravotní pojištění

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3079
12.3.16 22:52

ÚP být nemusí, stačí pojišťovna, že pečuješ o dítě :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7531
12.3.16 23:13

Tak pokud jde o to, že jsi slyšela že když ti skončila smlouva během rodičáku a navazuješ dalším rodičákem, tak máš právo na volbu, je blbost, mám to naprosto stejně a byla jsem se ptát co a jak, pokud nebudeš volit přes manžela tak automaticky na 4 roky.
Jinak pokud tomu dobře rozumím, poslední rodičák ti přijde v květnu?? To znamená ale, že v květnu ti přijde za duben, pozor na to, takže si musíš rozmyslet jestli půjdeš na pracák, nebo se nahlásíš na pojišťovně, každopádně to chce řešit už koncem dubna, začátkem května

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.3.16 23:37

@medunka23 tak jsem se ještě šla dívat do papírů a na rodičáků jsem od 1.10. 2014, takže jestli dobře počítám, tak když beru max. částku 11500, tak by mi ještě v květnu měla přijít celá a až v červnu už asi jen zbytek 1500 za květen…? Tak to bych se nikam hlásit nemusela ne? Rodit mám po půlce června…

• Citovat
  • Nahlásit
7531
13.3.16 00:12

To musíš spočítat kolik máš vybráno, máš 220tis, nebo si zajdi na sociálku, tam ti to řeknou
navíc, pokud by ti zbytek měl přijít v měsíci kdy budeš rodit a budeš mít rodičák na 4 roky, už ti vyplatí na nové dítě právě už za ten červen. Skoč si na tu socku ať ti to tam řeknou správně jak to máš vyčerpáno a kolik ti zbývá

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
mag
11659
13.3.16 07:55
@medunka23 píše:
Tak pokud jde o to, že jsi slyšela že když ti skončila smlouva během rodičáku a navazuješ dalším rodičákem, tak máš právo na volbu, je blbost, mám to naprosto stejně a byla jsem se ptát co a jak, pokud nebudeš volit přes manžela tak automaticky na 4 roky.
Jinak pokud tomu dobře rozumím, poslední rodičák ti přijde v květnu?? To znamená ale, že v květnu ti přijde za duben, pozor na to, takže si musíš rozmyslet jestli půjdeš na pracák, nebo se nahlásíš na pojišťovně, každopádně to chce řešit už koncem dubna, začátkem května

30 odst. (4) Rodič může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7600 Kč měsíčně, jestliže

1. ke dni narození nejmladšího dítěte, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, nelze stanovit denní vyměřovací základ jen proto, že v průběhu pobírání rodičovského příspěvku poskytovaného z důvodu péče o dříve narozené dítě v rodině uplynula podpůrčí doba pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině vzniká bezprostředně po nároku na rodičovský příspěvek náležející na starší dítě;
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11365
13.3.16 08:11

Příspěvek již není aktuální.

Příspěvek upraven 10.09.19 v 19:33

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9089
13.3.16 08:22

Co se týče manžela, k žádosti o RP je potřeba mít potvrzení o denním vyměřovacím základu a to vám potvrdí na sociálce kam muž spadá, taky jsem to nedávno vyřizovala, ani není potřeba tam chodit osobně, my jsme jim to potvrzení předvyplnili a k tomu přiložili dopis s prosbou o potvrzení a nebyl problém, obratem to zaslali potvrzené zpět. Jinak kdybyste třeba ještě žádali o přídavky nebo porodné, tak tam by ještě muž potřeboval ze zdravotní pojišťovny a ze sociálky výpis zaplacených záloh na soc. a zdravotní za rok 2014, musí tam být uvedeno, že je to pro účely státní sociální podpory. Příjmy se nedokládají, to si pak socka ověřuje sama na finančáku

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7531
13.3.16 08:37
@mag píše:
30 odst. (4) Rodič může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7600 Kč měsíčně, jestliže
  1. ke dni narození nejmladšího dítěte, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, nelze stanovit denní vyměřovací základ jen proto, že v průběhu pobírání rodičovského příspěvku poskytovaného z důvodu péče o dříve narozené dítě v rodině uplynula podpůrčí doba pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině vzniká bezprostředně po nároku na rodičovský příspěvek náležející na starší dítě;

tak ale v praxi mi toto nenabídli, tak nevím jak je to možné, šla jsem se na to ptát schválně :nevim: :nevim: :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.3.16 09:41

@medunka23 díky, zajdu se optat kdy mi pošlou poslední peníze, pro jistotu. Sice by to dle těch počtů mělo být že pošlou posledí peníze v červu, ale raději se zeptám. Chtěla jsem se podívat na účet, ale tak dozadu už mě to nepustí…
@mag děkuju, to jestli dobře čtu, tak by to poravdu znamenalo, že bych volit mohla, ale muselo by mi to fakt navazovat den na den, takže bych si rodičák o měsíc musela teď prodloužit, že?
@Verca1989 děkuju, manžel si to tedy nechá pak potvrdit na sociálce a tedy až se narodí druhé, aby to bylo aktuální nebo to jde i trochu předem? Jinak na nic jiného nárok nemáme…

• Citovat
  • Nahlásit
78637
13.3.16 10:12
@medunka23 píše:
tak ale v praxi mi toto nenabídli, tak nevím jak je to možné, šla jsem se na to ptát schválně :nevim: :nevim: :nevim:

No, možné je to tak, že chodit ptát se na úřad ještě neznamená, že se tam dostaneš správnou odpověď. A jinak to tedy znamená, že nečteš moc pečlivě co podepisuješ, protože tohle o možnosti volby je uvedeno přímo na žádosti o rodičák. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78637
13.3.16 10:14
@Anonymní píše:
@Verca1989 děkuju, manžel si to tedy nechá pak potvrdit na sociálce a tedy až se narodí druhé, aby to bylo aktuální nebo to jde i trochu předem? Jinak na nic jiného nárok nemáme…

Ne, předem to nejde, protože se vyplňují údaje k datu porodu a teoreticky se může stát cokoliv a nemuselo by to být k datu porodu pravda.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7531
13.3.16 20:59

@j.a.n.i1 :oops: :oops: no, tak to se přiznám jsem opravdu nečetla, páč mě tam tenkrát vytočila ta krůta co tam zastupovala tu mou milou paní… no ale upřímně nevím jestli kdybych to tenkrát četla, bych si to pamatovala ještě teď :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.3.16 21:38

@j.a.n.i1 děkuju, já myslela předem třeba týden, ale chápu, že logické je to po ;)
A nevíš, prosím, jestli je i nějaký papír na to nemocenské pojištění, že si manžel platí? Nebo jak to se potvrzuje?

Všem díky za rady, asi to uděláme přes toho manžela, to je nejjistější asi ;)

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat